Caz Şubatı
Caz Şubatı Tarihi 20
Caz Şubatı Tarihi 20:00

Marcel Khalife
feat. Ismail Lumanovski

Ismail Lumanovski; klarnet
Nadim Rouhana: akordeon
Zad Khalife: req
Assaad Boustany: darbuka
Ayad Khalifepiyano 

Marcel Khalife

Marcel Khalife 10 Haziran 1950’de Amşit, Lübnan’da doğdu. Beyrut Ulusal Müzik Konservatuarı'nda ud eğitim aldı ve 1971’de mezun oldu. Marcel Khalife, 1972’den 1975’e kadar, Beyrut Ulusal Müzik Konservatuarı'nda, devlet üniversitelerinde ve diğer yerel ve özel müzik enstitülerinde eğitim verdi. Aynı zaman zarfında Orta Doğu, Kuzey Afrika, Avrupa ve Amerika’da solo ud performansları sergiledi. 

1972 yılında Marcel Khalife doğduğu yer Amşit’te, buranın müzikal mirasını ve Arap ilahilerini ön plana çıkarmak amacıyla bir müzik grubu kurdu. İlk performansları Lübnan’da gerçekleşti. 1976 yılı Marcel Khalife’nin Al Mayadine adlı topluluğunun kuruluşuna tanıklık etti.

 Khalife ayrıca geleneksel Arap müziği formunda olan  The Symphony of Return, Sharq, Concerto Al Andalus- Suite for Oud and Orchestra, Arabian Concerto, Mouda'aba (Caress), Diwan Al Oud, Jadal Oud Duo, Oud Quartet, Al Samaa gibi ve Kasım 2007’de Fransa’da Charles Cros Akademi büyük ödülüne layık görülen “Taqasim”, Duo for Oud and Double Bass gibi çeşitli enstrümantal eserler besteledi. Marcel Khalife'nin yirmiden fazla sözlü ve enstrümantal albüm ve DVD kayıtları bulunmaktadır.

Khalife,  Montreal’de "Palace of Arts", New York’ta "Symphony Space" ve "Merkin Concert", Boston’da "Berklee Theatre" ve "New England Conservatory", Washington’da “Kennedy Merkezi”, Londra’da "Royal Festival Hall" ve "Queen Elizabeth Hall" gibi çok prestijli salonlarda konserler verdi.

Ulusal Filistin Kültür ve Sanat Madalyası'nı 2001 yılında aldığında Khalife, ödülün maddi gelirini Filistin’deki Edward Said Müzik Konservatuarı'na bağışlamıştır. O tarihten sonra konservatuarda her yıl bir kez düzenlenen Marcel Khalife Ulusal Müzik Yarışması sayesinde genç yetenekli müzisyenlere devam eden müzik eğitimleri için maddi destek sunulmaktadır. 

2005 yılının Haziran ayında Marcel Khalife, sanatsal başarısı ve dünya barışına sağladığı katkılar nedeniyle UNESCO Barış Sanatçısı ödülünü aldı. 

 

CRR Caz Şubatı süresince, Caz Orkestramızın Müzik Direktörü ve Şefi Nail Yavuzoğlu, " Bass Duo " adını verdiği projesiyle, konserlerden  önce fuayede 19:00 da başlayan dinletiler gerçekleştirecektir.

 

Caz Şubatı Bilet Fiyatı 100,75,45,35
Etkinliği Sosyal Medyada Paylaş!
Gelecek Etkinlikler
Caz Şubatı
Caz Şubatı
Rabih Abou Khalil
20:00
21 Şubat
Detaylı Bilgi
Caz Şubatı
Caz Şubatı
Trio Joubran
20:00
22 Şubat
Detaylı Bilgi
Caz Şubatı
Caz Şubatı
Anouar Brahem Quartet "Astounding Eyes of Rita"
20:00
23 Şubat
Detaylı Bilgi
Müziğin Ustaları
Müziğin Ustaları
BİLETLERİMİZ TÜKENMİŞTİR. İLGİNİZE TEŞEKKÜR EDERİZ.
20:00
24 Şubat
Detaylı Bilgi
İstanbul’da Pazar Konserleri
İstanbul’da Pazar Konserleri
BİLETLERİMİZ TÜKENMİŞTİR. İLGİNİZE TEŞEKKÜR EDERİZ.
14:00
25 Şubat
Detaylı Bilgi