Pera Ensemble Alla Turca - Baroque Meets Orient
Pera Ensemble Alla Turca - Baroque Meets Orient Tarihi 27
Pera Ensemble Alla Turca - Baroque Meets Orient Tarihi 20:00

Pera Ensemble, barok müziği ve Türk Müziği sanatçılarıyla Cemal Reşit Rey'de sahne alıyor. Mehmet C. Yeşilçay yönetimindeki 35 kişilik orkestra,  Monteverdi, Cesti, Sartorio, Scarlatti, Handel ve Vivaldi gibi bestekarların yanında Ali Ufki, Ebu Bekir Ağa gibi Türk bestekârların ölümsüz eserlerini seslendiriyor.

Tarihte öyle bir dönem yaşanmıştır ki, Türkler dünyaya hükmetmiş, yön vermiş ve tesir etmişlerdir. Öyle ki, medeniyetimizin zirvesi olan Osmanlı, Avrupa’yı etkisi altına almış ve Avrupa’da Türk modasının (Alla Turca) oluşmasına sebep olmuştur. Bu etkilerin en bilinenleri, ağırlıklı olarak sanatta ve müzikte olmuştur. Akla ilk gelen örnek Mozart’ın Türk Marşı’dır. Bu durum sadece Mozart’ın Türk Marşı’ndan ibaret değildir. Batı müziği bestecileri tarafından Türk müziği motifleri içeren (opera, arya ve oda müziği) 500’ü aşkın eser bestelenmiştir. Bu, tamamen kültür ve medeniyetimizin olumlu tesirleri ile olmuştur. Saraydan Kız Kaçırma operası, bizim bildiğimiz operalardan sadece biridir. Sammartini’nin Mehmet operası (Fatih Sultan Mehmet için bestelenmiştir) ve Hasse’in Solimano (Süleyman) operası bunlardan sadece birkaçıdır.

Pera Ensemble da kendi kültüründeki değeri bilmekte ve tüm birimleriyle Türk kültür ve müziğine hizmet etmektedir. Bu hizmeti sadece öz müziğimizin enstrüman ve sesleriyle değil; yukarda bahsedilen 500’den fazla eseri de icra edebildiği Batı müziği sazları ve sesleriyle de gerçekleştirebilmektedir.

Pera, Osmanlı Mûsîkîsinin seslerini ve enstrümantal ustalığını sunarken, bunları Avrupa’nın hem tarihi hem de çağdaş müziği ile birleştirir. Orkestra, Mehmet Cemal Yeşilçay’ın müzik yönetimiyle, müzikte yeni yollarda yürümekte ve böylece, şimdiye kadar bilinmeyen olanaklar ve perspektifler sunmaktadır. Ayrıca eski eserlerin, şimdiye dek keşfedilmemiş veya yeniden düzenlenmiş versiyonlarının sahnelenmesine de yönelmektedir.

Pera bu alanda “araştırmacı” olarak, 15. Asırdan bu yana unutulmuş sanat eserlerini gün ışığına çıkarmakta ve geniş bir kamuoyuna tekrar tanıtmak için çaba sarf etmektedir. 

Solistler 
Francesca Lombardi Mazzulli - Soprano 
Filippo Mineccia- Kontrtenor 
İbrahim Suat Erbay 
Serkan Mesut Halili - Kanun 
Volkan Yılmaz - Ney 
Derya Türkan - Kemençe

Pera Ensemble Alla Turca - Baroque Meets Orient Bilet Fiyatı 80-50-30-20
Etkinliği Sosyal Medyada Paylaş!
Gelecek Etkinlikler
Selene Muñoz
Selene Muñoz
Flâmenko Müzik ve Dans
20:00
28 Mart
Detaylı Bilgi
Ahmet Özhan
Ahmet Özhan
50. Sanat Yılı Konseri
20:00
30 Mart
Detaylı Bilgi