Tarek Yamani
Tarek Yamani  Tarihi 19
Tarek Yamani  Tarihi 20:00

Tarek Yamani "piyano"
Elie Afif "kontrabas" 

Khaled Yassine "davul"

 

“Öncü piyanist Khaaleji müziğini baştan yaratıyor!” - CNN 
“Müziği insanı kendinden geçiriyor, büyülüyor! İnsan kendi kontrolünü ve bilincini kaybedene kadar performansın saatlerce devam etmesini istiyor!” - Your Middle East
“Lübnan doğumlu piyanist Tarek Yamani renkli, kışkırtıcı ve su gibi akan müziğiyle bir sihirbaz olduğunu kanıtladı.” - New York Music Daily

Beyrut’ta dünyaya gelen ve çocukluğunu orada geçiren Lübnan asıllı Tarek, New York’ta yaşayan, 19 yaşında caz ile tanışmış, enstrüman çalmayı kendi kendine öğrenmiş, ödüllü besteci ve piyanisttir.

2012’de ilk albümü “Ashur”u çıkardıktan sonra, Tarek, kendini Afro - Amerikan cazı ve Arap makamları arasındaki ilişkiyi keşfetmeye adadı. İkinci albümü “Lisan  Al Tarab: Jazz Conceptions in Classical Arabic” ise bu ilişkinin kanıtı niteliğindeydi. 2016’da Tarek, Basra Körfezi ritimlerinin baz alındığı yeni bir eser oluşturmak için Abu Dhabi Music & Arts Foundation ile anlaştı. “Peninsular” adlı eser, Mart 2017’de çıkarıldı ve dünya prömiyerini 2017 Abu Dhabi Festivali’nde yaptı.

2010 yılında, Suriyeli şarkıcı Rasha Rizk’in kendisine eşlik ettiği parçası “Sama’i Yamani” ile Thelonious Monk Enstitüsü’nün düzenlediği “En İyi Caz Bestecileri” yarışmasında birinci oldu.

Tarek, New York’da Birleşmiş Milletler Genel Merkezi (Uluslararası Caz Günü açılış etkinlikleri kapsamında), Küba’da Gran Teatro de la Habana (Caz Günü kapsamında), Washington DC’de Smithsonian Enstitüsü, Marsilya’da Avrupa ve Akdeniz Medeniyetleri Müzesi, New York Üniversitesi, Los Angeles’da Blue Whale, Detroit Sanat Enstitüsü ve İskenderiye’de Bibliotheca Alexandrina gibi birçok saygın mekanda sahne aldı.

Wayne Shorter, Richard Bona, Zakir Hussein, Esperanza Spalding, Antonio Sanchez ve Vinnie Coliauta gibi birçok ünlü isimle aynı sahneyi paylaşma fırsatı buldu.

Darine Hotait’in yönettiği, dünya çapında yetmişten fazla festivalde gösterilen ve AMC, BBC ve Sundace TV gibi kanallarda yayınlanan “I SAY DUST” filminin müziklerini besteledi.

Öte yandan bir eğitimci de olan Tarek “Duple vs Triple” adında, poliritim kavramına odaklanan bir e-kitabı yayımladı. “The Percussion Ensemble of the Arabian Peninsula” adlı kitabının ise yakın zamanda yayımlanması bekleniyor.

Konser Programı

Tarek Yamani’nin büyük beğeni toplayan albümü “Lisan Al Tarab: Jazz Conceptions in Classical Arabic”, klasik Arap müziğinin, Afro - Amerikan cazı sınırları içerisinde bir keşfidir. “Afro - Tarab” olarak isimlendirilen bu keşif, seyircileri 1800’lerin Mısır ve Irak’ından günümüz New York’una bir yolculuğa çıkaran bir trio piyano performansı ile sonuçlanıyor. Repertuarda, yeniden yorumlanan klasik “muvaşşah”lar (eski bir Arap müzik formu), geleneksel Mezopotamya müzikleri ve aynı zamanda Levant atmosferinden ve ritminden etkilenmiş özgün caz besteleri de bulunuyor.

Roberta Gambarini 14 Şubat akşamı CRR sahnesinde sanatseverler ile buluşuyor..

 

CRR Caz Şubatı süresince, Caz Orkestramızın Müzik Direktörü ve Şefi Nail Yavuzoğlu, " Bass Duo " adını verdiği projesiyle, konserlerden  önce fuayede 19:00 da başlayan dinletiler gerçekleştirecektir.

Tarek Yamani  Bilet Fiyatı 100,75,45,35
Sosyal Medyada Paylaş!
Gelecek Caz Şubatı Etkinlikleri
Anouar Brahem Quartet
Anouar Brahem Quartet
"Astounding Eyes of Rita"
20:00
23 Şubat
Detaylı Bilgi
Trio Joubran
Trio Joubran
Üç kardeş, üç ud. Samir, Wissam ve Adnan. Üç vokalin beraber tek bir ses oluşturmaları gibi;
20:00
22 Şubat
Detaylı Bilgi
Rabih Abou Khalil
Rabih Abou Khalil
Beyrut’ta doğan ve klasik eğitim alan flüt ve ud sanatçısı Rabih Abou-Khalil,
20:00
21 Şubat
Detaylı Bilgi
Marcel Khalife feat. Ismail Lumanovski
Marcel Khalife feat. Ismail Lumanovski
Marcel Khalife 10 Haziran 1950’de Amşit, Lübnan’da doğdu. Beyrut Ulusal Müzik Konservatuarı'nda ...
20:00
20 Şubat
Detaylı Bilgi
Nail Yavuzoğlu Fuaye Konseri
Nail Yavuzoğlu Fuaye Konseri
16 ve 23 Şubat Konserleri Öncesi
19:00
16 Şubat
Detaylı Bilgi