Mekteb-i İrfan
Mekteb-i İrfan Tarihi 23
Mekteb-i İrfan Tarihi 21:45

Veysel Dalsaldı
Coşkun Karademir

İrfan bir gönül ilmidir. Bu ilmin kaynağı tükenmez; Çünkü insan tükenmez bir varlıktır; dağların bile yüklenmeye cesaret edemediği yükü omuzlarına almış, asırlardır taşımaktadır. İrfan sahibine ârif denir. Ârif, gönlü bilendir. İrfanın sesini kulaktan kulağa, kalpten kalbe taşır, bu ses öyle bir yankılanır ki; duyanlar arasında bir gönül bağı oluşur. İrfanı işte bu gönül bağı yaşatır durur. Bu bağda her derde deva, her hastalığa şifa bulunur.
Anadolu toprakları bin yılı aşkın zamandır irfanın sesini yaşatan, engin ve eşsiz bir gönül coğrafyasıdır. Bu coğrafyada kalplerin sesleri konuşulur. Âşıklar ve ozanlar bazen bir başlarına bazen de halkalar hâlinde sözlerini ve sazlarını dağlara doğru vurur. Her vuruşta irfanın yeniden doğuşuna şahit olunur.
Coşkun Karademir ve Veysel Dalsaldı, bu kez gönüllerden gönüllere doğru genişleyen irfanın sesini duyuruyor. Âlemi seyre çağırıyor. Bu seyirde bin bir ayrı iklimin kokusu var. Hz. Mevlana'dan Pir Sultan Abdal'a, Kul Nesimi'den, Şah Hatayi'ye irfan yolunun tüm uluları var; hepsi de varlık için var, tevhid için var...

 

Mekteb-i İrfan Bilet Fiyatı Etkinliğimiz Ücretsizdir.
Etkinliği Sosyal Medyada Paylaş!
Gelecek Etkinlikler
"Aşksızlara Verme Öğüt" Yûnus Emre Şiirleri
"Aşksızlara Verme Öğüt" Yûnus Emre Şiirleri
Anadolu’nun kadim medeniyetini mayalayan büyük isimlerden Yûnus Emre’nin şiirleri, birbirin...
21:45
24 Mayıs
Detaylı Bilgi
Ramazan İlâhileri CRR Türk Müziği Topluluğu
Ramazan İlâhileri CRR Türk Müziği Topluluğu
Şef: Hakan Talu
21:45
31 Mayıs
Detaylı Bilgi