“Müziğin Ustaları” Amir Ateş’e Saygı Konseri
“Müziğin Ustaları” Amir Ateş’e Saygı Konseri Tarihi 06
“Müziğin Ustaları” Amir Ateş’e Saygı Konseri Tarihi 20:00

Solistler: Bekir Ünlüataer, Çiğdem Yarkın, Dilek Türkan, Zekai Tunca

Türk Sanat Müziği'nin en güçlü seslerinden Amir Ateş’in  yorumuyla hafızalara ve gönüllere yer etmiş eserlerin günümüzün değerli ses sanatkârları tarafından seslendirileceği bu özel konserde, geceye sesleriyle ve yetkin yorumlarıyla renk katacak sanatçılar Bekir Ünlüataer, Çiğdem Yarkın, Dilek Türkan ve Zekai Tunca olacaktır.

 

Amir Ateş
1942 yılında İzmit'in Kandıra ilçesinde doğdu. Babası Hafız Vehbi efendi, annesi Dürdane Hanım'dır. Hafız olan babasının etkisinde kalarak ve güzel olan sesi ile Kur'an okumak şevkiyle Hıfzı'nı tamamlayarak hafız oldu. 1956 yılın da İstanbul'a giderek Hacı Hafız Akkuş Efendi'den Kur'an dersleri almaya başladı.

Eğitimini dini yönde geliştiren bestekâr, İstanbul’da zamanının en değerli üstatlarından feyz almanın gayreti içinde olmuş Kemal Batanay, Sabahattin Volkan, Saadettin Kaynak gibi büyüklerin öğrencisi oldu. 1959 yılında belediye Mezarlıklar Müdürlüğüne memur olarak başladı. Aynı yılda Üsküdar Musiki Cemiyeti'nin çalışmalarına katıldı. Burada Emin Ongan'nın öğrencisi oldu iyi dostluklar yaşadı. 1964 yılında askerlik görevini tamamladı ve İstanbul'a döndü. Beste çalışmalarına hemen aynı tarihlerde başladı ve Musikimizin sanat, dini, halk müziği ve saz eserleri gibi dallarında pek çok denemeler yaparak bugüne değin 700-800 civarında eser musikiye hediye etti.

İlk olarak sözleri Reha Güzey'e ait olan " Gönlüm özler kaybolan manalı mahzun çehreni " isimli güfteyi Hüzzam makamında besteledi.

Üsküdar Musiki Cemiyeti’ndeki hocalığının yanı sıra; “Anadolu Yakası Telefon Baş Müdürlüğü”, “Türkiye Denizcilik İşletmeleri”, “İstanbul Ehli Kur”ân ve Mevlidhânlar-Derneği” Tasavvuf koroları gibi birçok topluluktan başka Diyanet İşleri Başkanlığı seminer ye kurslarında da hocalık yaptı.

Gördüğü her güzelliği, duyduğu her duyguyu, denenmemiş birçok motifleri ele almak suretiyle; benzerliklerin de ötesinde, orijinal, yeniliklere önem verdi. Besteci olarak tanıdığımız Amir Ateş, Mevlidhân olarak da ününü duyurdu ve bu yönde de pek çok öğrenci yetiştirdi.

Hicaz makamında " Seni ben unutmak istemedim ki ", " Kaybolan yıldız gibi çıldıran yalnız gibi" Kürdîlihicazkâr makamında " Her güzel bağından bir gül seçerdi ", Muhayyer Kürdi makamında "Bir kızıl goncaya benzer dudağın ", Segah makamında " Ben seni unutmak için sevmedim " ve daha birçok güzel şarkıyla musikimizde kendisine önemli bir yer edinmiştir.

 

“Müziğin Ustaları” Amir Ateş’e Saygı Konseri Bilet Fiyatı Tam 25 – İndirimli 15
Etkinliği Sosyal Medyada Paylaş!
Gelecek Etkinlikler
Vienne Trio Immersio
Vienne Trio Immersio
Vira Zhuk "keman", Nemanja Stankovic "viyolonsel", Mariam Vard...
20:00
07 Kasım
Detaylı Bilgi
İBB Kent Orkestrası - Burcu Güneş Konseri
İBB Kent Orkestrası - Burcu Güneş Konseri
Kent Orkestrası, İstanbul Büyükşehir Belediyesi bünyesinde kurulduğu 1989 yılından bu yana, klasik..
20:00
08 Kasım
Detaylı Bilgi
Emel Sayın
Emel Sayın
BİLETLERİMİZ TÜKENMİŞTİR. İLGİNİZE TEŞEKKÜR EDERİZ.
20:00
09 Kasım
Detaylı Bilgi
Yavuz Bingöl ile Bin Yılın Ozanları
Yavuz Bingöl ile Bin Yılın Ozanları
“Ali Ekber Çiçek”
20:00
11 Kasım
Detaylı Bilgi
Paris Combo
Paris Combo
Kabare tadındaki sıcacık grup Paris Combo, son albümleri “ Tako Tsubo” nun dünya turnesi kapsamında 13 Kas...
20:00
13 Kasım
Detaylı Bilgi