Etno Müzik Festivali
Etno Müzik Festivali  Tarihi 01
Etno Müzik Festivali  Tarihi 19.00- 21.30

İstanbul Büyükşehir Belediyesi Kültür Daire Başkanlığınca Nisan ayında Cemal Reşit Rey Konser Salonu’nda Uluslararası Etno Müzik Festivali düzenleniyor. 

Bu yıl ilk kez gerçekleştirilecek Festival’in açılış konserinde Arakan’da katledilen siviller için ağıtlar yakılacak. 2017 yılında Myanmar Hükümeti tarafından korkunç katliamlara maruz bırakılan, göçe zorlanan, açlık ve hastalıklarla sistematik bir şekilde ölümlerine göz yumulan Arakanlılar halen büyük bir yaşam mücadelesi vermeye devam ediyor. İlki bu yıl gerçekleştirilecek olan Etno Müzik Festivalin ‘Gala konseri’nde Arakan için ağıtlar yakılacak. Festival hem dünyanın dikkatini yeniden Arakan’a çekmek, hem de savaş ve katliamların devam ettiği diğer ülkelerin de acılarını paylaşmak üzere farklı dillerdeki ağıtları buluşturuyor.

Altı ülkeden toplam 16 sanatçının sahne alacağı Etno Müzik Festivali’ne Türkiyeli sanatçıların yanı sıra İrlanda, Fransa, İngiltere, Yunanistan ve Fransa’dan da müzisyenler katılacak. Müziğin evrensel dili ve gönülleri birleştirilen tınılarıyla insanlığın ortak acılarına savaşın onulmaz yaralarına merhem olmak üzere bir araya gelecek olan sanatçıların repertuarları da kendi dillerindeki ağıtlardan oluşacak.

İrlanda’dan Anne-Marie O’Farrell, İngiltere’den Brendan Power, Yunanistan’dan Ross Daly, Fransa’dan Keyvan Chemirani ve Azerbeycan’dan Eytiram Hüseyinov, Elşan Mansurov, Alagha Sediyev ile Kamran Karimov bu özel Festival’de İstanbullu müzikseverlerle buluşacak.

 

 “HALİTA”
Uzun zamandır birlikte pek çok konser çalışmasına ve albüme imza atmış olan arp sanatçısı Şirin Pancaroğlu, besteci ve solist Bora Uymaz’ın klarnet üstadı Tolga Akşit ile buluştukları yeni bir proje. Türler ve kültürler arası bir alaşım olarak birbirine kaynayan, özgür ruhlu bir müzik ve müzisyenlerden oluşuyor. Pancaroğlu projede çeng, İskoç arpı ve pedallı arpını farklı tınılarıyla ve çalınış özellikleriyle kullanıyor. Türk müziğinin tüm vokal türlerine hâkimiyeti ve 700’ü aşkın bestesiyle tanınan Bora Uymaz, hem vokal doğaçlamaları hem de bendiriyle müziğe ruhunu taşıyor. Her parmağında farklı bir hüner bulunan Tolga Akşit bugün klarnetin Türkiye'deki en yetkin birkaç isminden biri olarak başta lirik ve kıvrak klarneti, ud icrası ve çok yönlülüğüyle bu yeni projede yerlerini alıyorlar.
  

Konser: “Halita”  19.00- 20.00

Bora Uymaz  "Vokal, Bendir"
Şirin Pancaroğlu "Arp"
Tolga Akşit "Klarnet, Ud"

---

 

GALA KONSERİ: “ARAKAN”
İstanbul Büyükşehir Belediyesi Kültür Daire Başkanlığı tarafından düzenlenen Etno Müzik Festivali müziğin evrensel diliyle acılarımızı sağaltmak üzere müzikseverleri birlikte ağıtlar yakmaya çağırıyor. Etno Müzik Festivali’nin ‘Arakan’ temalı gala konseri 1 Nisan Pazar günü gerçekleştirilecek.

