Dünya Başkenti İstanbul
Dünya Başkenti  İstanbul Tarihi 27
Dünya Başkenti  İstanbul Tarihi 20:00

Tuluyhan Uğurlu  

İstanbul Rumelihisarı’nda doğup büyüyen, erken yaşta eğitim için Viyana’ya gidip, 14 yıl doğduğu kente hasret yaşayan Tuluyhan Uğurlu’nun tutkuyla bağlı olduğu İstanbul’a yazdığı çağdaş klasik bir eser. Uğurlu, eserde dünden bugüne kendi İstanbul’unu anlatırken Napoléon Bonaparte’ın “Eğer dünya tek bir ülke olsaydı, başkenti İstanbul olurdu.” sözlerinden yola çıkarak kentin 3 bin yıllık tarihine 2000’li yılların bakış açışıyla dev bir ayna tutuyor. Bu aynanın içinde sanatçının nahif dünyasının pek çoğu hüzünlü, İstanbul’un koyu mavi tonlarıyla renklenen öyküleri, birbiriyle çarpışmadan adeta dans ediyorlar.

12 eserden oluşan “Dünya Başkenti İstanbul”, sahne çalışmalarında 8 bölüm olarak seslendiriliyor. Bugüne kadar yurt içi ve yurt dışında 400’ün üzerinde konserde seslendirilen eserin sahne çalışmalarında fotoğraflar ve kısa metinlerden oluşan görsel bir sunumdan yararlanılıyor.

TULUYHAN UĞURLU

Yeteneği 4 yaşında keşfedildi ve aynı yıl İstanbul Belediye Konservatuvarı Piyano Bölümü’ne kabul edildi. 7 yaşında devlet tarafından açılan “Harika Çocuklar Sınavı”nı kazanarak yurt dışında yüksek müziği eğitimi yapmaya hak kazandı. Lise ve konservatuvarın ardından eğitimini Viyana Müzik Akademisi’nde tamamladı. Akademide master yaparken, sanat yaşamının en ciddi kararını vererek, klasiklere veda edip sadece kendi eserlerini seslendirmeye başladı. Canlı konser kayıtlarından oluşan Go With God ve Kutsal Kitaplardan Ayetler isimli ilk iki albümünde hayranı olduğu Bach’dan esinlenerek inanç konularına eğildi.

1996’da Türkiye’de “İstanbul Kanatlarımın Altında” film müziği ile ünlendi. Cumhuriyetin 75. yıl kutlamaları için “Mustafa Kemal Atatürk ve Güneşin Askerleri”, büyük depremin ardından “Şehrin Gözyaşları” isimli eserlerini besteledi ve bunları albüm haline getirdi. 500 yıllık Beyazıt Kütüphanesi’nde verdiği konserlerin ardından piyano eserlerini “Beyazıt’ta Zaman” isimli albümde topladı. Aynı dönemde “Senfoni Türk” ü tamamladı. Bu eserinde senfoni orkestrası, mehter takımı, Türk Müziği enstrümanları ve piyanoyu bir arada kullanarak, Klasik Türk Müziğinde bir ilke imza attı. 2003 yılından itibaren yine bir ilke imza atarak, konserlerini konser salonlarının dışına taşıdı. Nemrut Dağı'nın Zirvesi’nden, Kapalıçarşı’ya kadar onlarca tarihi mekânda ve ören yerinde konser verdi. 2006 yılında İstanbul için yazdığı yeni eserlerini “Dünya Başkenti İstanbul“ isimli albümde topladı. Eseri Türkiye ve yurt dışında 300’ün üzerinde konserde seslendirdi.

Uğurlu, gençleri çok sesli müziğe ve yaratıcılığa teşvik amacıyla iki sosyal sorumluluk projesini halen sürdürmekte, “Zil Çaldı Tuluyhan Okulunuzda” ve “Düşlerini Erteleme” projeleriyle okullarda gerçekleştirdiği ücretsiz etkinliklerde gençlerle buluşmaktadır.

Eserin Bölümleri

Dünya Başkenti İstanbul
Üç Dinin Kardeşçe Yaşadığı Kent
Ayasofya ve Süleymaniye’den Yükselen Işık
Koca Sinan’ın Su Yolları
Mevsimler Boyu İstanbul
Dünya Başkentinin Manevi Sultanları
Dolmabahçe’de Hüzünlü Sonbahar
24 Saat İstanbul

Dünya Başkenti  İstanbul Bilet Fiyatı 25, 15
Etkinliği Sosyal Medyada Paylaş!
İlgili Etkinlikler
Dünya Başkenti  İstanbul
Gelecek Etkinlikler
İstanbul’da Pazar Konserleri
İstanbul’da Pazar Konserleri
Hüner Coşkuner
14:00
28 Ocak
Detaylı Bilgi
İstanbul Meyan Konseri
İstanbul Meyan Konseri
Orhan Osman, Eleni Dimou, Fotis Theodoridou
20:00
29 Ocak
Detaylı Bilgi
Müziğin Ustaları
Müziğin Ustaları
Kamil Sönmez’i Anma Konseri
20:00
30 Ocak
Detaylı Bilgi
Yavuz Bingöl ile Bin Yılın Ozanları
Yavuz Bingöl ile Bin Yılın Ozanları
Celal Güzelses
20:00
31 Ocak
Detaylı Bilgi