Lejla Jusić
Lejla Jusić Tarihi 27
Lejla Jusić Tarihi 20:00
Lejla Jusić

Sevdah melankoli, özlem ve acının bileşimi bir yaşam duygusudur. Bosna'da bu duygu, kökünü ortak kültürümüzden alan geleneksel hüzünlü şarkılar, yani Sevdalinkalar ile dışa vurur. Birçok kez hüzünlü sözcükler neşeli ritmler ile sarmalanır.

Bosna'nın geleneksel müziği Sevdah'ı kendine özgü üslubu ile yorumlayan Saraybosnalı ünlü soprano Lejla Jusić, Bosna Sancak Kültür Günleri kapsamında 27 Ekim Cumartesi günü CRR sahnesinde İstanbullu sanatseverlerle buluşuyor.

1971 yılında Saraybosna'da dünyaya gelen Prof. Lejla Jusić, Saraybosna Müzik Akademisi Solo-Ses bölümününden yüksek dereceyle mezun oldu, bu başarısı “Gümüş Madalya”  ile ödüllendirildi. Sahne Sanatları Akademisi'nde akademisyen olarak görevdeyken eş zamanlı olarak da Saraybosna Operası'nda solist olarak çalışıyordu. Aynı akademide Ses kürsüsünde önce doçentliğe ardından da 2013 yılında profesörlüğe ulaştı. Saraybosna Filarmoni Orkestrası’nda solist olarak görev aldı. "Allegro" kadın vokal grubunun kurucuları arasındadır. Ayrıca, Saraybosna Yunus Emre Türk Kültür Merkezi’nde kültür danışmanlığı yapmaktadır.

Repertuarında çok sayıda Türk Sanat Müziği şarkısını da barındıran Prof. Lejla Jusić, müzik kariyerini 3 kıtada çok sayıda konser ile  taçlandırmıştır. TRT ekranlarında yaynınlanan Alija dizisinde sesi ile yer almıştır. Aralarında Cumhurbaşkanımız'ın da bulunduğu çok sayıda devlet büyüğü ve ünlü önünde konserler vermiştir.

Bosna Sancak Akademik Kültür ve Tarih Vakfı tarafından Bosna'nın kültürünü İstanbullu sanatseverler ile buluşturma amacıyla düzenlenen Bosna Sancak Kültür Günleri'nin üçüncüsü  kapsamında yer alan Lejla Jusić konserinde Sevdah duygusunu içinizde hissedeceğinize inanıyoruz.

Lejla Jusić Bilet Fiyatı 110-80-50-40
Etkinliği Sosyal Medyada Paylaş!
Gelecek Etkinlikler
Erol Deran Topluluğu
Erol Deran Topluluğu
Türk Müziği Konseri
20:00
31 Ekim
Detaylı Bilgi