Napoli Mandolin Orkestrası
Napoli Mandolin Orkestrası Tarihi 21
Napoli Mandolin Orkestrası Tarihi 20:00

İtalya'yı düşündüğünüzde aklınıza gelen ilk şeylerden biri mandolin sesidir. İşte karşınızda kendi topraklarında, İtalya'nın güneyinde doğmuş bir topluluk var; Accademia Mandolinistica Napoletana - Napoli Mandolin Orkestrası

1929'da Maestro Raffaele Calace tarafından Napoli’de kurulmuş olan Accademia, dünyaca tanınan Napoliten şarkı ve müzik geleneğinin esas enstrümanı olan mandolinin tarihi ve asil repertuarını korumak için 1992’de Maestro Mauro Squillante ve Maestro Leonardo Massa önderliğinde bir rönesans geçirdi. 
Accademia konserler ve turnelerin yanısıra aynı zamanda virtüöz müzisyen ve Maestro Mauro Squillante liderliğinde masterclasslar düzenlemektedir. 

Grubun yedi albümünde Napoliten şarkıları olarak bilinen "Marechiare", "Te Voglio Vene Assaje", "Era de Maggio” ve "Piedigrotta"'nin yanı sıra Verdi'nin "Traviata"sından, Bellini'nin "Norma"sından, ve Bizet'in "Carmen"inden temalar barındıran opera fantazileri bulunmaktadır. Bunlara Tarantella'dan ilham alınarak Rossini ve Marcadante tarafından yazılmış aryaları ve Hayat Güzeldir, Amarcord, Il Postino, Spaghetti Western film müziklerini de eklemek gerekir. Eserlerin her biri orijinal ve incelikle düzenlenmiştir. 

Topluluk ABD, Fransa, Almanya, Fransa, İsrail, İsveç, Japonya ve Güney Amerika’ya çeşitli turneler yapmıştır. 2013'de İtalya'da Giuseppe Verdi'nin operalarına adadıkları "Viva Verdi" adlı bir turne gerçekleştirmişlerdir.  Ayrıca yeni CD'sini Napoliten repertuarına adayan Tenor Andrea Bocelli ile birlikte Napoli'de, Piazza del Plebiscito'da sahne almışlardır. 

Napoli Mandolin Orkestrası 1995 yılından beri önemli günlerde ve resmi bayramlarda Napoli'de konser vermektedir. Ayrıca her yaz Kültür ve Turizm Şehri Napoli tarafından şehir meydanında düzenlenen "Yıldızlar Altında Mandolin" adlı etkinlikte her yıl yer almaktadırlar.  

Topluluk elli mandolinli bir orkestraya kadar genişleyebilmektedir.  

Accademia’nın başkanı ve topluluk yönetmeni olan Maestro Mauro Squillante Bari’deki Niccolò Piccinni Konservatuarı ve Urbino’daki "Italian Foundation for Ancient Music/ Tarihi Müzikler için İtalyan Vakfı"’nda mandolin öğreten, uluslararası üne sahip bir solist müzisyen ve müzikologtur. Napoli'de yine kendisinin liderliğinde bir Mandolin okulu vardır.
İtalyan ve uluslararası çeşitli topluluk ve orkestralarla çalışmaktadır. Avusturya, Macaristan ve Londra Kraliyet Üniversite Müzesi’ndeki masterclasslarda konuk öğretim görevlisi olarakta görev yapmıştır.  

Napoli Mandolin Orkestrası Bilet Fiyatı 80-50-30-20
Etkinliği Sosyal Medyada Paylaş!
Gelecek Etkinlikler
Yavuz Bingöl ile Bin Yılın Ozanları
Yavuz Bingöl ile Bin Yılın Ozanları
“Âşık Mahzuni Şerif”
20:00
22 Mart
Detaylı Bilgi
German Lopez
German Lopez
Kanarya Adaları’na özgü bir enstrüman olan timple ile caz, world, folk, ve flamenko esintileri…
20:00
23 Mart
Detaylı Bilgi
“Müziğin Ustaları”
“Müziğin Ustaları”
BİLETLERİMİZ TÜKENMİŞTİR. İLGİNİZE TEŞEKKÜR EDERİZ.
20:00
26 Mart
Detaylı Bilgi
Pera Ensemble Alla Turca - Baroque Meets Orient
Pera Ensemble Alla Turca - Baroque Me...
Tarihte öyle bir dönem yaşanmıştır ki, Türkler dünyaya hükmetmiş, yön vermiş ve tesir etmişlerdir.
20:00
27 Mart
Detaylı Bilgi
Selene Muñoz
Selene Muñoz
Flâmenko Müzik ve Dans
20:00
28 Mart
Detaylı Bilgi