Müziğin Ustaları Belkıs Özener’e Saygı Konseri
Müziğin Ustaları Belkıs Özener’e Saygı Konseri Tarihi 13
Müziğin Ustaları Belkıs Özener’e Saygı Konseri Tarihi 20:00

Solistler: Çiğdem Yarkın, Dilek Türkan, Öykü Gürman, Yonca Lodi

28 Mart 1940 tarihinde İzmir’de doğmuştur. Babası Erzincanlı yol müteahhidi Mehmet Bey ile Yugoslav göçmeni annesi Fatma Hanım’ın üçüncü çocuğu olarak dünyaya geldi. Asıl adı Belkıs Özyenginer’dir. Belma adında ablası vardır. Ses sanatçısı Gönül Yazar (d.1936) ablasıdır. Anne ve babası o 2 yaşında iken boşanmıştır. Ablası Belma annesine, Gönül ablası da babasına verilince, Belkıs da iki teyzesinin yanında büyüdü.

1952 yılında Gönül Yazar ilk evliliğini yapınca onun yanında Ankara’ya gitti. 1954 yılında ablası boşanınca onunla beraber İstanbul’a yerleşti. Beyoğlu Balo Sokak’taki Madam Anna’nın evinde geçirdikleri günleri hiç unutmadığını belirtir Belkıs Özener. Gönül Yazar şarkıcılığa başlar. Belkıs Özener 1955 yılında İstanbul’da yapılan bir ses yarışmasında birinci oldu. O yılların ünlü gazinolarından biri olan Beyaz Park’ın sahnesinde ödülünü aldı. Zeki Duygulu, Radife Erten, Selahattin Pınar ve Alaeddin Yavaşca’dan Türk Sanat Müziği dersleri alarak şarkıcılığa başladı. Daha sonra sahnelerden kopup filmlerde çeşitli oyuncuların yerine şarkı söylemeyi tercih etti.

Belkıs Özener, Türk Sanat Müziği sanatçısı Yeşilçam filmlerinde Türkan Şoray, Hülya Koçyiğit, Filiz Akın ve Fatma Girik gibi sinema yıldızların yerine şarkıları seslendirmiştir. 2006 yılında Belkıs Özener’in, bugüne kadar arşivlerde kalmış şarkılarından oluşturulan “Yeşilçam Şarkıları / Sahibinin Sesinden” albümü yayınlandı. Yirmi beş şarkılık bu seçkiye kaynaklık eden kayıtların çoğu,filimlerde kullanılan ana bantlara ulaşılarak oluşturuldu. 

Müziğin Ustaları Belkıs Özener’e Saygı Konseri Bilet Fiyatı Tam 25 – İndirimli 15
Etkinliği Sosyal Medyada Paylaş!
Gelecek Etkinlikler
Sevil Ulucan Weinstein & Özgür Ünaldı
Sevil Ulucan Weinstein & Özgür Ünaldı
Şostakoviç Günleri
20:00
15 Mart
Detaylı Bilgi
Ensemble Architek’Türk  Fuaye Konseri
Ensemble Architek’Türk Fuaye Konseri
Şostakoviç Günleri
17:30
15 Mart
Detaylı Bilgi
Genç Sanatçılar  Fuaye Konseri
Genç Sanatçılar Fuaye Konseri
Şostakoviç Günleri
15:30
15 Mart
Detaylı Bilgi
Filarmonia İstanbul
Filarmonia İstanbul
Şostakoviç Günleri
20:00
16 Mart
Detaylı Bilgi
Saygun Quartet
Saygun Quartet
Şostakoviç Günleri
17:00
16 Mart
Detaylı Bilgi