CRR Caz Orkestrası
CRR Caz Orkestrası Tarihi 13
CRR Caz Orkestrası Tarihi 20:00

Şef: Nail Yavuzoğlu

Solist: Ece Göksu

 

Türk müzisyen ve kompozitörlerinin caz ve orkestra müziği içinde yerlerini alabilmeleri, dünya müziğine, geleneksel müziğimize ve kültürel birikimlerimize çağdaş, akademik ve araştırmacı bir gözle bakabilmekle mümkün olabileceği inancıyla CRR Bigband adıyla 2007 yılında yola çıkan orkestra geçtiğimiz sekiz yıl içinde 100’ü aşkın yeni eseri Türk Caz Müziği repertuvarına kazandırmıştır. Bu eserler Tonal, Modal (Makamsal) yapıda ve anonim olarak bilinen türkülerimizin orkestra düzenlemeleri şeklindedir. Eserlerin büyük bir kısmı, asırlardır tek sesli olan müziğimize, çağdaşlaşma süreci içindeki çok sesli yaklaşıma yeni birer örnektir. 2013 yılında Bigband’e ilave edilen yaylı çalgılar grubuyla CRR Caz Orkestrası adını alan ve büyüyen orkestra, enstrümantal müziğin yanında vokal müziği de repertuvarına katarak, her biri enstrümanında virtüöz olan orkestra elemanları ile, ulusal ve uluslararası solistleri, sanatseverlerle buluşturmayı hedeflemektedir.

Dr. Nail Yavuzoğlu

2.1.1960 senesinde İstanbul’da doğdu. İTÜ Türk Musikisi Devlet Konservatuvarı’nı 1983 yılında bitirdi. 1984 yılında konservatuvarda göreve başladı. 1988 yılında İTÜ Sosyal Bilimler Enstitüsü Musiki Sanat Dalında yüksek lisans programını, 1995 yılında ise İÜ Sosyal Bilimler Enstitüsü İletişim Fakültesi Radyo Televizyon Bilim Dalı Doktora programını bitirdi. 2004 yılında İTÜ Türk Musikisi Devlet Konservatuvarı Müzik Teknolojileri Bölümü Ses Kayıtları Anabilim Dalını kurmuştur. 2007 yılından beri CRR Caz Orkestrasının müzik direktörlüğü ve şefliğini yapan Yavuzoğlu farklı projelerde piyano, flüt ve bas gitar çalmaktadır. İTÜ Türk Musikisi Devlet Konservatuvarı Kompozisyon Bölümünde; Yüksek Solfej, Armoni, Enstrümantasyon- Orkestrasyon, Kontrpuan-Füg, Türk Müziğinde Polifoni, Modern Armoni, İleri Müzik Teorisi, Ses Sistemleri, İTÜ Sosyal Bilimler Enstitüsü Yüksek lisans Programında; Polifonide Yöntemler, Film Müziği, Karşılaştırmalı Müzik Teorileri, Doktora programında; Modern yazım teknikleri, İÜ Sosyal Bilimler Enstitüsü Yüksek lisans Programında; Müzik Tarihi, Özel Maltepe Üniversitesi İletişim Fakültesinde; Müzik Tarihi, Radyoda Müzik Programcılığı, İletişim ve Müzik dersleri vermiş ve vermektedir. İTÜ Sosyal Bilimler Enstitüsü Yüksek Lisans ve Sanatta Yeterlilik programlarında çok sayıda teze danışmanlık yapmıştır.

Ece Göksu

Müzisyen bir ailenin çocuğu olarak Ankara’da dünyaya geldi. 5 yaşından itibaren piyano dersleri almaya ve Ankara Devlet Opera ve Balesi çocuk korosunda söylemeye başladı. 11 yaşında H. Ü. Devlet Konservatuvarı piyano bölümüne girerek Doç. Banu Perk ve üniversitede Doç. Oya Ünler ile piyano çalıştı. Hüseyin Sermet ve Ayşegül Sarıca’nın masterclass’larına katıldı.Üniversite yıllarında caz müziğe karşı olan ilgisi sayesinde ilk grubunu biçimlendirdi. 2002 yılında İstanbul’a taşındı ve Mimar Sinan Üniversitesi Devlet Konservatuvarı'nın piyano bölümünde Prof. Seher Tanrıyar’ın öğrencisi olarak mezun oldu. Türkiye’de bir çok ilde caz kulüplerde, konser salonlarında ve ayrıca İstanbul Uluslararası Caz Festivali, Ankara Uluslararası Caz Festivali ve Akbank Uluslararası Caz Festivali gibi birçok festivalde yer aldı. ABD’de, Budapeşte ve Dubai’de konserler verdi. Bir çok TV ve radyo reklam müziği seslendirdi.2007 yılında Fulbright bursunu kazandı ve William Paterson Üniversitesi’nden de burs alarak New Jersey’de caz vokal yüksek lisansı yapmak üzere ABD’ye gitti. Burada Nancy Marano, Cecil Bridgewater ve Mulgrew Miller gibi isimlerle çalıştı. Roberta Gambarini ve Jay Clayton’dan özel dersler aldı. Kurt Elling’in workshoplarına katıldı.Yüksek lisans tezini Billie Holiday’in kompozisyonları ve şarkı sözleri üzerine yazdı. 2012’nin Aralık ayında ilk solo albümü olan ‘Masal’ Denizbank sponsorluğunda, A.K Müzik tarafından yayınlandı. Yine aynı yıl efsanevi ‘The Duke Ellington Orchestra’ile konser verdi. 2013 yılının Temmuz ayında Uluslararası İstanbul Caz Festivali’nde armonika virtüözü, Grammy ödüllü Grégoire Maret ile konser verdi. 2013-2014 konser sezonunda İstanbul, İzmir, Antalya ve Eskişehir Senfoni Orkestraları ile solist olarak konserler verdi. 2014 yılının Şubat ayında Neşet Ruacan ve Volkan Hürsever’le kaydettikleri, caz standartlarından oluşan albümleri “Slow, Hot Wind” Ada Müzik tarafından yayınlandı. Göksu hala hem New York hem Istanbul’da yaşıyor ve konserler vermeye devam ediyor.

CRR Caz Orkestrası Bilet Fiyatı 90-70-40-20
Etkinliği Sosyal Medyada Paylaş!
Gelecek Etkinlikler
Selahattin Alpay
Selahattin Alpay
Türk Halk Müziğinin güçlü seslerinden Selahattin Alpay en sevilen türküleriyle 14 Mayıs akşamı Cemal Reşit Rey...
20:00
14 Mayıs
Detaylı Bilgi
“Müziğin Ustaları” Cem Karaca’yı Anma Konseri
“Müziğin Ustaları” Cem Karaca’yı Anma Konseri
“Anadolu Rock” denilince akla ilk gelen isim, Türkiye’deki müzikal değişimin öncülerinden, güçlü sesi, ...
20:00
16 Mayıs
Detaylı Bilgi
Yavuz Bingöl İle Bin Yılın Ozanları
Yavuz Bingöl İle Bin Yılın Ozanları
“Aşık Sümmani“ Oda Orkestrası Eşliğinde
20:00
26 Mayıs
Detaylı Bilgi
CRR Senfoni Orkestrası
CRR Senfoni Orkestrası
Şef: Hakan Şensoy
20:00
27 Mayıs
Detaylı Bilgi
Thomas Anders
Thomas Anders
Modern Talking’in efsanevi sesi Thomas Anders, grubu ile İBB Cemal Reşit Rey Konser...
20:00
28 Mayıs
Detaylı Bilgi