Hijazz Project
Hijazz Project Tarihi 20
Hijazz Project Tarihi 20:00

 

Hijazz Project

Artun Sürmeli  "piyano"
Eylem Pelit  "bas"
Volkan Öktem  "davul"
Ercument Ateş  "gitar"
Senova Ülker  "trompet"
Birol Yayla  "yaylı tanbur, gitar"
Şenol Filiz  "ney"
Levent Altındağ  "saksafon"
Aycan Teztel  "trombon"
Mehmet Kemiksiz  "gazelhan"

Hijazz, makamsal türk müziğini batıya yaklaşmak ve onlara kendimizi hoş göstermek adına değil, müziğimizin geleneksel kalıplarını, batı müziğinin ritim anlayışlarıyla birleştirerek bir dünya müziği yaratmak fikriyle kurulmuştur.
Coğrafyamızdaki müzikal ve kültürel dokuları dünya müzikleri ile birlikte sunan, dünyada hala pırıltıları duran, mozart’tan, dede efendi’ye, bach’tan tanburi cemil beye ve nayı osman dede’ye kadar o ölümsüz dahilerin eserlerini hem saflığını bozmadan hem de günümüz insanının yaşadığı negativizmden (kaos, maddecilik, üstünlük egosu, paylaşım eksikliği ve dinsel ırkçılık gibi duygulardan) uzaklaştıracak saf müzikle hayata geçirilmiş ölümsüz bir projedir.
Hijazz ”.. Geçmiş ile gelecek arasında kurulan bir köprü niteliğindeki bu proje Türkiye’nin en iyi müzisyenlerini bir araya getirmesi bakımından da eşsiz. Daha güzel bir dünyayı düşleyen müzisyenlerin bir araya gelip oluşturdukları bu proje felsefesini, Mevlana’nın “Kim olursan ol, Ne Olursan ol, Gel!” düşüncesinden alarak evrenselliğe ulaşıyor. Ulaşabildiğimiz herkesi Mevlana’nın sözleri ile bu şölene davet ediyoruz. “Kim olursan ol, Ne Olursan ol, Gel!” Coğrafyamızdaki müzikal ve kültürel dokuları dünya müzikleri ile birlikte sunan, Mozart, Dede Efendi, Bach, Tanburi Cemil Bey ve Hasselmans’ı buluşturan bir projedir. Bu ölümsüz dehaların eserlerini saflığını bozmadan yorumlayarak, günümüz insanının yaşadığı kaos, maddecilik, üstünlük duygusu ve paylaşım eksikliğini, dinsel ayrımcılık ve ırkçılığa sebebiyet veren negativizmden uzaklaştıracak felsefede etken bir lisan olan müzikle, var edilişimizin özünü yaşatabilmek için hayata geçirilen bir projedir Hijazz. Müzikal içerik olarak Hijazz, Makamsal Türk müziğini batıya yaklaştırmak ve müziğimizin geleneksel kalıplarını, batı müziğinin ritm anlayışlarıyla birleştirerek bir dünya müziği yaratmak fikriyle gerçekleştirilmiştir. Ruhsal bir bütünlük içinde Makamsal Türk Müziğinden Jazz’a, Klasik Batı Müziğinden Anadolu’nun özüne uzanan bir içeriktedir.

Hijazz Project Bilet Fiyatı Tam 25 – İndirimli 15
Sosyal Medyada Paylaş!
Gelecek Caz Şubatı Etkinlikleri
Zerrin Özer & Jazz Band
Zerrin Özer & Jazz Band
“Dünden Bugüne”
20:00
21 Şubat
Detaylı Bilgi
David Sanborn
David Sanborn
35 yılı aşkın periyodda kariyerine 24 albüm sığdıran ve 70’lerden beri çağdaş müziğe yön veren saksafonculardan ...
20:00
19 Şubat
Detaylı Bilgi
Enrico Rava New Quartet & Trio ELF
Enrico Rava New Quartet & Trio ELF
Trompetin dünyaca ünlü ismi Enrico Rava’nın dörtlüsü ve modern caz sahnesinin çarpıcı ekibi Trio Elf, 18 Şubat...
20:00
18 Şubat
Detaylı Bilgi
 CRR Caz Orkestrası
CRR Caz Orkestrası
Şef: Nail Yavuzoğlu Solist: Meltem Ege
20:00
17 Şubat
Detaylı Bilgi
Roberta Gambarini
Roberta Gambarini
İtalya’nın Torino şehrinde dünyaya gelen Gambarini babasının saksafon sanatçısı olması dolayısıyla caz müziğini dinleyer...
20:00
14 Şubat
Detaylı Bilgi