Cumhurbaşkanlığı KlasikTürk Müziği Korosu
Cumhurbaşkanlığı KlasikTürk Müziği Korosu Tarihi 14
Cumhurbaşkanlığı KlasikTürk Müziği Korosu Tarihi 11:00

 

Musikimizin bugünlere taşınması temiz icra örnekleriyle yarınlara aktarılması hususunda devletimizin himayesi ve himmeti yadsınamayacak derecededir.

Klasik Türk Müziği’nin en güzel örneklerini icra eden Cumhurbaşkanlığı Klasik Türk Müziği Topluluğu her ay CRR’de aşina nesille buluşacaktır.

Topraklarında zincirleme uygarlıklar yaşatmış ve dünya ortak kültürü açısından söyleyecek çok sözü bulunan ülkemizin, derin ve tarihî klasik müzik birikimini ortaya koymak, yurtiçinde ve yurtdışında üst düzeyde icra etmek; bu yolla dünya kültürüne ve sanatına katkıda bulunmak üzere, Cumhuriyet Türkiyesi’nin ilk resmi Türk Müziği topluluğu olarak Devlet Klasik Türk Müziği Korosu adıyla 1975 yılında kuruldu. Sonraki yıllarda benzer koroların da kurulması üzerine, İstanbul Devlet Klasik Türk Müziği Korosu ismiyle çalışmalarına devam etti. 

Klasik Türk Müziği alanında Türkiye’nin önde gelen isimlerinden olan Prof. Nevzad Atlığ ile Tarihçi ve Müzikolog Yılmaz Öztuna tarafından kurulan ve ilk şefi Nevzad Atlığ olan Koro, Atlığ’dan sonra Ender Ergün; bugün ise, yakın geçmişte Birol Yayla’nın, hâlen Mehmet Güntekin’in yardımcılığı ile Fatih Salgar tarafından yönetilmektedir. Koronun, İstanbul Cumhurbaşkanlığı Klasik Türk Müziği Korosu olan resmi adı, Türk Musikisi Vakfı ve Kültür Konseyi Derneği’nin önerisi üzerine, Cumhurbaşkanımız Sayın Abdullah Gül’ün arzu ve himaye beyanları doğrultusunda, 12 Ekim 2012 tarihli Resmî Gazete’de yayınlanarak yürürlüğe giren Bakanlar Kurulu kararı uyarınca Cumhurbaşkanlığı Klasik Türk Müziği Korosu’na dönüştürüldü. Bu suretle, Atatürk’ün ölümünden sonra üç çeyrek asırdır unutulan, bir Türk Musikisi icra kurumunun isminin başındaki “Cumhurbaşkanlığı” kavramı, koromuzun şahsında tekrar kültür ve sanat hayatımıza kazandırılmış oldu.

Cumhurbaşkanlığı Klasik Türk Müziği Korosu’nun seslendirdiği Türk Musikisi klasikleri, ortaya çıktıkları dönemden müzikal yapılarına ve ifade ettikleri estetik değerlerden felsefi altyapılarına kadar bütünüyle, kendi hikâyemizi müziğin sınır tanımayan ortak diliyle anlatıyor ve dünya kültürüne anlamlı bir katkı niteliği taşıyor.

Etkinliği Sosyal Medyada Paylaş!
Gelecek Etkinlikler
Endülüs'ten Anadolu'ya Sesler ve İzler Konseri
Endülüs'ten Anadolu'ya Sesler ve İz...
Endülüs'ten Anadolu'ya Sesler ve İzler
20:00
15 Ekim
Detaylı Bilgi
Lisa SİMONE
Lisa SİMONE
Caz Konseri
20:00
16 Ekim
Detaylı Bilgi
Ezelden Gazele
Ezelden Gazele
Biz ezel meclisinde çok şükür bela dedik; Onlar lâ deyip durdu biz ise illâ dedik.
20:00
22 Ekim
Detaylı Bilgi
CRR Caz Orkestrası
CRR Caz Orkestrası
Şef: Nail Yavuzoğlu
20:00
23 Ekim
Detaylı Bilgi
Yolu Sevgiden Geçen Şarkılar
Yolu Sevgiden Geçen Şarkılar
Hakan AYSEV & İpek AÇAR Senfoni Orkestrası Eşliğinde
20:00
24 Ekim
Detaylı Bilgi