Genç Sanatçılar Fuaye Konseri
Genç Sanatçılar  Fuaye Konseri Tarihi 15
Genç Sanatçılar  Fuaye Konseri Tarihi 15:30

Şostakoviç Günleri

Aslıhan And "flüt"
Jerfi Aji "piyano"
Evrim Güvemli "klarnet"

Program:

4 Vals 
(Flüt, Klarnet ve Piyano)

Caz Süitleri'nden Seçmeler (Düzenleme: Deniz Sever)
(Flüt, Klarnet ve Piyano)


Marş - Dans - Polka - Lirik Vals - Vals

 

Aslıhan And

1987 yılında İstanbul’da doğan Aslıhan And, Mimar Sinan Güzel Sanatlar Üniversitesi Devlet Konservatuvarı’ndan italyan flütist Vieri Bottazzini’nin sınıfından mezun oldu. Yüksek Lisans eğitimini Almanya’da Prof. Jürgen Franz ile Hochschule für Musik und Theater Hamburg’da tamamladı. Dünya tarihinin gelmiş geçmiş en önemli flütistlerinden biri olarak kabul edilen Sir James Galway’in 2013 yılında İsviçre’de düzenenlenen Uluslararası Flüt Festivali’nde Rising Star seçilerek festival kapsamında İsviçre ve Almanya’da birçok solo konser verdi. Festivaldeki başarılarından dolayı Sir James Galway tarafından “Altın flüt ağızlığı” ile ödüllendirildi.

“All Flutes Chamber Orchestra” oda müziği grubu ile Amerikan Flütçüler Birliği’nin (NFA) açılış gala konserini veren Aslıhan And, İngiliz Flütçüler Birliği (BFS), İtalya FALAUT Festivali’nde konserler verdi.

2014 yılında Almanya’da düzenlenen “Yeni Konser Konseptleri” yarışmasında kendi projesiyle birinci seçilen Aslıhan And, Türkiye’de düzenlenen “2. Ulusal Cahit Koparal Flüt Yarışması”nda 3.’lük ve “En İyi Türk Bestesi Yorumu” ödülülerinin yanısıra, “10. Uluslararası Mimar Sinan Genç Müzisyenler” yarışmasında flüt dalında 1.’lik ödülü kazandı.

Kuzey Almanya Radyo Senfoni Orkestrası (North German Radio Symphony Orchestra), İstanbul Devlet Senfoni Orkestrası, Cemal Reşit Rey Senfoni Orkestrası, Borusan İstanbul Filarmoni Orkestrası, Antalya Devlet Senfoni Orkestrası’nda misafir sanatçı olarak görev aldı. 

2015 Aralık ayında Hamburg Elbphilarmonie’nin genç yeteneklere ayırdığı “Teatime Classics” konser serisine tek nefesli saz olarak seçildi ve Hamburg’un en önemli konser salonlarından biri olan Laeiszhalle’de solo resital verdi. Aslıhan And, 2016 Mayıs ayından beri İstanbul Devlet Opera ve Bale’sinin solo flutistliğini üstlenmekte olup, aynı zamanda Mimar Sinan Güzel Sanatlar Üniversitesi Devlet Konservatuvarı’nda Öğretim Görevlisi olarak ders vermektedir.

 

Jerfi Aji

1976 İstanbul doğumlu Jerfi Aji, lisans eğitimini İTÜ Makina Fakültesi Tekstil Mühendisliği bölümünde, yüksek lisansını Boğaziçi Üniversitesi Endüstri Mühendisliği bölümünde tamamladı. Piyanoya 5 yaşında, Zeynep Aksoy Eğilmez’den aldığı özel derslerle başlayan Aji, çalışmalarına Hülya Ardıç ile devam etti. İTÜ Dr. Erol Üçer Müzik İleri Araştırmalar Merkezi’nde (MİAM) piyano çalışmalarını Devlet Sanatçısı Ayşegül Sarıca ile sürdürdü. 2006 yılında Johns Hopkins Üniversitesi Peabody Konservatuarı’na kabul edilen Aji, piyano alanında doktora çalışmalarını Marian Hahn ile tamamlayarak 2011 yılında mezun oldu. Bu kurumda öğrenciliği sırasında Opera Eşlikçiliği (Korrepetisyon) alanında çalışma bursu kazandı. Leon Fleisher, Murray Perahia ve Jerome Rose’un ustalık sınıflarında çalan sanatçı, aralarında Thomas Hecht, Dimitry Rachmanov, Angela Cheng ve Ali Darmar’ın da bulunduğubirçok ünlü piyanist ve pedagog ile çalışma fırsatı buldu. 2005 yılında New York’ta düzenlenen “International Keyboard Institute and Festival”e ve Muncie, Indiana’da düzenlenen ARIA Uluslararası Yaz Akademisi’ne katıldı. 

