Etno Müzik Festivali
Etno Müzik Festivali  Tarihi 02
Etno Müzik Festivali  Tarihi 20:00- 22:00


İstanbul Büyükşehir Belediyesi Kültür Daire Başkanlığınca Nisan ayında Cemal Reşit Rey Konser Salonu’nda Uluslararası Etno Müzik Festivali düzenleniyor. 

Bu yıl ilk kez gerçekleştirilecek Festival’in açılış konserinde Arakan’da katledilen siviller için ağıtlar yakılacak. 2017 yılında Myanmar Hükümeti tarafından korkunç katliamlara maruz bırakılan, göçe zorlanan, açlık ve hastalıklarla sistematik bir şekilde ölümlerine göz yumulan Arakanlılar halen büyük bir yaşam mücadelesi vermeye devam ediyor. İlki bu yıl gerçekleştirilecek olan Etno Müzik Festivalin ‘Gala konseri’nde Arakan için ağıtlar yakılacak. Festival hem dünyanın dikkatini yeniden Arakan’a çekmek, hem de savaş ve katliamların devam ettiği diğer ülkelerin de acılarını paylaşmak üzere farklı dillerdeki ağıtları buluşturuyor.

Altı ülkeden toplam 16 sanatçının sahne alacağı Etno Müzik Festivali’ne Türkiyeli sanatçıların yanı sıra İrlanda, Fransa, İngiltere, Yunanistan ve Fransa’dan da müzisyenler katılacak. Müziğin evrensel dili ve gönülleri birleştirilen tınılarıyla insanlığın ortak acılarına savaşın onulmaz yaralarına merhem olmak üzere bir araya gelecek olan sanatçıların repertuarları da kendi dillerindeki ağıtlardan oluşacak.

İrlanda’dan Anne-Marie O’Farrell, İngiltere’den Brendan Power, Yunanistan’dan Ross Daly, Fransa’dan Keyvan Chemirani ve Azerbeycan’dan Eytiram Hüseyinov, Elşan Mansurov, Alagha Sediyev ile Kamran Karimov bu özel Festival’de İstanbullu müzikseverlerle buluşacak.

 

İrlanda’dan Gezgin Nameler 20.00-20.45
Etno Müzik Festivali’nin ikinci gününde 2 Nisan Pazartesi akşamı “İrlanda’dan Gezgin Nağmeler” sahnede olacak.
Brendan Power ve Anne-Marie O’Farrell geleneksel İrlanda müziğinin iki usta müzisyeni. Geleneksel ezgileri hem eski hem de yeni melodilerle birleştirerek İrlanda’nın antik müzikal mirasındaki çeşitliliği gözler önüne seren bu iki müzisyen yepyeni bir ton keşfetmiş. 17.yüzyıl İrlanda’sının ünlü arp bestecileri Rory Dall Ó Catháin ve Turlough O’Carolan’ın besteleri dâhil yüzyıllar öncesinden kalan pek çok besteyi Armonika ve Arp ile harmanlayarak çalmaktadırlar. İrlanda’nın iyi bilinen halk havaları, sanatçıların kendi orijinal besteleri ve geleneksel aranjmanlar birleştiğinde eski ve yeni birbiri içinde erirken dinleyenlere müthiş bir deneyim sunuyor.

Anne-Marie O’Farrell
Brendan Power

-----

Tasnif  21.00-22.00
Etno Müzik Festivali’nin ikinci gününde Murat Aydemir (Tanbur, Lavta), Ross Daly (Rebab, Tarhu, Lyra) ve Volkan Hürsever (Bas)’in aynı sahneyi paylaşacağı “Tasnif” başlıklı bir konser bekliyor müzikseverleri. Bireysel olarak kendi alanlarında ustalaşmış,  yayınladıkları albümlerle her biri kendi müzik çizgisini ortaya koymuş üç önemli müzisyeni buluşturan “TASNİF” bir proje konserinden ziyade yıllardır birlikte çalan Ross Daly ve Murat Aydemir’in Türkiye’de ilk konserleri mahiyetinde.

Ross Daly’nin Tarhu, Lyra (Girit Kemençesi), Bağlama ve Afgan Rebab’ı çalacağı konserin repertuvarı Ross Daly ve Murat Aydemir’in bestelerinden oluşuyor. Doğaçlama konusunda kendi alanlarındaki tecrübelerini seyirciye aktaracak olan trio İstanbul’da ilk kez çalacak.

