Yavuz Bingöl ile Bin Yılın Ozanları
Yavuz Bingöl ile Bin Yılın Ozanları  Tarihi 13
Yavuz Bingöl ile Bin Yılın Ozanları  Tarihi 20:00

Zaralı Halil

Zaralıların radyodaki türkü programları sırasında defalarca “işte Halil Emminin Türküsü!” diye birbirlerine hatırlatmalarına sebep olan Halil Söyler Sivas’ın (Zara’nın) yetiştirdiği en önemli yöre sanatçılarından birisidir.

Zaralı Halil 1906 yılında zayıf bir çocuk olarak dünyaya gelir. Ömür boyu yakasını bırakmayan bu çelimsizlik nedeni ile İnce Halil olarak da bilinmiştir. Önce annesini sonra da babasını kaybedince on dört yaşında Sivas’ta yetiştirme yurduna yerleştirilmiş;  burada bağlama çalmayı öğrenmiştir.

Müzik formasyonunda Sivaslı Hafız Halid, Feryadi Hakki ve Divrikli Nuri (Üstünses) önemli rol oynamışlardır. Daha sonra ustalık zamanında devrinin diğer ünlü isimleri Malatyalı Fahri, Erzincanlı Şerif ve Diyarbakırlı Celal ile meşk etmiştir.

Yaşadığı dönemin en iyi icracılarından olan Zaralı Halil, yaşamı boyunca pek çok halk türküsü seslendirmiştir. Meşk ettiği sanatçılarla birlikte devrin ünlü sanatçılarının da eserlerini icra etmiştir. Zamanın güzide sesleri de sanatçıya ait türkü ve uzun havaları plaklarında okumuşlardır.

Zaralı Halil’in eserlerini Neriman Altındağ, Nermin Yapar, Zehra Bilir gibi birçok THM sanatçısı radyoda icra etmiştir. İnce Halil 1964 yılında vefat etmiş, geride eşi Kamer Hatun ve sekiz çocuğunu bırakmıştır.

Yavuz Bingöl

Sanatçı ilk albümü ‘Sen Türkülerini Söyle’ ile Türkiye’nin tanıdığı ve sevdiği bir isim olmayı başardı. Bunu birbirinden başarılı pek çok albüm izledi.

Türkiye ve yabancı ülkelerde verdiği solo konserlerinin yanısıra Djivan Gasparyan gibi üstadlarla da sahneye çıktı.

Nuri Bilge Ceylan’ın Cannes’da ‘En İyi Yönetmen’ ödülü aldığı ‘Üç Maymun’, Macar yönetmen Ferenc Törük’ün ‘Istanbul My Dream’ gibi filmlerinde rol aldı. Rol aldığı Sadri Alışık Kültür Merkezi prodüksiyonu olan ‘72. Koğuş’ ve ‘Keşanlı Ali Destanı‘ prodüksiyonları yurtdışında sahnelendi. ‘Keşanlı Ali Destanı’ ile her oyuncunun hayali olan Broadway’de sahneye çıktı.

Daima barıştan yana olan sanatçı 2000 yılında Almanya’da UNESCO tarafından organize edilen bir konser verdi. Sanatçı, kadın, çocuk hakları ve eğitim konularında çok sayıda sivil toplum kuruluşunun organizasyonlarına destek vermektedir.

 

 

Yavuz Bingöl ile Bin Yılın Ozanları  Bilet Fiyatı 25, 15
Etkinliği Sosyal Medyada Paylaş!
Gelecek Etkinlikler
Caz Şubatı
Caz Şubatı
BİLETLERİMİZ TÜKENMİŞTİR. İLGİNİZE TEŞEKKÜR EDERİZ.
20:00
16 Şubat
Detaylı Bilgi
Nail Yavuzoğlu Fuaye Konseri
Nail Yavuzoğlu Fuaye Konseri
16 ve 23 Şubat Konserleri Öncesi
19:00
16 Şubat
Detaylı Bilgi
Caz Şubatı
Caz Şubatı
Tarek Yamani Trio
20:00
19 Şubat
Detaylı Bilgi
Caz Şubatı
Caz Şubatı
Marcel Khalife feat. Ismail Lumanovski
20:00
20 Şubat
Detaylı Bilgi
Caz Şubatı
Caz Şubatı
Rabih Abou Khalil
20:00
21 Şubat
Detaylı Bilgi