Arif Sami Toker Şarkıları
Arif Sami Toker Şarkıları Tarihi 05
Arif Sami Toker Şarkıları Tarihi 20:00
Arif Sami Toker Şarkıları

 

Arif Sami TOKER (1926-1997)

14 Nisan 1926 tarihinde Gelibolu`da doğmuştur. Daha sonra İstanbul’la taşınan babası Şükrü Bey, annesi Hanife Nimet hanımla beraber çocukluğu ve gençliği İstanbul`da geçen sanatçının çok genç yaşta bestekâr Sadettin Kaynak ve Hafız Kemal Batanay ile musiki dersleri aldı. Üsküdar Musiki Cemiyeti ‘e kaydoldu ve Emin Ongan`ın derslerini takip ederek musiki bilgisini geliştirdi. Ortaokulu İstanbul’da okudu.

16 yaşındayken, 1942 yılında yapılan İstanbul Konservatuarı Türk Müziği İcra Heyeti imtihanını kazanarak göreve başladı. Bu görev kendine Dr. Suphi Ezgi ve Sadettin Arel gibi musiki bilginlerinle tanışma fırsatını buldu ve bunların talebesi oldu. Nazari bilgisini en üst seviyeye getirdi.

1950 yılında İstanbul Radyosu ‘nda amatör sanatçı olarak göreve başladı. Daha sonra İstanbul Radyosu Türk Musikisi Şubesine kadrolu olarak göreve devam etti.

1954 yılında İzmir Radyosu Müzik Yayınları Şefliği görevine atandı ve bu görevi 4 yıl sürdürdü. İzmir Türk Musiki Derneği ‘nin başkanlığını da yaptı.

Arif Sami Toker’in eskimeyen bir sesi, şahane bir icra tarzı vardı. Türk Musikisinde en çok bestesi bulunan bestecilerimizden biridir. Nazari ve nota bilgisi en üst düzeydeydi.

Arif Sami Toker, 27 Nisan 1997 tarihinde İstanbul’da hayatını kaybetti.

Eserlerinden Bazıları:
Aşk En Büyük Emeldir
Aşkımın İlkbaharı
Ayrılık Büküverdi Boynumu
Bir Kara Gözlüye Ay Balam
Bir Sevda Geldi Başıma
Çek Küreği Güzelim
Çıksam Şu Dağların Yücelerine
Dalında Solarken
Gel Sevgilim
Gözden Irak Olanlar
İpek Saçlarınla
Talihin Elinde Oyuncak Oldum

Emel SAYIN

Aile geçmişi kadim Türk kenti Üsküp’e dayanan Selanikli bir babanın ve Mardinli bir annenin dört kız çocuğundan en büyüğü olarak Sivas'ta doğmuştur. 14 yaşında Arif Sami Toker’den müzik dersleri almaya başladı. İki buçuk yıl Münir Nurettin Selçuk’tan ders alarak müzik eğitimine devam etti. İstanbul Belediye Konservatuvarı Şan Bölümü’nde hocası Matmazel Alice Rosenthal’dan dersler aldı. 

Yılın Ses Kraliçesini seçmek için Hürriyet Haber Ajansı tarafından düzenlenen yarışmada Münir Nurettin Selçuk’un klasik bir eserini yorumlayarak birinci olmuştur.1963 yılında Ankara Radyosu’na solist olarak girdi ve yaklaşık yedi yıl hizmet verdi; daha sonra İstanbul Radyosu’na geçti ve yoğun bir çalışma dönemine girdi. 

Başrolünü aldığı 15 sinema filmi ile ve burada okuduğu şarkılarla Türk seyircisinin kalbine taht kurdu. 1970 ve 80’li yıllarda 13 kez Dışişleri Bakanlığı ve Kültür Bakanlığı tarafından yurtdışında “Sanat Elçisi” olarak görevlendirildi ve büyük başarılar kazandı. (ABD, İran Irak, Tunus, Cezayir, Bangladeş, Pakistan, Dubai, Abu Dabi Azerbaycan, Rusya, Kazakistan, Ermenistan) Türkiye ve dünyada sayısız konserler verdi. 1983-84 yıllarında Egemen Bostancı’nın projesi olan Türkiye’nin ilk Türk Sanat Müziği müzikali olan “Neşe-i Muhabbet” in başrolünde yer aldı. Yaptığı albümlerin satışlarındaki başarılarından dolayı  “Altın Heykel” ve “Altın Plak” ödülü aldı.

Arif Sami Toker Şarkıları Bilet Fiyatı 30-20
Etkinliği Sosyal Medyada Paylaş!
Gelecek Etkinlikler
CRR Türk Müziği Topluluğu Konseri
CRR Türk Müziği Topluluğu Konseri
CRR Türk Müziği Topluluğu “Rast Makamı”nda Şarkılar Şef: Refik Hakan TALU
20:00
06 Ekim
Detaylı Bilgi
Muzaffer Ertürk
Muzaffer Ertürk
İstanbul ve Anadolu Türküleri Konseri
20:00
08 Ekim
Detaylı Bilgi
Mahsa Vahdat & Coşkun Karademir Konseri
Mahsa Vahdat & Coşkun Karademir Konseri
Endless Path Mahsa VAHDAT & Coşkun KARADEMİR
20:00
09 Ekim
Detaylı Bilgi
Ahmet Özhan Sonbahar Şarkıları
Ahmet Özhan Sonbahar Şarkıları
Ahmet ÖZHAN'dan Sonbahar Şarkıları
20:00
10 Ekim
Detaylı Bilgi
Ömer Faruk Tekbilek Ensemble
Ömer Faruk Tekbilek Ensemble
Love is my religion
20:00
12 Ekim
Detaylı Bilgi