Halil Necipoğlu “Gönül Ehli Hâfızlar”
Halil Necipoğlu “Gönül Ehli Hâfızlar” Tarihi 18
Halil Necipoğlu “Gönül Ehli Hâfızlar” Tarihi 20:00

Türk Mûsıkîsi’ne baktığımız zaman, büyük bestekâr isimleriyle karşılaşıyoruz. Bu bestekârların bestelerinde Kur'anın insanı yaratıcısına yönlendiren ilâhî yansımaları vardır.

Itrî’den Saadettin Kaynak’a ve daha nice Hâfız bestekârlara Yahya Kemal''in şiirinde söylediği gibi öz mûsıkîmizin pirleri demek yerinde bir ifade olacaktır; zira genel hayatın içinde ve bir taraftan da dini duygular çerçevesinde insanın kalp ve kafa karışıklığını giderici sükûnetin bestekârlarıdır onlar… Onlar için, Mûsıkî sadece teknik bilgiyle ve kitaplardan değil, meşk yoluyla yani iyi bir ağızdan usta-çırak ilişkisiyle öğrenilebilir. Onlar Osmanlı-İslâm kültür ve medeniyetinin var edip şekillendirdiği, kendileri de bu medeniyetin gelişip yücelmesine eserleriyle katkı sağlamış şahsiyetlerdir. Bu tespitlerden yola çıkılarak düşünülen projede, klasik mûsıkî formlarında yeni eserler üretebilecek genç değerleri motive etmek ve kaybolmaya yüz tutmuş olan hâfız tavrıyla okuyuş geleneğini tekrar canlandırmak hedeflenmiştir.

İki bölümden oluşan bu konserin birinci bölümünde, hafız bestekârlarımızın eserlerinden oluşan klasik bir repertuvar, geleneksel bir icra üslubuyla seslendirilecektir.İkinci bölümün ilk yarısında Cumhuriyet döneminde yaşamış ve "Camii Mûsıkîsine" büyük hizmetleri geçmiş olan Hâfız Sadettin Kaynak, Hâfız Ali Rıza Sağman, Hâfız Zeki Çağlarman, Hâfız Esat Geredeli, Hâfız Mecit Sesigür, Hâfız Ali Gülses ve Hâfız Aziz Bahriyeli gibi yakın zaman büyük üstatlarının seslerinden ve görüntülerinden oluşan bir sunum ve daha sonra İkinci bölümün ikinci yarısından itibaren, yine çok seçkin ve özel olarak seçilmiş hâfız bestekârların "Dini Mûsıkî" eserlerinden oluşan bir repertuvar sunulacaktır.

Tanburi Bestekâr Necip Gülses'in yönetiminde, Hâfız Bestekâr ve icracı olan Marmara Üniversitesi İlahiyat Fakültesi Camii İmam Hatibi Hâfız Halil Necipoğlu'nun bestekâr ve solist olarak katılacağı ve yine Hâfızlığı da olan genç seslerimizden oluşturulan bir koroya, günümüzün en önemli Klasik Müzik icracılarından meydana gelmiş bir saz topluluğu eşlik edecektir.

Halil Necipoğlu “Gönül Ehli Hâfızlar” Bilet Fiyatı Tam 25 – İndirimli 15
Etkinliği Sosyal Medyada Paylaş!
Gelecek Etkinlikler
Ahmet Özhan
Ahmet Özhan
“Kutlu Doğum Konseri”
20:00
19 Nisan
Detaylı Bilgi
Bizim Havalarımız
Bizim Havalarımız
“Doğu Anadolu Bölgesi”
20:00
21 Nisan
Detaylı Bilgi
 Cameristi della Scala
Cameristi della Scala
Şef: Hakan Şensoy Solistler: Davide Alogna, Derya Türkan, Hatice Doğan Sevinç
20:00
24 Nisan
Detaylı Bilgi
Yavuz Bingöl ile Bin Yılın Ozanları
Yavuz Bingöl ile Bin Yılın Ozanları
“Kul Nesimi ve Abdal Musa”
20:00
25 Nisan
Detaylı Bilgi
İstanbul Flüt Topluluğu
İstanbul Flüt Topluluğu
“Doğudan Batıya Flüt Ezgileri”
20:00
26 Nisan
Detaylı Bilgi