İstanbul’da Pazar Konserleri
İstanbul’da Pazar Konserleri Tarihi 29
İstanbul’da Pazar Konserleri Tarihi 14:00

Mustafa Keser

Bir konser geleneğini tekrar yaşatmaya başlayan İstanbul Büyükşehir Belediyesi, “İstanbul’da Pazar Konserleri” başlığı altında sanatseverleri ülkemizin önde gelen sanatçılarıyla buluşturuyor. Gündüz gerçekleşen konserlerin bu ayki ikinci konuğu Mustafa Keser.

Elazığ'ın Maden ilçesinde doğmuştur. İlk ve orta tahsilini Maden 'de, lise tahsilini Diyarbakır  Ziya Gökalp Lisesi  ve Sivas 4 Eylül Lisesi’nde tamamlamıştır. Babasının keman çalması ve sanat kabiliyetleri çok iyi olan bir ailede yetişen sanatçı, ortaokul ve özellikle lise yıllarında keman, ud, bağlama gibi enstrümanları iyi derecede çalmasını öğrendi. Liseden sonra tahsiline devam edemediği için kendisine müziği meslek olarak seçti. İstanbul'da gazinolarda çalışmaya başlayan sanatçı, zaman zaman şarkıcılara eşlik etti. Sanatçı, askerliğini bitirdikten sonra İzmir 'e yerleşti. 15 yıla yakın birçok ses ve saz sanatçısı üstatlarıyla (Bekir Sıtkı Sezgin, Cinuçen Tanrıkorur, Kadri Sençalar, Ercüment Batanay, Müzeyyen Senar, Zeki Müren, Safiye Ayla, Sabite Tur... gibi) birlikte çalıştı. Ayrıca, Münir Nurettin Selçuk üstada da tanbur çalma şerefine erişmiştir. Zaman içerisinde çaldığı mevcut sazlara ilaveten yaylı tanbur, mızraplı tanbur, buzuki, piyano gibi birçok enstrümanı da çalmasını öğrendi.

1975 yılında TRT kurumunun açmış olduğu “Amatör Ses Yarışması”nı Türk Halk Müziği dalında kazandı ve 1982 yılına kadar İzmir Radyosu 'nda mahalli sanatçı olarak görev yaptı. 1982 yılında yine aynı kurumun açtığı “Yetişmiş Sanatçı Sınavı”nı bu kez Türk Sanat Müziği dalında kazanan sanatçı, İzmir Radyosu 'nda ses sanatçısı olarak göreve başladı. 1989 yılında istemeden de olsa kurumdan ayrılarak İstanbul 'a yerleşti. TRT 'de,  Hz.Mevlânâ 'yı Anma Törenleri dolayısıyla on yıla yakın Konya 'ya görevli olarak gitmiştir. Bu arada dini musikiyle ilgili de uzun yıllar çalışmalar yapan sanatçı, Rahmetli Kâni Karaca Üstad 'dan da büyük ölçüde feyz almıştır. 51 yıllık sanat hayatında sırasıyla, bir 45'lik, bir Longplay, “Ahu gözlüm”, “Bana kötü diyen”, “Seviyorum-Çaresizim”, “Üzüm gözlüm”, “Tutku” ve son olarak da “Sabır” isimli albümlerini çıkarmıştır.  

İstanbul’da Pazar Konserleri Bilet Fiyatı Tam 25 - İndirimli 15
Etkinliği Sosyal Medyada Paylaş!
Gelecek Etkinlikler
Turkish Brass Filarmoni
Turkish Brass Filarmoni
Şef: Erden Bilgen
20:00
29 Ocak
Detaylı Bilgi
Yavuz Bingöl İle Bin Yılın Ozanları
Yavuz Bingöl İle Bin Yılın Ozanları
“Erzurumlu Emrah”
20:00
30 Ocak
Detaylı Bilgi