Jerfi Aji, yurtiçinde Süreyya Operası, Boğaziçi Üniversitesi Albert Long Hall, Ahmed Adnan Saygun Sanat Merkezi, Akbank Sanat, Borusan Müzik Evi ve Fulya Sanat gibi salonlarda ve ABD’de çeşitli kültür merkezlerinde verdiği solo ve oda müziği konserlerinin yanısıra Bursa Bölge Devlet Senfoni ve Çukurova Devlet Senfoni Orkestraları ile solist olarak yer almıştır. Klarinet sanatçısı Evrim Güvemli ve viyolonsel sanatçısı Rahşan Apay ile birlikte kurdukları Trio Kuvars Viyolet’in ve MİAM Modern Müzik Topluluğu’nun da bir üyesi olan Aji, James Buswell, Amit Peled, Carol Ou, Ellen Jewett, Michael Berkovsky ve Cihat Aşkın gibi önemli sanatçılar ile birlikte konser vermiştir. 2016 yılında UNESCO Türkiye Daimi Temsilciliği ve ADAP (Association of Artists for Peace) tarafından Paris’te düzenlenen konserde, aralarında Hüseyin Sermet, Cyprien Katsaris ve David Lively’nin de olduğu 8 piyanistle aynı sahneyi paylaşmıştır.

2011 yılında Peabody Konservatuvarı tarafından piyano alanında verilen “Frances M. Wentz Turner Anma Ödülü”ne layık görülen sanatçı 2014 yılında Doçent unvanına hak kazanmıştır. Aji, düzenli olarak verdiği konserlerin yanısıra İTÜ-MİAM’da, 20.Yüzyıl Piyano Edebiyatı,  Müzik Teorisine Giriş, Form Analizi ve Oda Müziği dersleri vermektedir. 

 

Evrim Güvemli

1993 yılında Trakya Üniversitesi Devlet Konservatuvarı’nda klarnet çalışmalarına Oktay Bağırov ile başlayan Evrim Güvemli, Rotary Kulübü’nün düzenlemiş olduğu “Yılın Genç Müzisyeni” yarışmasında, 1998 yılında 3.’lük, 2000 yılında da 1.’lik ödülü kazandı. Liseyi T.Ü. Devlet Konservatuvarı’nda bitirdikten sonra 2000 yılının yazında Bilkent Üniversitesi Müzik ve Sahne Sanatları Fakültesi’nin sınavlarına girdi ve tam burs kazanarak 2 yıl boyunca Vladimir Zverev ile çalışma fırsatı yakaladı. 2002’nin yaz döneminde, İstanbul Üniversitesi Devlet Konservatuvarı’nın sınavlarını kazanarak, klarnet ve oda müziği çalışmalarına burada devam etti. Ulusal Fransız Orkestra’sında solist, Conservatoire National Supérieur de Musique de Paris’de profesör olan Guy Dangain’in ve Pablo Casals Festivalleri’nin Sanat Yönetmenliğini yürüten Michel Lethiec’nin Masterclass’larında aktif olarak yer aldı.

2002 yılından bu güne kadar, İstanbul Devlet Senfoni Orkestrası, İstanbul Borusan Filarmoni Orkestrası, Orkestra’Sion Oda Orkestrası, İstanbul Filarmoni ve Milli Reasürans Oda Orkestrası ile konserler verdi. 2004 Eylül ayında, İstanbul Devlet Senfoni Orkestrası’nın açmış olduğu sınavı kazandı ve orkestra üyesi olarak çalışmalarına burada devam etti. İş Sanat, İBB CRR, Avusturya Konsolosluğu, Galatasaray Üniversitesi, C.K.M., Strasbourg ve Konzerthaus Berlin’de, Paris’de; Conservatoire Debussy’de, Dame de Sion’da orkestra, oda müziği konserleri ve resitaller verdi. Bununla beraber Mart 2008’de, şef Alexander Rahbari yönetiminde İstanbul Devlet Senfoni Orkestrası eşliğinde Deniz Sever’in  “Klarnet Konçertosu”nun ilk seslendirilişini gerçekleştirmiş, 2013 yılında ise Antonio Pirolli yönetiminde, yine İstanbul Devlet Senfoni Orkestrası eşliğinde Mozart’ın “Klarnet Konçertosu”nu seslendirmiştir.

Klarnet sanatçısı Ayşegül Kirmanoğlu ile sık sık çalışma fırsatı bulan Güvemli, solistlik kariyerinin yanında çalışmalarına halen İstanbul Devlet Senfoni Orkestrası’nda klarnet grup şef yardımcısı olarak devam etmektedir.

 

Genç Sanatçılar  Fuaye Konseri Bilet Fiyatı Etkinlik Ücretsizdir.
Etkinliği Sosyal Medyada Paylaş!
Gelecek Etkinlikler
Sevil Ulucan Weinstein & Özgür Ünaldı
Sevil Ulucan Weinstein & Özgür Ünaldı
Şostakoviç Günleri
20:00
15 Mart
Detaylı Bilgi
Ensemble Architek’Türk  Fuaye Konseri
Ensemble Architek’Türk Fuaye Konseri
Şostakoviç Günleri
17:30
15 Mart
Detaylı Bilgi
Filarmonia İstanbul
Filarmonia İstanbul
Şostakoviç Günleri
20:00
16 Mart
Detaylı Bilgi
Saygun Quartet
Saygun Quartet
Şostakoviç Günleri
17:00
16 Mart
Detaylı Bilgi
İstanbul’da Pazar Konserleri
İstanbul’da Pazar Konserleri
Dursun & Yeşim Salkım
14:00
19 Mart
Detaylı Bilgi