Etno Müzik Festivali
Etno Müzik Festivali  Tarihi 03
Etno Müzik Festivali  Tarihi 20:00 - 22:00

İstanbul Büyükşehir Belediyesi Kültür Daire Başkanlığınca Nisan ayında Cemal Reşit Rey Konser Salonu’nda Uluslararası Etno Müzik Festivali düzenleniyor. 

Bu yıl ilk kez gerçekleştirilecek Festival’in açılış konserinde Arakan’da katledilen siviller için ağıtlar yakılacak. 2017 yılında Myanmar Hükümeti tarafından korkunç katliamlara maruz bırakılan, göçe zorlanan, açlık ve hastalıklarla sistematik bir şekilde ölümlerine göz yumulan Arakanlılar halen büyük bir yaşam mücadelesi vermeye devam ediyor. İlki bu yıl gerçekleştirilecek olan Etno Müzik Festivalin ‘Gala konseri’nde Arakan için ağıtlar yakılacak. Festival hem dünyanın dikkatini yeniden Arakan’a çekmek, hem de savaş ve katliamların devam ettiği diğer ülkelerin de acılarını paylaşmak üzere farklı dillerdeki ağıtları buluşturuyor.

Altı ülkeden toplam 16 sanatçının sahne alacağı Etno Müzik Festivali’ne Türkiyeli sanatçıların yanı sıra İrlanda, Fransa, İngiltere, Yunanistan ve Fransa’dan da müzisyenler katılacak. Müziğin evrensel dili ve gönülleri birleştirilen tınılarıyla insanlığın ortak acılarına savaşın onulmaz yaralarına merhem olmak üzere bir araya gelecek olan sanatçıların repertuarları da kendi dillerindeki ağıtlardan oluşacak.

İrlanda’dan Anne-Marie O’Farrell, İngiltere’den Brendan Power, Yunanistan’dan Ross Daly, Fransa’dan Keyvan Chemirani ve Azerbeycan’dan Eytiram Hüseyinov, Elşan Mansurov, Alagha Sediyev ile Kamran Karimov bu özel Festival’de İstanbullu müzikseverlerle buluşacak.

 Gökkubbeye Atılan Çığlık: “Bozlak” 20.00- 20.45

Türk Halk Müziğinin en güçlü formlarından biri olan Bozlak da 3 Nisan Salı akşamı Etno Müzik Festivali’nde yerini alacak. Fatma Şahin’in sesine divanı ve bağlaması ile Muhlis Berberoğlu, perküsyon ile Keyvan Chemirani eşlik edecek. Fatma Aydoğan ve Muhlis Berberoğlu “Bozlak” müziğinin genç ve yetenekli iki icrası olarak görülüyor. Geleneksel müziğe kendi yorumlarını ekleyerek bağlama ve vokal icralarıyla Orta Anadolu müziğini yeni bir yorumla yeniden yaratıyorlar.
Bilinen en eski ozanların eserlerinden günümüzün geleneksel eserlerine kadar geniş bir yelpazede repertuar seçimleri vardır. Coğrafyanın taşıdığı duygu ve ruhu divan bağlama icrasında geliştirmiş olduğu teknikle Muhlis Berberoğlu improvize ağırlıklı icra edecektir. Geleneksel müziğin köklerine bağlı kalarak coğrafyanın “feryadını” sesiyle ve kendine özgü yorumuyla Fatma Aydoğan vokal olarak icra ediyor. İki müzisyen Orta Anadolu’nun izlerini, yaşanmışlıklarını, hatıralarını tekrar canlandıracaktır.

Fatma Aydoğan "Vokal"
Muhlis Berberoğlu "Divan, Bağlama"
Keyvan Chemirani "Perküsyon"

-----

“Karabağ’ın Sesi” 21.00-22.00

Etno Müzik Festivali’nin son günü 3 Nisan Salı akşamı gerçekleşecek son konser “Karabağ’ın Sesi” başlığını taşıyor.

Disiplinli ve heyecan verici icra şekliyle, dünya müziğinde mühim bir yer tutan Azeri müziğinin son dönemdeki yıldızları Aliağa Sadiyev (tar), Elşan Mansurov (kemança), Kamran Kerimov (nağara) ve hanende Ehtiram Huseynov'un yer alacağı konserin içeriği, Geleneksel müziklerinin esası olan Destgah formundan oluşuyor. Halk şarkıları, tasnifler, Mugam parçalarına olağanüstü improvizelerin ekleneceği repertuvar, seyircilere soluksuz şahit olacakları dakikalar vaad ediyor.

Ehtiram Hüseyinov
Elşan Mansurov
Aliagha Sediyev
Kamran Karimov

  

Fatma Aydoğan
İTÜ Devlet Konservatuarı Ses Eğitimi bölümünden mezun oldu. Ses tekniği ve Şan eğitimi üzerine eğitimler vermektedir. Müzik hayatına yakın zamanda yapacak olduğu albüm hazırlığıyla devam ediyor.

