İstanbul’da Pazar Konserleri
İstanbul’da Pazar Konserleri Tarihi 04
İstanbul’da Pazar Konserleri Tarihi 14:00

Selahattin Alpay

1950 yılında Malatya'da doğdu. Ortaokulu Malatya’da liseyi ise Ankara’da bitirdi. Kurumsal anlamda ilk müzik çalışmasına 1967 yılında Malatya Halk Eğitim Merkezi Halk Müziği Korosu ile başladı. Buradaki hocaları ise Mehmet Yumrutepe ve Süleyman Sökmen'di. Vatani görevini Manisa’da askeri bandoda tamamladı. Bu dönemde gerek bando çalışmalarında gerekse bandoda görevli profesyonel müzisyen kökenli asker arkadaşlarından nota, solfej, şan konularında istifade etti. Askerlik dönüşü Ankara’da bir kamu bankasında işe girdi. Bu dönemde Özcan Tamer yönetimindeki Halk Evleri Genel Merkezi Halk Müziği Korosu çalışmalarına katıldı. Bunun yanında o dönem Anakara’da bulunan merhum Nida Tüfekçi, Coşkun Güle, İhsan Öztürk gibi hocalarla sanatsal ortamları paylaşarak onların bilgi ve tecrübelerinden faydalandı. 1975 yılında TRT'nin ön dinleme sınavını kazanarak yerel sanatçı statüsü ile çokça program yaptı.

2001 Yılından 2015 yılına kadar geçen sürede Kültür ve Turizm Bakanlığı Solist Sanatçı unvanıyla görev yaptı ve bu kurumdan kendi isteğiyle emekli oldu. İlk 45’lik plağını “Emo Suya Gider” başlığı ile 1967 yılında çıkardı ve Malatya başta olmak üzere geniş kesimin dikkatini çekti. Daha sonra 1971 yılına kadar 8 adet 45’lik plak daha çıkardı. İlk uzunçalar plağını ise kendi derlediği “Örenli Gelin” başlığı ile 1976 yılında çıkardı. Bugüne kadar somut olarak yaklaşık kendisine ait 150 derlemenin yer aldığı 8 adet 45’lik plak, 1 adet uzunçalar plak, 23 kaset, 4 adet CD / albüm, 9 sinema filmi ile ülke adına önemli bir hizmeti yerine getirmiştir. Tüm  bu sanatsal hizmetleri karşılığında değişik dönemlerde 4 kez “Yılın Halk Müziği Sanatçısı”, Magazin Gazetecileri Derneğinin “Ömür Boyu Sanatçı” ödülüne layık görülmüş ayrıca yüzlerce teşekkür belgesi, şilt, plaketle taltif edilmiş dolayısı ile Türkiye genelinde haklı bir şöhrete sahip olmuştur. Güçlü ve tenor ses özelliğine sahip olan Selahattin ALPAY, başta Malatya olmak üzere, Elazığ, Diyarbakır, Adıyaman, Şanlıurfa, Sivas, Erzincan, Erzurum ve Kerkük Türkülerini başarıyla icra etmektedir. Emo Suya Gider Eli Boş Gelir, Örenli Gelin, Malatya - Malatya Bulunmaz Eşin, Arap Atı Gibi Sallar Başını, Çakmak Çakmağa Geldim, Yollar Seni Gide Gide Usandım gibi birçok türkü onun icrasıyla meşhur olmuştur.

Ulusal radyo ve televizyonlarda uzun süre programlar yapan, özellikle kültürel ve sosyal sorumluluk proje ve programlarına önem veren Alpay, bu yönüyle de taktir toplayan bir sanatçıdır.

İstanbul’da Pazar Konserleri Bilet Fiyatı 25, 15
Etkinliği Sosyal Medyada Paylaş!
Gelecek Etkinlikler
Barış Manço Şarkıları
Barış Manço Şarkıları
BİLETLERİMİZ TÜKENMİŞTİR. İLGİNİZE TEŞEKKÜR EDERİZ.
20:00
04 Şubat
Detaylı Bilgi
CRR Caz Orkestrası & Sabri Tuluğ Tırpan
CRR Caz Orkestrası & Sabri Tuluğ Tırpan
Türk müzisyen ve kompozitörlerinin caz ve orkestra müziği içinde yerlerini alabilmeleri, dünya müziğine, ge...
20:00
05 Şubat
Detaylı Bilgi
Söz Saz İstanbul "Aşk ile"
Söz Saz İstanbul "Aşk ile"
Kalbe dair olan her şeyin aşk ile yapıldığı inancıyla....
20:00
06 Şubat
Detaylı Bilgi
Serkan Çağrı & Mercan Dede
Serkan Çağrı & Mercan Dede
BİLETLERİMİZ TÜKENMİŞTİR. İLGİNİZE TEŞEKKÜR EDERİZ.
20:00
07 Şubat
Detaylı Bilgi
Emel Sayın
Emel Sayın
BİLETLERİMİZ TÜKENMİŞTİR. İLGİNİZE TEŞEKKÜR EDERİZ.
20:00
09 Şubat
Detaylı Bilgi