HAYATİ ASİLYAZICI/ Budapeşte Festival Orkestrası ve Ivan Fischer

23-01-2014 Perşembe akşamı CRR Konser Salonu’nda gerçek bir müzik şöleni vardı. Dünyanın önde gelen orkestralarından Budapeşte Festival Orkestrası çağımızın en sevilen ve ünlü şeflerinden Ivan Fischer yönetiminde Rus bestecilerinin yapıtlarından oluşan bir konser sundu. Tam kadrosuyla gelen bu başarılı orkestra 2014 boyunca CRR nin yerleşik orkestrası olarak müzik severlere konserler sunacak.

Programın ilk bölümünde Borodin’in dört perdelik “Prens Igor Operası”nın ilk perdesinin sonunda yer alan “Poloveç Dansları” yer aldı. Opera repetuvarının en sevilen ezgilerinin bulunduğu bu bölüm her zaman dinleyenleri etkilemiştir. Ülkemizde Prens İgor Operası ilk kez Ankara Devlet Opera ve Balesi’nde Türkçe olarak oynanmıştı. Aynı operadaha sonra İstanbul Devlet Operası tarafından Rusça olarak orijinal dilinde seslendirildi. “Poloveç Dansları” doğu müziğinin ve Türk ezgilerinin operaya uygulanmasının seçkin bir örneğidir. Peçenek Türklerinin Prens İgor’ la olan tarihsel çekişmeleri büyük Rus bestecisi tarafından unutulmaz melodilerle operaya aktarılmıştır. “Prens igor” A.Borodin’in ustalık dönemi çalışmalarındandır.

Programda ikinci olarak Sergey Prokofiev’in (1891- 1953): 3. Piyano Konçertosu, (Do Majör, Op. 26) yer alıyordu. Hayatı boyunca beş piyano konçertosu yazan Sergey Prokofiev’in konçertoları içinde en popüler olanı ve eleştirmenler tarafından en beğenileni”3. Piyano Konçertosu”dur. Budapeşte Festival Orkestra’sının bu konserdeki solisti, Prokofiev’in piyano bestelerinde ulaştığı ustalıkla dikkatleri üzerine çeken Gürcü piyanist Alexander Toradze idi. Toradze üstün tekniği ve nitelikli yorumlarıyla izleyenlerin hayranlığını kazandı. İkinci yarıda P. I. Çaykovski (1840 - 1893): 6 Numaralı “Patetik” Senfonisi, Si minör Op. 74 vardı. Zaten böyle bir konser Çaykovski’siz düşünülemezdi. Teknik zorluklarının yanında uzunluğu ile de bilinen bu seçkin senfoni deneyimli şef ve orkestra tarafından doyurucu bir düzeyde yorumlandı. Kendi adıma Rus müziği ile dolu bu güzel akşamın tadına varırken bir Çaykovski uzmanı olanı olan Değerli Hocam Maestro Niyazi Tagizade’ yi saygıyla anmadan edemedim. Bana Rus müziğini ve Rus beşlerini tanıtan sevdiren dünyaca ünlü müzik insanının benim gibi tüm dünyanın da bu görkemli müziği tanımasında önemli katkıları olmuştur.

Haberi Sosyal Medyada Paylaş!
Basın Bültenleri
HQ Materyaller
Twitter'dan yükleniyor...
Bizi facebook’tan takip edebilirsiniz!
E-Bülten