Aziza Mustafa Zadeh
Aziza Mustafa Zadeh Tarihi 16
Aziza Mustafa Zadeh Tarihi 20:00

Azerbaycan’ın başkenti Bakü’de dünyaya gelen Aziza Mustafa Zadeh, müzisyen bir ailenin içinde doğdu. Babası, piyanist ve besteci Vagif Mustafa Zageh, MUGAM olarak bilinen geleneksel Azerbaycan müziği ile cazı birleştirmesiyle büyük bir üne kavuştu. Eşi Eliza Mustafa Zadeh klasik müzik eğitimi almış Gürcistanlı bir şarkıcıydı. 

Küçük yaşta klasik piyano çalışan Aziza, JS Bach ve Frederic Chopin’in bestelerine duyduğu heyecana rağmen, doğaçlamaya da yatkın olduğunu kısa zamanda gösterecekti. On yedi yaşına geldiğinde Washington DC’de, Monk’un bestelerini kendi mugam tarzında çalarak Thelonious Monk piyano yarışmasını kazandı. 

1991 yılında Aziza Mustafa Zadeh adlı çıkış albümünü yayınladı. 1993’te Always ile birlikte Aziza’ya yönelik beğeni daha da arttı: O yıl Aziza hem ECHO ödülünü hem de German Phono Association’ın verdiği caz ödülünü kazandı. Yetenekleri o kadar etkileyiciydi ki caz müzisyenlerinden oluşan ünlü bir grup onu 1995’te Dance Of Fire stüdyosuna davet etti.

Londra ve Paris’ten İstanbul ve Tel Aviv’e uzanan, konserlerinin yanı sıra 1996 yılında çıkardığı Seventh Truth albümünün kapağıyla bir hayli ilgi gördü. Bir sonraki albümü, Jazziza, “My Funny Valentine” ve Dave Brubeck’in “Take Five” gibi caz klasiklerinin seviyesine erişmiş bestelerinden oluşuyordu.

Londra’da Abbey Road Stüdyolarında kaydedilen Shamans, piyano klasiklerinin etkilerini Bach Zadeh veya Portrait of Chopin gibi eserlerinde muazzam bir şekilde gösteriyor; ve Aziza müziğinin farklılıklarını bir araya getiriyor. 

Caz piyanisti - şarkıcı - besteci Aziza Mustafa Zadeh’in CD’si Contrasts  2006’da Jazizza Records Stüdyo’da kaydedilmiş; Bauer Stüdyoları’nda mikslemiş ve düzenlenmiştir. 

2007’de çıkan Contrasts II Operajazz albümü ise bolca Liszt, az miktarda Shuhmann, biraz Ravel ve Rimsky - Korsakow ve bir tutam da Bach içeriyor. Bütün bunların yarattığı kontrast yetmiyormuş gibi Aziza Mustafa Zadeh bu karışıma cazı da katar – bolca caz – ve doğum yeri Bakü’nün müziği Mugam’ı da unutmaz.

Aziza Mustafa Zadeh Bilet Fiyatı 100,75,45,35
Sosyal Medyada Paylaş!
Gelecek Caz Şubatı Etkinlikleri
Anouar Brahem
Anouar Brahem
Anouar Brahem, yirmi yılda çıkardığı son derece yaratıcı ve eskimeyecek dokuz albümüyle, kendisini presti...
20:00
23 Şubat
Detaylı Bilgi
Trio Joubran
Trio Joubran
Üç kardeş, üç ud. Samir, Wissam ve Adnan. Üç vokalin beraber tek bir ses oluşturmaları gibi;
20:00
22 Şubat
Detaylı Bilgi
Rabih Abou Khalil
Rabih Abou Khalil
Beyrut’ta doğan ve klasik eğitim alan flüt ve ud sanatçısı Rabih Abou-Khalil,
20:00
21 Şubat
Detaylı Bilgi
Marcel Khalife feat. Ismail Lumanovski
Marcel Khalife feat. Ismail Lumanovski
Marcel Khalife 10 Haziran 1950’de Amşit, Lübnan’da doğdu. Beyrut Ulusal Müzik Konservatuarı'nda ...
20:00
20 Şubat
Detaylı Bilgi
Tarek Yamani
Tarek Yamani
“Öncü piyanist Khaaleji müziğini baştan yaratıyor!” - CNN
20:00
19 Şubat
Detaylı Bilgi