İstanbul’da Pazar Konserleri
 İstanbul’da Pazar Konserleri Tarihi 05
 İstanbul’da Pazar Konserleri Tarihi 14:00

Kubilay Dökmetaş

Bir konser geleneğini tekrar yaşatmaya başlayan İstanbul Büyükşehir Belediyesi, “İstanbul’da Pazar Konserleri” başlığı altında sanatseverleri ülkemizin önde gelen sanatçılarıyla buluşturuyor. Gündüz gerçekleşen konserlerin bu ayki ilk konuğu Kubilay Dökmetaş.

3 Temmuz 1956 tarihinde Sivas’ın, Zara ilçesinde doğdu. Öğretmen Okulunu, doğduğu kent olan Sivas’ta okudu ve ardından sekiz yıl sürecek olan öğretmenlik mesleğini, ülkemizin çeşitli bölgelerinde başarıyla sürdürdü. Bu süreç Kubilay Dökmetaş’ın Türkiye’nin farklı yörelerine özgü halk kültürü karakteristiklerini tanıması için paha biçilemez bir deneyim kazanmasını sağladı. Yükseköğreniminin ardından edindiği bu mesleki deneyim, O’nu Sivas Cumhuriyet Üniversitesi Güzel Sanatlar Bölümü Halk Müziği Birim Başkanı sıfatıyla halk müziği topluluğu çalıştırıcılığına taşıdı.
1985 yılında Erzurum Radyosu “Halk Müziği Sanatçısı Sınavı”na katılarak, 22 Nisan 1985 tarihinde bu kadroda görev almaya hak kazandı. “Türk Halk Müziği Sanatçısı” unvanıyla Erzurum Radyosu’nda 1985 yılından itibaren başladığı görevini 90’lı yıllara kadar devam ettirdi. Ayrıca, bu radyodaki sanatçılık görevinin yanı sıra, 1990–1991 yılları arasında “Geçmişten Günümüze Türk Halk Müziği” adıyla bir de belgesel hazırlayıp yarınlara önemli bir kültürel armağan bıraktı. Erzurum Radyosu’ndaki görevini 1992 yılından itibaren TRT Ankara Radyosu’nda sürdürmeye başladı. Bu radyoda aynı zamanda “TRT Repertuar ve İcra Denetleme Kurulu Üyeliği” gibi önemli sorumluluklar üstlendi. Ankara Radyosu’nda “Folklor ve Türkülerimiz” ile “Gramofondan Mikrofona” adlı açıklamalı iki radyo programı gerçekleştirdi. Radyodaki başarılı kariyerinin yanına televizyon yapımcılığını da ekleyerek, TRT Ankara Televizyonu’nda “Dost Dost Diye”, “Allı Turnam”, “Bu Toprağın Sesi”, “Yörelerimiz Türkülerimiz”, “Memleket Havaları” programlarını hazırladı ve sundu. Yine aynı kurumda yayınlanan “Muzaffer Sarısözen Belgeseli”, “Celal Güzelses Belgeseli” ve “Hacer Buluş Belgeseli” gibi çeşitli kültür belgesellerinde de katkıları bulundu. Pek çok türkü, uzun hava ve ezgiyi derleyip notalamak suretiyle TRT Türk Halk Müziği Repertuvarına kazandırdı.
Yıllarını halk kültürüne ve halk müziğine vermiş olan Kubilay Dökmetaş, bütün bu birikimlerini 2016 yılının başlarından itibaren “Esvaplı Türküler” ve “Saklı Türküler” adıyla hazırladığı kültürel programlar hazırlayarak, sundu. Sanatçı, kültürel bir hazine olan saklı kalmış halk müziği ürünlerini; adeta toprağın altında saklı kalan cevherleri günışığına kavuştururcasına ya da Anadolu insanının el emeği, göz nuru üretimlerini sakladığı sandıklardan gün yüzüne çıkarırcasına; “Saklı Türküler” adını verdiği program aracılığıyla halkıyla, sanatseverler ile paylaşıyor günümüzde. Sanatçı yurt dışında başta Almanya olmak üzere İsviçre, Danimarka, Hollanda, Fransa, Avusturya, Belçika gibi Avrupa ülkelerinde; Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti, Azerbaycan, Türkmenistan, Kazakistan gibi Türk dünyası coğrafyalarında çok sayıda konser vermiştir. Yurt içinde ve yurt dışında sayısı onun üzerinde derneğin onur üyeliği ile MESAM ve Fikri Haklar Mahkemesi’nde Daimi Bilirkişi görevlerini de sürdürmekte olan Kubilay Dökmetaş, halen TRT Müzik Dairesi Başkanlığı Türk Halk Müziği ve Oyunları Müdürü sıfatıyla bu görevini başarıyla sürdürmektedir.

 İstanbul’da Pazar Konserleri Bilet Fiyatı Tam 25 – İndirimli 15
Etkinliği Sosyal Medyada Paylaş!
Gelecek Etkinlikler
Müziğin Ustaları Neşet Ertaş’ı Anma Konseri
Müziğin Ustaları Neşet Ertaş’ı Anma Konseri
Solistler: Gülşen Kutlu, Emel Taşçıoğlu, Elif Buse Doğan, İsmail Altunsaray
20:00
06 Şubat
Detaylı Bilgi
Müşerref Akay
Müşerref Akay
“Şarkılar ve Anılar”
20:00
07 Şubat
Detaylı Bilgi
Yeni Türk Müziği Hareketi
Yeni Türk Müziği Hareketi
“Doğu ve Batı’nın Yeniden Kucaklaşması”
20:00
08 Şubat
Detaylı Bilgi
Okay Temiz "14. Ritmin Günü"
Okay Temiz "14. Ritmin Günü"
“14. Ritmin Günü”
20:00
11 Şubat
Detaylı Bilgi
Ketil Bjornstad - Terje Rypdal Duo, Fred Frith Trio
Ketil Bjornstad - Terje Rypdal Duo, F...
CRR 4. Caz Şubatı
20:00
13 Şubat
Detaylı Bilgi