Enrico Rava New Quartet & Trio ELF
Enrico Rava New Quartet & Trio ELF Tarihi 18
Enrico Rava New Quartet & Trio ELF Tarihi 20:00

 

Enrico Rava New Quartet & Trio ELF

Enrico Rava New Quartet
Enrico Rava  "trompet"
Francesco Diodati  "gitar"
Gabriele Evangelista  "bas"
Enrico Morello  "davul"
 

Trio ELF
Walter Lang  "piyano, elektronikler"
Peter Cudek  "kontrbas, bas gitar"
Gerwin Eisenhauer  "davul, perküsyon"

Trompetin dünyaca ünlü ismi Enrico Rava’nın dörtlüsü ve modern caz sahnesinin çarpıcı ekibi Trio Elf, 18 Şubat’ta İstanbul’da sahne alacak.

İtalyan cazını tek başına uluslararası sahneye taşımayı başaran Enrico Rava’nın ne kadar popüler bir sanatçı olduğunu vurgulamaya gerek var mı? 77 yaşındaki müzisyenin kariyeri hem solo olarak, hem de caz dünyasının dev isimleriyle birlikte yaptığı kayıtlarla göz kamaştırıyor. 1939 Trieste doğumlu Enrico Rava önce Dixieland trombonu çalarak yola çıkmış olsa da Miles Davis’i dinleyince karar değiştirmiş, trompete geçmiş ve daha modern bir tarzı benimsemiş. 1962’de birlikte film müzikleri kaydettikleri Gato Barbieri ve büyük efsane Chet Baker ile karşılaşması da Rava için önem taşıyor. 1967’de New York’a taşınınca Roswell Rudd, Marion Brown, Rashied Ali, Cecil Taylor ve Charlie Haden ile de çalma fırsatı bulmuş, Lee Konitz, Carla Bley ve Steve Lacy ile albümler kaydetmiş. Kendi adına ilk albümü “Il Giro Del Giorno in 80 Mondi”yi 1972’de çıkaran Enrico Rava’nın çaldığı albüm sayısı ise toplamda 100’ü buluyor. 1970 ve 1980’lerde Pat Metheny, Michel Petrucciani, John Abercrombie, Joe Henderson, Richard Galliano, Miroslav Vitouš, Andrea Centazzo, Joe Lovano ve Gil Evans ile de çalışan İtalyan müzisyenin Paolo Fresu ile kaydettiği dört albümü bulunuyor. Opera aryalarını ve uvertürleri de yorumlayan Rava 2001’de piyanist Stefano Bollani ile birlikte bir beşli kuruyor. İlginç bir biçimde Michael Jackson’un ölümünden sonra onun müziğiyle tanışan Enrico Rava, Jackson’a fena halde kafayı takıyor ve 2012’de onun anısına “On the Dance Floor” albümünü çıkararak onun parçalarını yorumluyor. İtalyan cazcının son albümü ise, konserde izleyeceğimiz dörtlüsüyle kaydettiği, 2015 tarihli çıkan “Wild Dance”. Rava’ya sahnede Francesco Diodati, Gabriele Evangelista ve Enrico Morello eşlik edecekler.

Trio ELF ise caz dünyasında bir bakıma “Almanya’nın Gururu”. 2016’da Bremen Caz Ödülü’nü alan ve dünyanın en büyük caz dergisi Downbeat’te tam sayfa yer ayrılan ilk Alman grubu olan ELF her gün daha fazla seviliyor. Klasik caz piyanosuyla çağdaş ‘groove’ları, elektronik sesleri ve bolca doğaçlamayı yaratıcı biçimde harmanlayan Trio ELF’in sıcaklığı cazseverleri büyülemiş durumda. Aynı zamanda güçlü melodilerle yüklü müziklerindeki yüksek enerji ve ritim duygusu da ELF’in neden çabuk sevildiği sorusunu bir çırpıda cevaplıyor. 1970’lerden beri elektronik müziğin öncü ismi, Düsseldorf çıkışlı Kraftwerk’in çok sevilen ‘The Man Machine’ şarkısı da Trio ELF’in repertuvarında yer alıyor. Gerwin Eisenhauer Trio ELF’in virtüöz davulcusu. Efsane isimlerin swing ritimleriyle yapmış olduğunu o drum’n’bass ve hip-hop groove’larıyla doğaçlamaya dönüştürüyor. Walter Lang ise Avrupa’nın en prestij sahibi piyanistlerinden, ama Japonya’da adeta bir ‘celebrity.’ Lirik ama enerjik tarzı Lang’ı sıra dışı bir müzisyene dönüştürüyor. Üçlüde akustik bası çalan Peter Cudek de uluslararası üne sahip bir isim ve çok yönlü bir virtüöz. Üçlüye bazen, bir ‘ses büyücüsü’ olarak da anılan Mario Sütel eşlik ediyor. Trio ELF’in üçüncü albümü “Elfland”de konuk sanatçı olarak, ünlü Brezilyalı vokalist Milton Nascimento da yer alıyor.

Enrico Rava New Quartet & Trio ELF Bilet Fiyatı 75-45-25-15
Etkinliği Sosyal Medyada Paylaş!
Gelecek Etkinlikler
David Sanborn
David Sanborn
CRR 4. Caz Şubatı
20:00
19 Şubat
Detaylı Bilgi
Hijazz Project
Hijazz Project
CRR 4. Caz Şubatı
20:00
20 Şubat
Detaylı Bilgi
Zerrin Özer & Jazz Band
Zerrin Özer & Jazz Band
BİLETLERİMİZ TÜKENMİŞTİR. İLGİNİZE TEŞEKKÜR EDERİZ.
20:00
21 Şubat
Detaylı Bilgi
CRR Türk Müziği Topluluğu
CRR Türk Müziği Topluluğu
"Yesâri Asım Arsoy Şarkıları" “Hisarlı Kız”
20:00
22 Şubat
Detaylı Bilgi
Yavuz Bingöl İle Bin Yılın Ozanları
Yavuz Bingöl İle Bin Yılın Ozanları
“Âşık Seyrani & Bayburtlu Zihni”
20:00
23 Şubat
Detaylı Bilgi