Muzaffer Sarısözen ve Yeni Halk Müziği
Muzaffer Sarısözen ve Yeni Halk Müziği Tarihi 25
Muzaffer Sarısözen ve Yeni Halk Müziği Tarihi 20:00

Yeni Türk Müziği Hareketi
“Muzaffer Sarısözen ve Yeni Halk Müziği”

Solist: Cengiz Özkan

İBB CRR Konser Salonu için özel olarak hazırlanmış olan bu proje öncelikle Türk Müziği’nin zenginliğini, çeşitliliğini ve büyüsünü vurgulamayı amaçlamıştır. Yeni Türk Müziği Hareketi, “Türk Müziği eserlerinin yeniden yorumlanması”  mottosu ile, Türk Müziğini dünya sahnelerine taşımayı hedeflemektedir. Dünya çapında üne sahip yerli ve yabancı solistlerin ve toplulukların Türk eserlerini yorumlayacak olması ise  Yeni Türk Müziği Hareketi’nin  en heyecan verici noktası olacaktır.
Projenin bir diğer önemli noktası ise, genç müzisyenleri kucaklaması. Her konserde yeni isimler ortaya çıkaracak olan  Yeni Türk Müziği Hareketi aynı zamanda Türk Müziği’ne yeni isimler kazandırmayı hedeflemektedir. Yeni Türk Müziği Hareketi, Cihat Aşkın’ın önderliğinde, Klasik Türk Müziği, Mevlevi Gelenekleri, Türk Halk Müziği, Dini Müzik  ve Çağdaş Türk Müziği’nin tarihsel sürecini işlerken tek seslilik veya çok seslilik kaygısı gütmeden eserleri farklı bir anlayış ve yorum ile sunmaktadır.

Cumhuriyet döneminin halk müziği alanındaki en büyük temsilcilerinen biri olan Muzaffer Sarısözen halk müziğini derlemek, arşivlemek ve icra etmek açısından çok büyük hizmetlerde bulunmuş ve Yurttan Sesler Korosunu kurarak asırlık mirası gelecek kuşaklara devretmiştir. Zamanın adeta fotoğrafını çeken ve onu bizlere ileten Sarısözen usta Yeni Türk Müziği hareketinin mihenk taşlarından biridir. Yeni Türk Müziği Hareketi geçmişten gelen mirası günümüzün dünya sahneleri için yeniden yorumlayan geleneği gelecekle harmanlayan ve kendi milli kimliğimizi kaybetmeden bizi dünyaya taşıyan bir harekettir. Bu nedenle 20. yüzyıl başında Sarısözen’in halk müziğimiz için açtığı yolu benimseyerek bu mirası geleceğe aktaran bir çalışmayı hazırlayan Cihat Aşkın bir halk sanatçısı olarak Anadolu’nun toprağı ile bütünleşen sesinde bizim özümüzü anlatan nağmeleriyle, 21. yüzyılın ozanı Cengiz Özkan’a eşlik ediyor. Programda yer alan eserlerin hepsi Muzaffer Sarısözen tarafından derlenmiş eserler olup, halk müziğimizin otantik yapısını bozmadan yapılan düzenlemeler ile Cihat Aşkın tarafından dünya sahneleri için hazırlanmıştır.
 

Muzaffer Sarısözen ve Yeni Halk Müziği Bilet Fiyatı Tam 25 - İndirimli 15
Etkinliği Sosyal Medyada Paylaş!
Gelecek Etkinlikler
“Batı Müziğinde Osmanlı İzleri”
“Batı Müziğinde Osmanlı İzleri”
Proje Sanat Yönetmeni: Tutu Aydınoğlu
20:00
27 Ocak
Detaylı Bilgi
Kazancı Bedih Anma Konseri
Kazancı Bedih Anma Konseri
“Öyle sermestem ki idrak etmezem dünya nedir”
20:00
28 Ocak
Detaylı Bilgi
Turkish Brass Filarmoni
Turkish Brass Filarmoni
Şef: Erden Bilgen
20:00
29 Ocak
Detaylı Bilgi
İstanbul’da Pazar Konserleri
İstanbul’da Pazar Konserleri
Mustafa Keser
14:00
29 Ocak
Detaylı Bilgi
Yavuz Bingöl İle Bin Yılın Ozanları
Yavuz Bingöl İle Bin Yılın Ozanları
“Erzurumlu Emrah”
20:00
30 Ocak
Detaylı Bilgi