Muhlis Berberoğlu
1995 yılında doğdu. Yurt içinde ve yurt dışında birçok önemli müzisyene bağlaması ile eşlik etti. 2018 yılında Sinan Cem Eroğlu ile çıkarmış oldukları “Hemdem” albümünün konserlerine devam etmektedir.

Keyvan Chemirani
Keyvan Chemirani Akdeniz’in üç ülkesinin üç müzikal geleneğini bir araya getiren bir müzisyendir. Eserlerinde İspanya, Tunus ve Yunanistan’ın geleneksel ve modern müziklerini harmanlamaktadır.

Ehtiram Hüseyinov
Azerbaycanlı 1980 yılında öğretmen bir ailenin çocuğu olarak dünyaya geldi. Asaf Zeynalli’nin kurduğu müzik okulunda okudu. Azerbaycan’ın Muğam yarışmasında ikincilik ödülünü kazandı. ABD, Kanada, Brezilya, İngiltere, İtalya gibi otuzdan fazla ülkede konserler verdi, festivallere katıldı. Şu anda halen Azerbaycan Devlet Filarmoni Orkestrası’nın solistliğini yapmakta ve Ulusal Konservatuar okulunda dersler vermektedir.

Elşan Mansurov
1962 yılında Gusar’da doğmuştur. İlk kemençe eğitimini Sumgait’de yer alan Narimanov Okulu’nda aldı. Eğitimine Uzeyr Hadjibayli Devlet Konservatuarı’nda devam eden Mansurov, mezun olduktan sonra aynı okulda öğretmenliğe başladı. Şu anda burada yardımcı doçent olarak çalışmaktadır. Pek çok ülkede solo konserler vermiş, UNESCO ve Haydar Aliyev Vakfı tarafından düzenlenen “Ebedi Muğam” projesini koordine etmiş, Azerbaycan Başkanı İlham Aliyev’den “Sanatçı Onur Ödülü” nü almıştır.

Aliagha Sediyev
1973’te doğmuştur. 1988-1992 yılları arasında Asaf Zeynalli Müzik Okulu’nda okuduktan sonra 1997 yılında lisansını, 1999 yılında ise Müzikoloji alanında yüksek lisansını tamamlamıştır. Bu güne kadar 50’den fazla konser vermiş ve Azerbaycan’da popüler bir müzisyen haline gelmiştir. 2010 yılında “Bakü Virtüözleri” müzik grubunu kurmuştur.  

Kamran Karimov
1976 yılında Azerbaycan’da doğan Kamran Karimov, geleneksel perküsyon üzerine uzmanlaşmış bir müzisyendir. 1995’te Bakü Müzik Koleji’nden mezun olmuş, 2001 yılında ise Bakü Müzik Akademisini bitirmiştir. Azerbaycan geleneksel perküsyoncuları içinde önemli bir yer tutan Karimov, pek çok albüm çıkarmış ve ödüller kazanmıştır. Azerbaycan’ın sevilen perküsyoncusu, burada pek çok ünlü müzisyenle çalışmakta ve dünya çapında konserler vermeye devam etmektedir.

 

 

 

 

Etno Müzik Festivali  Bilet Fiyatı Etkinliğimiz Ücretsizdir.
Etkinliği Sosyal Medyada Paylaş!
Gelecek Etkinlikler
Hakan Peker
Hakan Peker
Hakan Peker, Cemal Reşit Rey Konser Salonu’nda harika bir konserle sevenleriyle bu...
20:00
05 Nisan
Detaylı Bilgi
CRR Caz Orkestrası & Sanat Deliorman
CRR Caz Orkestrası & Sanat Deliorman
Türk müzisyen ve kompozitörlerinin caz ve orkestra müziği içinde yerlerini alabilmeleri, dünya müziğine, ge...
20:00
06 Nisan
Detaylı Bilgi
Barcelona Gipsy Balkan Orchestra
Barcelona Gipsy Balkan Orchestra
Doğu Avrupa’nın geleneksel Roman, Balkan ve Akdeniz şarkılarını kendilerine özgü bir coşkuyla yorumlaya...
20:00
08 Nisan
Detaylı Bilgi
Bizim Havalarımız
Bizim Havalarımız
Gurbet ve Ayrılık Türküleri Şef: Zafer Gündoğdu Solistler: Belkıs Akkale, Nida Ateş, Hamdiye Erol
20:00
09 Nisan
Detaylı Bilgi
“Müzikli Öyküler”
“Müzikli Öyküler”
“Müzikli Öyküler” Hasan Cihat Örter Asuman Figen Tümer Öyküleri
20:00
10 Nisan
Detaylı Bilgi