“Müziğin Ustaları”
“Müziğin Ustaları” Tarihi 27
“Müziğin Ustaları” Tarihi 20:00

Kadri Şençalar’ı Anma Konseri
 

Solistler
Çiğdem Yarkın
Bekir Ünlüataer
Ayşen Birgör
Dilek Türkan

Müziğin Ustaları konserinde bu ay, “Ah güzel İstanbul"un sevdalı sakinlerinden ve Türk müziğinin, yakın dönem önemli bestecilerinden Kadri Şençalar eserleri ile Cemal Reşit Rey’de yâd edilecek.  Sanatçının, “Sönmez artık yüreğimde yanan bu sonsuz ateş”, “Görmedim ömrümün asude geçen bir demini”, “Gezdiğim dikenli aşk yollarında”, “Neyleyim köşkü” ve “Meşesiz dağlarda” gibi unutulmaz bestelerini, Çiğdem Yarkın, Bekir Ünlüataer, Ayşen Birgör ve Dilek Türkan seslendirecek.

 

Kadri Şençalar
1912 yılında Eyüp’te doğdu. Kaptan Veli Rauf Bey’in oğludur. Annesi Fatma Bahriye Hanım’dır.

Çocukluk yılları Tarabya’da geçen Şençalar, dokuz yaşındayken, bir Rum müzik hocasından ve Kemani Cemil Bey`den keman dersleri almıştır. Daha sonraları Bursa'da ud hocası olan Tevfik Bey`den nota ve usûl dersleri alan sanatçı, İstanbul'un işgali nedeniyle ailesinin Bursa'ya yerleşmesinin ardından, keman ve ud çalarak ailesinin geçimine katkıda bulunmuştur. Bursa’da çalışırken keman üstadı Bülbülî Salih Bey`le tanışması, uda yönelmesinde etkili olmuştur. Soyadı kanununun çıkmasıyla dinleyicileri tarafından 'Şençalar' soyadına uygun görülerek bu soyadını alması sağlanmıştır.

Yusuf Nalkesen, Abdullah Yüce, Zeki Müren, Neşet Ertaş gibi birçok ünlü ismin yetişmesine büyük katkıları olan Kadri Şençalar, kardeşlerinin de müzikle iç içe yetişmesinde önemli rol oynamış ve küçük kardeşi İsmail Şençalar'ın Türkiye'nin en önemli kanun sanatçıları arasına girmesini sağlamıştır.

 

 

“Müziğin Ustaları” Bilet Fiyatı Tam 30 TL – İndirimli 20 TL
Etkinliği Sosyal Medyada Paylaş!
Gelecek Etkinlikler
Renaud Garcia-Fons “World String Octet”
Renaud Garcia-Fons “World String Octet”
Renaud Garcia-Fons “World String Octet” projesinin dünya prömiyeri ile CRR’de.
20:00
28 Nisan
Detaylı Bilgi
İstanbul’da Pazar Konserleri
İstanbul’da Pazar Konserleri
BİLETLERİMİZ TÜKENMİŞTİR. İLGİNİZE TEŞEKKÜR EDERİZ.
14:00
29 Nisan
Detaylı Bilgi
"Eski Kökler, Yeni Yapraklar"
"Eski Kökler, Yeni Yapraklar"
Mahsa Vahdat- Skruk Choir- Coşkun Karademir -Tord Gustavsen
20:00
30 Nisan
Detaylı Bilgi