“Müziğin Ustaları”
“Müziğin Ustaları” Tarihi 26
“Müziğin Ustaları” Tarihi 20:00

Ayten Alpman’ı Anma Konseri
Solistler: Hakan Aysev, Dilek Türkan, Öykü Gürman, Yonca Lodi

 

Ayten Alpman

20 Kasım 1930 da İstanbul Yeşilköy’de doğdu. Müzikle tanışması ilk defa Nişantaşı Kız Lisesi’nde öğrenci iken İlham Gencer sayesinde oldu. İlk olarak İngilizce şarkılar söyledi. Liseden sonra İlham Gencer’in solistlik teklifi ile İstanbul Radyosu’nda 1949’da programa başladı. Radyoda ilk söylediği parça “You Are Always İn My Heart” oldu. Sahneye de ilk defa Taksim Belediye Gazinosu’nda Tıp Balosu’nda çıktı. Daha sonra Arif Mardin ile tanıştı ve onun teşviği ile caz şarkıları söylemeye başladı.

1959 yılında ilk plağı olan “Sayanora / Passion Flower” taş plak olarak yayınlandı. Bir süre sonra İsmet Sıral ile çalışmaya başladı ve 1963 yılında çalışmak için İsveç’e gitti. İki sene boyunca İsmet Sıral’la, bir sene de bir caz orkestrası ile sahne çalışması yaptı ve daha sonra Türkiye’ye geri döndü. Dönüşünde Fecri Ebcioğlu‘nun ısrarlarıyla Türkçe söylemeye başladı ve ilk çalışması “İnan Bana / Ayrıldık Yalnızım” 45lik plak olarak yayınlandı.

1970 de Fecri Ebcioğlu ile birlikte yaptıkları “Sensiz Olamam” adlı parçası ile ilk büyük çıkışını yaptı. 1972 yılında sözlerini Fikret Şeneş‘in yazdığı “Bir Başkadır Benim Memleketim” plağını çıkardı. 1974 yılında Kıbrıs Barış Harekatı sırasında TRT‘de “Memleketim” çok sık çalınmaya başlayınca şarkı tekrar 45’lik olarak piyasaya sürüldü ve büyük satış rakamlarına ulaştı.

“Müziğin Ustaları” Bilet Fiyatı Tam 30 TL – İndirimli 20 TL
Etkinliği Sosyal Medyada Paylaş!
Gelecek Etkinlikler
Pera Ensemble Alla Turca - Baroque Meets Orient
Pera Ensemble Alla Turca - Baroque Me...
Tarihte öyle bir dönem yaşanmıştır ki, Türkler dünyaya hükmetmiş, yön vermiş ve tesir etmişlerdir.
20:00
27 Mart
Detaylı Bilgi
Selene Muñoz
Selene Muñoz
Flâmenko Müzik ve Dans
20:00
28 Mart
Detaylı Bilgi
Ahmet Özhan
Ahmet Özhan
50. Sanat Yılı Konseri
20:00
30 Mart
Detaylı Bilgi