Abdurrahim Karakoç’u Anma Konseri
Abdurrahim Karakoç’u Anma Konseri Tarihi 06
Abdurrahim Karakoç’u Anma Konseri Tarihi 20:00

“Osman Eriş Besteleriyle”

Orkestra Eşliğinde

Şef: Fatih Yener

Şiir: Ali Duman

Sunucu: Umut Mete Soydan

Son dönem Türk halk şiirinin en gözde isimlerinden olan Abdurrahim Karakoç, 7 Nisan 1932 yılında Elbistan'ın Ekinözü köyünde doğdu. Dedesi, babası ve kardeşleri de şair olan Karakoç, çocukluk döneminden başlayarak 1958 yılına kadar yazdığı şiirlerini beğenmeyip yakmış, bu dönemden sonra yazdığı şiirleri 1964 yılında ''Hasan'a Mektuplar'' adlı ilk kitabıyla neşretmiştir. 1958 yılında eski adı Cera köyü olan Ekinözü'nde belediye teşkilatı kurulunca burada sorumlu muhasip olarak başlayan memuriyet hayatı 1981 Mart ayında emeklilikle son bulmuştur.

Şiirlerinde aşk ve vatan sevgisini yoğun olarak işleyen Abdurrahim Karakoç bunun  yanı sıra toplumsal sıkıntıları da ele almayı ihmal etmedi. Mizah yüklü yergi ve taşlama şiirleri bir hayli ilgi gördü. Siyasal ve sosyal eleştirileri sebebiyle hakkında açılan otuza yakın davadan beraat etti. Şiirleri, yayınladığı kitaplarının yanı sıra birçok gazete ve dergide de yer aldı. Gündüz ve Yeni Akit gazetelerinde köşe yazarlığı yaptı.

Dolu ve onurlu bir ömrü 7 Haziran 2012 de tamamlayıp Hak'ka yürüyen merhum Abdurrahim Karakoç'u geride bıraktığı eserleriyle saygı ve rahmetle anıyoruz.

Osman Eriş

Henüz çocuk yaşlarda bağlama çalmaya başlayan Osman Eriş; Kudret Karayiğit, Hisarlı Ahmet, Durmuş Yazıcıoğlu, Adnan Ataman, Mehmet Cihan ve Şinasi Özkan gibi Türk Halk Müziğimizin duayen isimlerinden dersler aldı. 1988-89 döneminde T.R.T. Ankara radyosu sınavlarını kazandı ancak müzikte asıl tercihinin bestecilik olması sebebiyle T.R.T. kadrolarında görev almadı. Kendi eserlerinden hazırladığı repertuvarlar ile 1989 yılında “Haykırmak Dünyaya”, 1991 yılında “Sevda Denizi” adlı iki albüm yaptı. Uzun yıllar laboratuvar çalışmalar içinde olan besteci 2016 yılında “Kırık Senfoni” adlı enstrümantal bir albüm hazırlamıştır. Müzik çalışmalarına devam etmektedir.

 

Abdurrahim Karakoç’u Anma Konseri Bilet Fiyatı Etkinlik Ücretsizdir.
Etkinliği Sosyal Medyada Paylaş!
Gelecek Etkinlikler
Aleksandrov Rus Kızılordu Korosu
Aleksandrov Rus Kızılordu Korosu
BİLETLERİMİZ TÜKENMİŞTİR. İLGİNİZE TEŞEKKÜR EDERİZ.
20:00
08 Nisan
Detaylı Bilgi
Yıldızlar Topluluğu
Yıldızlar Topluluğu
Şef: Gürer Aykal Solist: Sania Cheong
20:00
11 Nisan
Detaylı Bilgi
Lezginka
Lezginka
Dağıstan Devlet Akademik Halk Dansları Topluluğu
20:00
12 Nisan
Detaylı Bilgi
Halil Necipoğlu “Gönül Ehli Hâfızlar”
Halil Necipoğlu “Gönül Ehli Hâfızlar”
Türk Mûsıkîsi’ne baktığımız zaman, büyük bestekâr isimleriyle karşılaşıyoruz.
20:00
18 Nisan
Detaylı Bilgi
Ahmet Özhan
Ahmet Özhan
“Kutlu Doğum Konseri”
20:00
19 Nisan
Detaylı Bilgi