Bizim Havalarımız
Bizim Havalarımız  Tarihi 07
Bizim Havalarımız  Tarihi 20:00

Kadınlarımız ve Türküleri

Şef: Zafer Gündoğdu

Solistler: Nazlı Öksüz, Canan Geylan, Canan Çal
 

Güneşin yükseldiği yer demektir Anadolu… Bu topraklar asırlardır ruhlarda saklı ezgilerle nice türküler doğurdu… Tıpkı, nice gelinler ve yiğitler doğuran Anadolu kadını gibi. Gönüllerinde güneşi, vicdanlarında merhameti ve şefkati, sırtlarında yavrusunu taşıyan, acıyı ömrüne katık eden Anadolu kadını, türkülerle haykırdı yaşamın her bir anını… Güneşin yükseldiği yerden, aydınlığıyla tüm dünyayı ve insanlığı kucaklayan, yerin göğün tüm derdini gönlünde eriten her ana, yeryüzünün bayram etmesini dileyen bir dilek saldı dört yana…

Onlar kadındır, onlar susar ama öğütleri, sevdaları, ağıtları, ezgileri konuşur… Vatana siper olan erinin-oğlunun yolunu gözleyen, aldığı her nefeste hasret soluyan elleri kınalı yeni gelinin kalp atışıdır türküler. “Ey oğul… Kokusuna kurban olduğum oğul… Vatan sevgisini kulağına ninni diye okuduğum oğul… Namusun bellediğin ülke için bırakıp gittin anneni. Kollarım yerine memleket toprağı sarıp sarmaladı seni…” diye çağıran ananın ağıtıdır türküler…

 

Zafer Gündoğdu

Erzincan’da doğdu. Türk Müziği Devlet Konservatuvarı’nda okudu. 1989 yılında TRT’nin kadrolu sanatçısı olan Zafer Gündoğdu, 1994 yılında açılan sınavı kazanarak TRT’nin en genç şefi oldu.

2000 yılında Almanya Köln’de 1300 bağlama, koro, 700 dansçı ve Köln Senfoni Orkestrası ile birlikte Guiness Rekorlar Kitabı’na giren “Bin Yılın Türküsü” projesini yönetti. 500 kişilik bir kadın grubundan oluşan bir orkestra ve koroyla Almanya’da “Kadının Türküsü”, “Fransa’da Aşk İle”, Avusturya’da “Gençlerin Türküsü” adı altında yabancı orkestraları da içeren büyük etkinlikleri yönetti. Halen TRT’de programlar hazırlamakta, sunmakta ve yönetmektedir.

TBMM Özel Ödülü, Radyo ve TV Gazetecileri Derneği ödülü, Magazin Gazetecileri Derneği ödülü, İstanbul Milli Eğitim Müdürlüğü Ödülü, Mevlana Vakfı Ödülü gibi çeşitli kurumlardan bir çok ödül ve plaket almıştır. Sanatçının 3 solo ve 3 düet albümü vardır. Ülkemizin önemli sanatçılarının albümlerinde müzik direktörlüğü yapmıştır. TRT Repertuvar Kurulu, Merkez Kurul Üyelikleri, Kültür Bakanlığı ve çeşitli kurumlarda jüri üyeliği yapmıştır. Yurt içi ve yurt dışında çeşitli etkinlikleri ve projeleri yönetmeye ve TRT’de programlar yapmaya devam etmektedir.

 

Bizim Havalarımız  Bilet Fiyatı Tam 30 TL – 20 TL
Etkinliği Sosyal Medyada Paylaş!
Gelecek Etkinlikler
Emel Sayın
Emel Sayın
BİLETLERİMİZ TÜKENMİŞTİR. İLGİNİZE TEŞEKKÜR EDERİZ.
20:00
09 Mart
Detaylı Bilgi
Çanakkale’nin Söylenmemiş Türküleri
Çanakkale’nin Söylenmemiş Türküleri
18 Mart Çanakkale Zaferinin yıldönümünde Çanakkale gazileri ve şehitlerimiz, bugüne kadar hiç söylenmem...
20:00
12 Mart
Detaylı Bilgi
Alâeddin Yavaşça’ya Vefa Konseri
Alâeddin Yavaşça’ya Vefa Konseri
CRR Türk Müziği Topluluğu
20:00
14 Mart
Detaylı Bilgi
Gönül Köprüsü
Gönül Köprüsü
Melihat Gülses & Anne Katrin Steffens Şarkılar ve Liedler
20:00
16 Mart
Detaylı Bilgi
Çanakkale Kahramanları Destansı Oratoryo
Çanakkale Kahramanları Destansı Oratoryo
Çetin Işıközlü
20:00
18 Mart
Detaylı Bilgi