Caz Şubatı
Caz Şubatı Tarihi 23
Caz Şubatı Tarihi 20:00

Astounding Eyes of Rita

Anouar Brahem (ud)
Khaled Yassine (darbuka, bendir)
Klaus Gesing (bas klarnet)
Björn Meyer (bas)

Anouar Brahem, yirmi yılda çıkardığı son derece yaratıcı ve eskimeyecek dokuz albümüyle, kendisini prestijli ECM etiketinin en orijinal ve yetenekli müzisyenleri arasına yazdırmayı başardı. 

Bir ud sihirbazı olan Brahem, ud ile  sukabağından yapılan yüzyıllık geleneksel lavtanın içinde taşıdığı akustik sihri bir araya getiren Arap ve İslam dünyasının müzikal mirasını ortaya çıkaran büyük bir ustadır. 

Anouar Brahem atalarının kültürüne kökten bağlı, son derece sofistike, çağdaş ve küresel tutkularla oluşmuş bir müzik formunu yaratmayı başarmış nadir besteci ve doğaçlama üstatlarından biri olarak tanınır. Geniş caz repertuarından- John Surman, Dave Holland ve Jan Garbarek, Brahem’in melodik büyüsüne kapılmış önemli icracılardan sadece birkaçıdır- Akdeniz ve Doğu etkisinin farklı geleneklerine, yerlisi olduğu Tunus’tan Hindistan ve İran bölgelerine geniş bir yelpazenin etkilerini taşıyan hassas ve son derece özenli müziği, birçok karmaşık şiir ve kültür evrenini durmaksızın yeniden tanımlar. 

The Astounishing Eyes Of Rita (Rita’nın Nefes Kesen Gözleri)

Bas klarnet ve udun birlikteliği Anouar’ın “Thimar” üçlemesine bir gönderme yapsa da Doğu ve Batıyı bir araya getiren bir birliktelik, geleneksel sesleri çağrıştıran “Barzakh” ya da “Conte de l’Incroyable Amour”a daha yakın bir duyuş oluşturuyor. Norma Winstone Trio’dan Klaus Gesing ve Nik Bärtsch’s Ronin’den Björn Meyer, jazz’ın ötesindeki müzikal kaynaklara yakınlık duyan müzisyenler ve ikisi de Brahem’in müziğinde gönülden birleşiyorlar.

Lübnanlı Khaled Yassine’in darbuka ve bendiriyle zenginleşen karanlık ve sıcak seslerin dansı da var bu albümde. Albüm Filistinli şair Mahmud Derviş’e adanmıştır.

“Narin ve incelikle işlenmiş müzik sahnede kırılganlığından hiçbir şey kaybetmeden sessizliğe alan açıyor.” Patrick Labesse, Le Monde

 

CRR Caz Şubatı süresince, Caz Orkestramızın Müzik Direktörü ve Şefi Nail Yavuzoğlu, " Bass Duo " adını verdiği projesiyle, konserlerden  önce fuayede 19:00 da başlayan dinletiler gerçekleştirecektir.

 

Caz Şubatı Bilet Fiyatı 100,75,45,35
Etkinliği Sosyal Medyada Paylaş!
Gelecek Etkinlikler
Müziğin Ustaları
Müziğin Ustaları
BİLETLERİMİZ TÜKENMİŞTİR. İLGİNİZE TEŞEKKÜR EDERİZ.
20:00
24 Şubat
Detaylı Bilgi
İstanbul’da Pazar Konserleri
İstanbul’da Pazar Konserleri
BİLETLERİMİZ TÜKENMİŞTİR. İLGİNİZE TEŞEKKÜR EDERİZ.
14:00
25 Şubat
Detaylı Bilgi
İstanbul’dan Anadolu’ya Seslerin Cemi
İstanbul’dan Anadolu’ya Seslerin Cemi
Türk tanbur üstadı Özer Özel ve bağlama ustası Coşkun Karademir; hem yaşadıkları topraklarla kurdukları bağı hem...
20:00
27 Şubat
Detaylı Bilgi
George Perris
George Perris
Atina Üniversitesi’nde aldığı Yunan Edebiyatı eğitiminin yanısıra şan ve piyano eğitimi de alan Frans...
20:00
28 Şubat
Detaylı Bilgi