CRR Türk Müziği Topluluğu
CRR Türk Müziği Topluluğu Tarihi 22
CRR Türk Müziği Topluluğu Tarihi 20:00

"Yesâri Asım Arsoy Şarkıları"
“Hisarlı Kız”

Topluluk Şefi: R. Hakan Talu

Cemal Reşit Rey Türk Müziği Topluluğu, bu konserinde konserinde Türk Müziği’nin çok özel bir bestekârı olan Yesâri Asım Arsoy’un şarkılarını seslendiriyor. Bir İstanbul aşığı ve İstanbul hakkında en çok eser vermiş bestekâr olan Yesâri Asım Arsoy 6 Ağustos 1896'da bugün Yunanistan sınırları içinde olan Drama’da doğmuş, 18 Ocak 1992'de İstanbul’da vefat etmiştir.

Yesâri Asım Arsoy tahsil hayatı, ailesi ile Adapazarı’na göç edişi, işgal yıllarında Milli Mücadele’ye katkısı, musıkide kendi kendini yetiştirmesi, şarkılarının çoğunun güftelerini kendisi yazması, Ud’u sol elle çaldığı için Yesari lakabı ile tanınması gibi konularla müzik tarihimizin kendine has, eski tabirle “nev-i şâhsına münhasır” şahsiyetlerinden biridir. İlk eserini 1929 yılında besteleyen, 1930'lardan itibaren plaklar doldurmaya başlayan Yesâri Asım’ın şarkıları her devirde çok sevilmiş, gerek radyoda gerekse diğer müzik çevlerinde zevkle okunmuş ve dinlenmiştir.

Cemal Reşit Rey Türk Müziği Topluluğu saz ve ses sanatçıları konserde bestekârın hepsi birbirinden güzel ,unutulmayan ve çok meşhur olan şarkılarından "Hisarlı kız", "Sazlar çalınır Çamlıca’nın bahçelerinde", "Çalıkuşu", "Adalardan bir yar gelir bizlere", "Biz Heybeli’de mehtaba çıkardık", "Ömrümce o saf aşkını kalbimde yaşatsam" gibi bazılarını seslendirecektir.

CRR Türk Müziği Topluluğu Bilet Fiyatı Tam 25 – İndirimli 15
Etkinliği Sosyal Medyada Paylaş!
Gelecek Etkinlikler
Yavuz Bingöl İle Bin Yılın Ozanları
Yavuz Bingöl İle Bin Yılın Ozanları
“Âşık Seyrani & Bayburtlu Zihni”
20:00
23 Şubat
Detaylı Bilgi
Ahmet Özhan
Ahmet Özhan
“Yüzyılın Şarkıları”
20:00
24 Şubat
Detaylı Bilgi
İstanbul’da Pazar Konserleri
İstanbul’da Pazar Konserleri
Seçil Heper
14:00
26 Şubat
Detaylı Bilgi
Bizim Havalarımız
Bizim Havalarımız
“Anadolu’dan Avrupa’ya Türkülerimiz Marmara Bölgesi”
20:00
27 Şubat
Detaylı Bilgi