Bizim Havalarımız
Bizim Havalarımız Tarihi 25
Bizim Havalarımız Tarihi 20:00

Muzaffer Sarısözen Türkülere Adanmış Bir Ömür 
Şef: Zafer Gündoğdu
Solistler: Aysun Gültekin, Onur Şan, Gülcan Kaya

Anadolumuzun ve insanımızın mayası olan türkülerimiz...

Kenarda köşede kalmış, yakıldığı yörenin pek dışına çıkmamış, yakan aşığın dilinde kalmış binlerce ezgiyi, arkadaşlarıyla birlikte dağ, taş, köy kasaba dolaşarak derleyen notalayan, belli bir sisteme oturtan, bir büyük usta, hoca, sanatçı, şef, aydın, Türk Halk Müziği'nin muzaffer insanı;

MUZAFFER SARISÖZEN!

Çok yönlü ve kültürlü bir aileden gelen Muzaffer Sarısözen bu zenginliğine, folklor denen halk bilimini de ekleyince her bakımdan donanımlı bir müzik ve kültür insanı çıkmıştır ortaya... 1940 yılında kurulan “Yurttan Sesler” topluluğunun daha sonra başına geçerek, derlenen türküleri, oyun havalarını koroya öğreterek, bu ezgilerin radyolardan ülkenin dört bir yanında dinlenmesini sağlar. Hazırlayıp yönettiği ve sunduğu projeler halktan çok büyük bir ilgi ve takdir görür. Sarısözen bu ezgileri numaralayarak arşivler ve otantik hallerinin kaybolmaması için büyük bir çaba gösterir. Yurttan seslerin icrasıyla da bu otantik hallerin muhafazası ve aktarımı ivme kazanır. Yazdığı kitaplar, makaleler, çok önemli tespitlerde bulunmuş ve bu kültüre bir kılavuz olmuştur. Sarısözen, türkülerimize olduğu kadar halk oyunlarına ve halk sazlarına da önem vermiştir. Büyük ustamız, hocamız Muzaffer Sarısözen’i saygı, sevgi, rahmet ve özlemle anıyoruz.

ZAFER GÜNDOĞDU 

1960 yılında Erzincan’da doğan sanatçı, ilköğrenimini ve ortaöğrenimini Erzincan’da, yüksek öğrenimini ise İstanbul’da tamamladı. 1983 yılında TRT sanatçısı olan Gündoğdu, 1994 yılında açılan sınavı kazanarak TRT’nin en genç şefi oldu. 2000 yılında Almanya / Köln’de 1.300 bağlama, koro, 700 dansçı ve Köln Senfoni Orkestrası ile birlikte Guinness Rekorlar Kitabı’na giren “Bin Yılın Türküsü” projesini yönetti. Almanya’da kadınlardan oluşan 500 kişilik bir koroyla “Kadının Türküsü”, Fransa’da “Aşk İle” Avusturya’da “Gençlerin Türküsü” adı altında yabancı orkestralardan oluşan büyük etkinlikler yönetti. Uzunca yıllar aynı kurumda programlar hazırlayıp yönetti. TBMM Özel Ödülü, Radyo ve Televizyon Gazetecileri Derneği Ödülü, Magazin Gazetecileri Derneği Özel Ödülü, İstanbul Milli Eğitim Müdürlüğü Ödülü gibi çeşitli kurumlardan ödül ve plaketler almıştır. Ülkemizde birçok sanatçının albümlerinde müzik yönetmenliği yapmıştır. TRT Repertuvar Kurulu, Merkez Kurul Üyelikleri, Kültür Bakanlığı ve çeşitli kurumlarda jüri üyeliği yaptı. Yurtiçi ve yurtdışında birçok etkinliği ve projeleri yöneten sanatçı, sanat yaşamına TRT çatısı altında devam etmektedir.

 

 

 

Bizim Havalarımız Bilet Fiyatı 25, 15
Etkinliği Sosyal Medyada Paylaş!
Gelecek Etkinlikler
Caz Konseri
Caz Konseri
BİLETLERİMİZ TÜKENMİŞTİR. İLGİNİZE TEŞEKKÜR EDERİZ.
20:00
26 Ocak
Detaylı Bilgi
Dünya Başkenti  İstanbul
Dünya Başkenti İstanbul
Tuluyhan Uğurlu
20:00
27 Ocak
Detaylı Bilgi
İstanbul’da Pazar Konserleri
İstanbul’da Pazar Konserleri
Hüner Coşkuner
14:00
28 Ocak
Detaylı Bilgi
İstanbul Meyan Konseri
İstanbul Meyan Konseri
Orhan Osman, Eleni Dimou, Fotis Theodoridou
20:00
29 Ocak
Detaylı Bilgi
Müziğin Ustaları
Müziğin Ustaları
Kamil Sönmez’i Anma Konseri
20:00
30 Ocak
Detaylı Bilgi