Filarmonia İstanbul
Filarmonia İstanbul Tarihi 16
Filarmonia İstanbul Tarihi 20:00

Şostakoviç Günleri

Şef: Hakan Şensoy
Solist: Gökhan Aybulus

Program:

Piyano Konçertosu, Fa Majör Op.102  (Solist: Gökhan Aybulus)

 

Senfoni No.8, Do Minor, Op. 65

 

 

(Konser Öncesi Söyleşi 19.00 – 19.30)

 

Filarmonia İstanbul

2004 yılında Hakan Şensoy ve Cihat Aşkın tarafından İstanbul Oda Orkestrası çekirdek kadrosu üzerine nefesli ve vurmalı çalgıların ilave edilmesiyle oluşturulan orkestra kısa zamanda adını duyurarak Türkiye’nin gündemine oturan önemli orkestralardan birisi olmuştur.

İstanbul’da, İBB Cemal Reşit Rey Konser Salonu, Kadıköy Halk Eğitim Merkezi ve Caddebostan Kültür Merkezi’nde verdiği önemli konserlerde Fazıl Say, Cihat Aşkın, Peter Jablonsky, Rafael Wallfisch, Tedi Papavrami, Suela Mulaj, Bruno Schneider, Mahir Kalmek, ve Shlomo Mintz gibi dünyaca tanınmış solistlere ve Terence Blanched Band, Bee Gees Band, George Benson Band gibi sıra dışı gruplara eşlik eden orkestra, çalışmalarını genç kuşağın önde gelen sanatçılarından orkestra şefi Hakan Şensoy ile sürdürmektedir.

2005 yılında Bodrum’da, 2006 yılınada ise Aydın’da verdiği halk konserlerinde klasik müziği halka sevdirmek amacıyla oluşturduğu repertuvar övgü almış, 2007 yılında Istanbul ve İzmir, 2009 yılında Istanbul Caz Festivallerinde yaptığı konserlerle önemli basın ve yayın organlarında yer edinmiştir. Kuruluşu üzerinden çok kısa bir süre geçmesine karşın, İsrail, Hollanda, İsveç, İtalya ve Almanya gibi ülkelerden davet alan orkestra, kurulduğu andan günümüze değin 11 Türk eserinin dünyada ilk seslendirilişini yapmış ve bu eserlerden dördünü kendi olanaklarıyla ısmarlamıştır.

Filarmonia İstanbul ve İstanbul Oda Orkestrası, günümüz Türkiye’sinin sanat yaşamında özellikle yetenekli gençlere sunduğu olanaklarla da dikkat çekmektedir. Çok genç bir sanatçı kuşağıyla konserlerini gerçekleştiren topluluk, ayrıca kendi içinde barındırdığı üyelerine solistlik kariyeri yapma özelliğini vermektedir. Bu nedenle sadece 2005 – 2006 konser sezonunda 13 genç Türk sanatçısı konserlere solist olarak katılmıştır.

Filarmonia İstanbul Bilet Fiyatı 100-75-45-25
Etkinliği Sosyal Medyada Paylaş!
Gelecek Etkinlikler
Saygun Quartet
Saygun Quartet
Şostakoviç Günleri
17:00
16 Mart
Detaylı Bilgi
İstanbul’da Pazar Konserleri
İstanbul’da Pazar Konserleri
Dursun & Yeşim Salkım
14:00
19 Mart
Detaylı Bilgi
Âşık Veysel’i Anma Konseri
Âşık Veysel’i Anma Konseri
Şef: Cemi’i Can Deliorman ----------------Solist: Cengiz Özkan
20:00
21 Mart
Detaylı Bilgi
 Yaşar Özel
Yaşar Özel
"Sadettin Kaynak ve Selahattin Pınar'ın Eserleri"
20:00
22 Mart
Detaylı Bilgi
Bizim Havalarımız
Bizim Havalarımız
“Türkülerimiz ve Danslarımızla Bahara Merhaba”
20:00
24 Mart
Detaylı Bilgi