İstanbul'da Pazar Konserleri
İstanbul'da Pazar Konserleri Tarihi 05
İstanbul'da Pazar Konserleri Tarihi 14:00

Bir konser geleneğini tekrar yaşatmaya başlayan İstanbul Büyükşehir Belediyesi, “İstanbul’da Pazar Konserleri” başlığı altında sanatseverleri ülkemizin önde gelen sanatçılarıyla buluşturuyor. Gündüz gerçekleşen konserlerin bu sezon ilk konuğu Adile Kurt Karatepe.

“Türk insanının yazılmayan romanı türkülerde saklıdır.” der A. Hamdi Tanpınar.
Öyle ki; sılaya duyulan hasretin hesabı, geçit vermeyen karlı dağlardan sorulmuş, sevgiliye sitem turnanın kanadında dile getirilmiş, âşığın sevdası, Yörük kızının gaydası, Erciyes’in yaylası, bülbülün kanadının sarısı türkülerle dile getirilmiştir. Keremin Aslı’sı, Karacaoğlan’ın güzelleri türkülere dökülüp sevdayı bize öğreten aile fertlerimiz olmuştur. Tuna, Kırım, Estergon, Kerkük, Yemen, Bağdat, Şam, Üsküp, Saraybosna, Semerkant, Buhara, Belh türküler sayesinde bu topraklarda yaşayan herkesin ortak vatanı olmuştur. Gelin Ayşelerin suya gidişi, aşığın sevdiğini sembol medeniyet şehirlerimiz ile vasfedişi, hatta bu şehirleri sevdiği için feda edişi, kaleden kaleye şahinlerin uçuşu, kayalarda kekliğin sekişi, kanadını süzüşü, koyunların, kuzuların yata yata gelişi, Türkmen gelinlerin pınar başlarından gelişi, yani şarktan garba bu topraklarda yaşayanların hikâyesi türkülerin nağmeleri ile nakış nakış işlenir gönüllere. Sanatçımız işte bu hikâyeleri maya, hoyrat tarzı uzun havaların yanı sıra her yöreden türküler, samahlar, deyişler seslendirmek üzere CRR Sahnesinde olacak.

Adile Kurt Karatepe

Müzik eğitimine TRT İstanbul Radyosu Çocuk Korosu ile başladı. İlk, orta ve lise öğrenimini İstanbul’da tamamladı. 1993’te İstanbul Teknik Üniversitesi Türk Müziği Devlet Konservatuvarı ses eğitimi bölümünü kazandı. Burada Neriman Altındağ Tüfekçi, Bekir Sıtkı Sezgin gibi hocaların öğrencisi oldu. 1995’te TRT’de Türk Halk Müziği Sanatçısı olarak göreve başladı. 1998’de konservatuvardan birincilikle mezun oldu.

1997’de “Selam Olsun Türkülere” adlı solo albüm çalışmasının yanı sıra, 2009 yılında TRT ARŞİV CD’lerinden hazırlanan bir cd çalışması yaptı. 1999-2001 yılları arasında özel bir televizyon kanalında “Memleket Havaları” adlı türkü programını hazırladı ve sundu. 2007 yılında 19 Mayıs Üniversitesince onur ödülüne, 2009 da genç kuşak Nida Tüfekçi Altın Bağlama ödülüne layık görüldü.

20 yılı aşkın profesyonel sanat hayatında Türkiye’nin her yöresinin yanı sıra ülkemiz sınırları dışındaki gönül coğrafyalarımıza ait türküleri de yöre söyleyiş ve tavırlarına uygun olarak başarı ile yorumlayan Adile Kurt Karatepe, THM’nin geleneksel formlarına uygun icra edilmesinden hiç taviz vermedi. Çocuk yaşlarda başlayan musîki merakı, esas memleketi olan Elazığ, Harput yöresinin mümbit musiki geleneği ile birleşince bu merak ülkemizin bütün yöre halk müziği kültürünü ve geleneğini kuşatan bir musiki sevdasına dönüştü. Anadolu’nun manevi mimarı ulu ozanlardan, Horasan Erenleri’nden tevarüs eden deyiş, nefes ve samahları da büyük bir aşk ve ustalıkla icra etti. Kerkük Hoyratlarını müzikal açı, edebi dil, uslup ve muhteva yönünden inceleyip notaya aldığı bir tez çalışması hazırlamış olan Adile Kurt Karatepe halen TRT İstanbul Radyosu’nda THM ses sanatçısı olarak görevine devam etmektedir. Evli ve bir erkek çocuk annesidir.

İstanbul'da Pazar Konserleri Bilet Fiyatı Tam 25 - İndirimli 15
Etkinliği Sosyal Medyada Paylaş!
Gelecek Etkinlikler
“Müziğin Ustaları” Amir Ateş’e Saygı Konseri
“Müziğin Ustaları” Amir Ateş’e Saygı Konseri
Solistler: Bekir Ünlüataer, Çiğdem Yarkın, Dilek Türkan, Zekai Tunca
20:00
06 Kasım
Detaylı Bilgi
Vienne Trio Immersio
Vienne Trio Immersio
Vira Zhuk "keman", Nemanja Stankovic "viyolonsel", Mariam Vard...
20:00
07 Kasım
Detaylı Bilgi
İBB Kent Orkestrası - Burcu Güneş Konseri
İBB Kent Orkestrası - Burcu Güneş Konseri
Kent Orkestrası, İstanbul Büyükşehir Belediyesi bünyesinde kurulduğu 1989 yılından bu yana, klasik..
20:00
08 Kasım
Detaylı Bilgi
Emel Sayın
Emel Sayın
BİLETLERİMİZ TÜKENMİŞTİR. İLGİNİZE TEŞEKKÜR EDERİZ.
20:00
09 Kasım
Detaylı Bilgi
Yavuz Bingöl ile Bin Yılın Ozanları
Yavuz Bingöl ile Bin Yılın Ozanları
“Ali Ekber Çiçek”
20:00
11 Kasım
Detaylı Bilgi