Bizim Havalarımız
Bizim Havalarımız Tarihi 27
Bizim Havalarımız Tarihi 20:00

“Anadolu’dan Avrupa’ya Türkülerimiz Marmara Bölgesi”

Solistler: Gülay, Arif Şentürk, Faruk Yılmaz, Rüstem Avcı

 

Ne zaman ki atalarımız uzandı Orta Asya’dan Anadolu’ya ve Anadolu’nun bereketli topraklarından da Rumeli’ye, onlarla birlikte türkülerimiz sazımız sözümüz de göç etti gittikleri her yere… Vardığı her yeni durakta bir kez daha yeşerdi bu kadim kültür. Anadolu’da “Dağlar seni delik delik delerim” derken insanımız, ayrılık ve sılayı simgeleyen bir başka dağa bir başka türkü yakıldı Rumeli’de: “Dayler dayler viran dayler”. Asya’da bir samanın dilinden dökülen türkü, Avrupa’da kah bir ilahiye kah bir bektaşi nefesine dönüştü. Gecmişten bugüne sazımız sözümüz her karış toprağı ve her güzel yüreği birbirine baglayan en hakiki köprü oldu…

 

Zafer Gündoğdu

1960 yılında Erzincan’da doğan sanatçı, ilköğrenimini ve ortaöğrenimini Erzincan’da, yüksek öğrenimini ise İstanbul’da tamamladı. 1983 yılında TRT’nin kadrolu sanatçısı olan Gündoğdu, 1994 yılında açılan sınavı kazanarak TRT’nin en genç şefi oldu. 2000 yılında Almanya Köln’de 1300 bağlama, koro, 700 dansçı ve Köln Senfoni Orkestrası ile birlikte Guinness Rekorlar Kitabı’na giren “Bin Yılın Türküsü” projesini yönetti. Almanya’da 500 kişilik kadınlardan oluşan bir orkestra koroyla “Kadının Türküsü”, Fransa’da “Aşk ile”, Avusturya’da “Gençlerin Türküsü” adı altında yabancı orkestralardan oluşan büyük etkinlikler yönetti. Uzunca yıllar aynı kurumda programlar hazırlayıp, yönetmektedir.

TBMM Özel Ödülü, Radyo ve Televizyon Gazetecileri Derneği Ödülü, Magazin Gazetecileri Derneği Özel Ödülü, İstanbul Milli Eğitim Müdürlüğü Ödülü gibi çeşitli kurumlardan ödül ve plaketler almıştır. Sanatçının 3 solo albümü ve 3 düet albümü vardır. Ülkemizdeki bir çok sanatçının albümlerinde müzik yönetmenliği yapmıştır. TRT Repertuvar Kurulu, Merkez Kurul Üyelikleri, Kültür Bakanlığı ve çeşitli kurumlarda Jüri Üyeliği yaptı. Yurtiçi ve yurtdışında birçok etkinliği ve projeleri yöneten sanatçı, TRT programlarına halen devam etmektedir.

Bizim Havalarımız Bilet Fiyatı Tam 25 – İndirimli 15
Etkinliği Sosyal Medyada Paylaş!