Her musikinin geleneğinde önemli bir yer tutar ağıt. Bizim müziğimiz için de vazgeçilmez bir toplumsal ifade şeklidir. Zulümlerin, ölümlerin, haksızlıkların dile getirildiği sözel bir form olan ağıt bu gecede Arakan’da yaşamlarını yitiren insanlarımız için yakılacak. Emre Oral Burç, Bora Uymaz, Fatma Şahin gibi ülkemizin alanlarında önde gelen solistlerinin yanı sıra Azeri müziğinin usta okuyucusu Ehtiram Hüseynov'un seslendireceği ağıtlara Bora Uymaz'ın Arakan için özel olarak bestelediği bir saz eseri ve türkü de eklenecek. Dünyaca ünlü arpist Şirin Pancaroğlu, klarnet sanatçısı Tolga Akşit ve usta bağlama sanatçısı Muhlis Berberoğlu çalgılarıyla ağıtlara eşlik edecekler.

Gala Konseri "Arakan"  20.30- 21.30 

Ses Sanatçıları; Fatma Aydoğan, Bora Uymaz, Emre Oral Burç,  Eytiram Hüseyinov

 

Saz Sanatçıları; 

Muhlis Berberoğlu "Bağlama"
Tolga Akşit "Klarnet, Ud"
Şirin Pancaroğlu "Arp"
Bora Uymaz "Bendir"

Bora Uymaz
Yorumculuk, okuyuculuk, öğreticilik ve saz icracılığı alanlarında geleneksel Türk müziğinin özünden beslenerek, çeşitli formlarda ve müzik türlerinde 700 civarında eser bestelemiştir. “Natık-ı Elhan” isminde yeni bir Türk Musikisi formu geliştirmiş, “Suzinak-Aşiran” isimli bir makam tertip etmiş, tambur ve lavta icraatında özgün tarzlar geliştirmiştir.

Şirin Pancaroğlu
1968 yılında Ankara’da doğan Şirin Pancaroğlu, lisansını Cenevre Konservatuarında tamamladıktan sonra ABD’ye giderek Indiana Üniversitesi Müzik Fakültesi’nde yüksek lisansını tamamladı. Geleneksel Türk Müziğini tango, doğaçlama, avangart ve mizansen ile harmanlayan çalışmaları ile bilinmektedir. Müzik tarzlarını birbirinden ayıran tanımları neredeyse ortadan kaldıran yeni müzik tarzları ortaya çıkarmıştır. 1988’den beri çok sayıda albümü çıkarmış ve uluslararası festivallerde yer almıştır.   

Tolga Akşit
1979’da İzmir’de doğan Tolga Akşit ilk müzik çalışmalarına 1990 yılında merhum bestekâr Sadi Hoşses'le başladı. 1997 yılında E.Ü.D.T.M Konservatuarına girdi. 2004-2015 yılları arasında Öğretim Görevlisi olarak çalıştı. Halen TRT İzmir Radyosunda Klarnet Sanatçısı olarak görev yapmakta olan Tolga Akşit Türkiye’nin en iyi klarnet virtüözleri arasında yer almakta ve bunun yanı sıra ud çalışmaları ile de bilinmektedir.

Muhlis Berberoğlu
1995 yılında doğdu. Yurt içinde ve yurt dışında birçok önemli müzisyene bağlaması ile eşlik etti. 2018 yılında Sinan Cem Eroğlu ile çıkarmış oldukları “Hemdem” albümünün konserlerine devam etmektedir.

Etno Müzik Festivali  Bilet Fiyatı Etkinliğimiz Ücretsizdir.
Etkinliği Sosyal Medyada Paylaş!
Gelecek Etkinlikler
Etno Müzik Festivali
Etno Müzik Festivali
1-2-3 Nisan 2018
20:00- 22:00
02 Nisan
Detaylı Bilgi
Etno Müzik Festivali
Etno Müzik Festivali
1-2-3 Nisan 2018
20:00 - 22:00
03 Nisan
Detaylı Bilgi
Hakan Peker
Hakan Peker
Hakan Peker, Cemal Reşit Rey Konser Salonu’nda harika bir konserle sevenleriyle bu...
20:00
05 Nisan
Detaylı Bilgi
CRR Caz Orkestrası & Sanat Deliorman
CRR Caz Orkestrası & Sanat Deliorman
Türk müzisyen ve kompozitörlerinin caz ve orkestra müziği içinde yerlerini alabilmeleri, dünya müziğine, ge...
20:00
06 Nisan
Detaylı Bilgi
Barcelona Gipsy Balkan Orchestra
Barcelona Gipsy Balkan Orchestra
Doğu Avrupa’nın geleneksel Roman, Balkan ve Akdeniz şarkılarını kendilerine özgü bir coşkuyla yorumlaya...
20:00
08 Nisan
Detaylı Bilgi