Murat Aydemir "Tanbur, Lavta"
Ross Daly "Rebab, Tarhu, Lyra"
Volkan Hürsever "Bas"

 

Anne-Marie O’Farrell
Anne-Marie İrlanda arpının kullanımının sınırlarını zorlamış, repertuvarını genişletmiş bir sanatçıdır. Orkestralar, korolar ve vokaller için besteler yazmaktadır. BBC Barok Beste Yarışması dâhil pek çok beste ödülü kazanmıştır. Belfast Üniversitesi çalışmalarından dolayı kendisine fahri doktora ünvanı vermiştir.

Brendon Power
İngiltere kökenli Yeni Zelandalı Brendon Power pek çokları tarafından bugünün en yetenekli, yaratıcı ve çok-yönlü mızıka ustalarından kabul edilmektedir. Pek çok müzikal tarzda yirmiden fazla albüm çıkarmıştır. 1992’de İngiltere’ye taşındığında eklektik yetenekleri ve eşsiz kulağı onu aranan bir mızıkacı haline getirmiştir. Kate Bush, Sting, Van Morrison gibi isimlerle çalışmış, Hollywood filmlerinin müziklerini çalmıştır. Pop, Caz ve Blues alanlarındaki çalışmalarının yanı sıra İrlanda Geleneksel müziğinde de uzmanlaşmıştır.

Murat Aydemir
1971 yılında Almanya’da doğan Murat Aydemir, 1992 yılında İTÜ Türk Mûsikisi Devlet Konservatuarı Çalgı Eğitimi bölümünden mezun oldu. Kültür Bakanlığı İstanbul Devlet Türk Müziği Topluluğunda çalıştı. 1997 yılında Cengiz Onural ve Derya Türkan ile birlikte kurdukları İncesaz isimli grupla 9 albüme imza attılar. Kendisine ait “Murat Aydemir Solo”, “Murat Aydemir Trio” ve “Murat Aydemir Masal” adlı albümleri vardır.

Ross Daly
1975’ten bu yana Girit'te yaşayan, kendini Türk, Yunan ve Balkan müziğine adamış aslen İrlandalı bir müzisyendir. 1982 yılında kurduğu “Labyrinth” isimli müzik eğitim merkezinde her yıl tüm dünyadan gelen öğrencilere dünyanın en usta müzisyenleriyle atölyeler düzenliyor. Kendi bestelerinden oluşan 35 albümü bulunuyor. Yaptığı müziği, kendisinin “kutsal olan”la diyalog kurma biçimi olarak tanımlıyor.

Volkan Hürsever
Mimar Sinan Üniversitesi Devlet Konservatuarı Kontrbas Bölümünde lisans okumuş ve Tambur üzerine yüksek lisansını yapmıştır. Cazın sevilen kontrbasçılarından biridir. “Birds of a feather” projesi kapsamında ünlü saksafoncu ve kompozitörler ile birlikte Avrupa turnesine çıkmış ve İstanbul Bilgi Üniversitesi’nde kontrbas dersleri vermiştir. 2009 yılında incesaz grubuna katılmıştır. Etnik müzik ve Türk Cazı çalıştığı Hediye isimli bir albümü yayınlanmıştır. Halen Caz ve Osmanlı-Türk Müziği projelerinde yer almaya devam etmektedir.  

 

 

Etno Müzik Festivali  Bilet Fiyatı Etkinliğimiz Ücretsizdir.
Etkinliği Sosyal Medyada Paylaş!
Gelecek Etkinlikler
Etno Müzik Festivali
Etno Müzik Festivali
1-2-3 Nisan 2018
20:00 - 22:00
03 Nisan
Detaylı Bilgi
Hakan Peker
Hakan Peker
Hakan Peker, Cemal Reşit Rey Konser Salonu’nda harika bir konserle sevenleriyle bu...
20:00
05 Nisan
Detaylı Bilgi
CRR Caz Orkestrası & Sanat Deliorman
CRR Caz Orkestrası & Sanat Deliorman
Türk müzisyen ve kompozitörlerinin caz ve orkestra müziği içinde yerlerini alabilmeleri, dünya müziğine, ge...
20:00
06 Nisan
Detaylı Bilgi
Barcelona Gipsy Balkan Orchestra
Barcelona Gipsy Balkan Orchestra
Doğu Avrupa’nın geleneksel Roman, Balkan ve Akdeniz şarkılarını kendilerine özgü bir coşkuyla yorumlaya...
20:00
08 Nisan
Detaylı Bilgi
Bizim Havalarımız
Bizim Havalarımız
Gurbet ve Ayrılık Türküleri Şef: Zafer Gündoğdu Solistler: Belkıs Akkale, Nida Ateş, Hamdiye Erol
20:00
09 Nisan
Detaylı Bilgi