Dünyanın Kemanları
Dünyanın Kemanları Tarihi 15
Dünyanın Kemanları Tarihi

Dünyanın Kemanları Açılış Söyleşisi   Saat: 17.00

Serhan Bali ve Cihat Aşkın moderatörlüğünde gerçekleşecek olan söyleşinin konukları festivale katılan sanatçılar olacaktır.

Etkinliğimiz Ücretsizdir.

---

CAKA Yıldızları Saat: 18.00

Sahne bu kez Cihat Aşkın’ın Küçük Arkadaşları’nda!  CAKA bünyesinde önemli başarılara imza atan Caka müzisyenleri Elfida Su Turan, Ilgın Top ve Bade Daştan bizi kendi yolculuklarına davet ediyor. Sanat hayatları boyunca yaşadıkları deneyimleri paylaşırken, unutulmaz bir performans vaad ediyor. Genç neslin başarılı orkestra şefi, besteci ve piyanistlerinden Orçun Orçunsel’in eşliği ve sunumuyla gerçekleşecek konser özellikle klasik müziğe ilgi duyan ve eğitimine devam eden genç müzisyenlere harika bir yol haritası olacaktır.

Elfida Su Turan "keman"
Ilgın Top "keman"
Bade Daştan "keman"
Orçun Orçunsel "piyano"

Program

P. Tchaikovsky  Waltz, Schzerzo
H. Vieuxtemps …. Fantasia- Appasionata
F. Mendelssohn….. Mi minor Keman Konçertosu 1. Bölüm
F. Kreisler - Zigeuner Capriccio
P. Vladigerov - Song
F. Waxman - Carmen Fantasy

Etkinliğimiz Ücretsizdir.

---

3 Kemanın Hikayesi Saat: 20.00

Shlomo Mintz
Roby Lakatos
Cihat Aşkın

Aşkın Ensemble

 

Keman yüzyıllardan beri değişik kültürlerde yer almış, sevilmiş ve çalınmış bir çalgıdır. Doğudan batıya, kuzeyden güneye, farklı şekillere girmiş ve her kültürde sevilmiş, hikayelere, romanlara ve filmlere konu olmuştur. 3 Kemanın Hikayesi'nde birbirinden değerli sanatçılar farklı kültürlere ait keman eserlerini icra edecekler ve muhteşem bir performans ile DÜNYANIN KEMANLARI festivalini açacaklar.

Shlomo Mintz
Mükemmel müzikalitesi, stil çeşitliliği ve kusursuz tekniğiyle günümüzün önde gelen kemancılarından biri olarak kabul edilmektedir. Dünyanın en iyi orkestraları ve şefleriyle düzenli olarak konser veren sanatçı, kaydettiği yirmiden fazla albümle aralarında  Grand Prix du Disque, Edison, the Cremona Music Award ve Gramophone’un da bulunduğu pek çok ödüle layık görülmüştür.  Mintz, 2015 yılında Queensland  Symphony Orchestra’nın daimi solisti olarak iki yıl boyunca pek çok performansa imza atmıştır. Sanatçı aynı zamanda “ Violins of Hope” projesinin kurucuları arasında yer almaktadır, proje müzik vasıtasıyla tüm dünyaya barışı anlatmaktır. Bugüne kadar Claudio Abbado, Lorin Maazel, Mstislav Rostropovich ve Pablo Casals gibi efsanevi isimlerle aynı sahneyi paylaşan Mintz, henüz on sekiz yaşındayken sanatsal uğraşlarına şefliği de eklemiştir, o günden bu yana dünyanın dört bir yanında ünlü orkestraları yönetmektedir.

Roby Lakatos
Klasik, caz ve kökeninde yatan Çingene müziğini aynı derece ustalıkla ve benzersiz bir incelikle bir araya getirebilen keman virtüözü Roby Lakatos, sadece güçlü bir virtüöz değil, farklı tarzları birleştiren çok yönlü repertuvarı ile sıra dışı bir müzisyendir. Klasik müzik eserlerini, caz parçalarını ve Macar halk şarkılarını aynı rahatlıkla icra eden Lakatos, klasik tanımlamalara meydan okuyan nadir müzisyenlerdendir.  Menuhin ve Vadim Repin gibi dâhi kemancıların hayranlığını kazanmış Lakatos’un keman stili Stéphane Grapelli’yle karşılaştırılmaktadır. 
Roby & Ensemble adı altında topladığı 1999 ECHO Klasik ödüllü topluluk Herbie Hancock, Joshua Bell, Nigel Kennedy gibi müzisyenlerle de işbirliği yapmıştır. Dünya çapında sayısız festival ve konserlerde yer almasının yarı sıra Herbie Hancock, Quincy Jones, Stéphane Grappelli gibi en büyük caz müzisyenleriyle aynı sahneyi paylaşmıştır.

Cihat Aşkın
Müzik otoriteleri tarafından günümüzün önde gelen keman virtüözlerinden biri olarak görülmektedir.Aşkın; Cobos, Dmitriev, Yoel Levi, Shlomo Mintz ve Ida Haendel gibi dünyaca ünlü müzisyenler ile aynı sahneyi paylaştı. Dünyanın dört bir yanında, Amerika, Avrupa, Ortadoğu, Asya ve Afrika’da bulunan birçok sanat merkezinde konserler verdi ve çeşitli festivallere katıldı. Menuhin ve Flesch yarışmaları dâhil birçok ödülün sahibi olan Aşkın, Roma Foyer des Artistes ve The J. F. Kennedy Center for the Performing Arts - Gold Medal ödüllerine layık görüldü. Sanatçı,tecrübelerini gelecek nesillere aktarmak amacı ile Cihat Aşkın ve Küçük Arkadaşları (CAKA) ismini verdiği projesini 2004 yılında hayata geçirdi. Basın tarafından “Bu toprağın kemancısı” olarak onurlandırılan sanatçı,değerli bestecilerimiz U.C.Erkin ve N.K.Akses’e ait konçertoların ilk CD kaydını gerçekleştirdi. Çağdaş Türk eserlerinin yanı sıra, besteleri kendisine ait olan birçok eseri albüm haline getirdi. Dünya keman literatüründe bir ilk olan Kreutzer 42 Etüd albümü yayınlandı. Kalan Müzik’in yanı sıra Warner Classics ve CPO firmaları ile çalıştı.

Dünyanın Kemanları Bilet Fiyatı 75-45-25-15
Etkinliği Sosyal Medyada Paylaş!
Gelecek Etkinlikler
Dünyanın Kemanları
Dünyanın Kemanları
Francesca Dego & Francesca Leonardi & Kiev Virtuosi Oda Orkestrası
20:00
16 Kasım
Detaylı Bilgi
Dünyanın Kemanları
Dünyanın Kemanları
Ortadoğu müziği denince akla Türk müziğinin de mensubu olduğu ‘Makam Müziği’ ailesi gelir. Makamlar her ülkeye ...
17 Kasım
Detaylı Bilgi
The Secret Trio
The Secret Trio
İsmail Lumanovski, Tamer Pınarbaşı ve Ara Dinkjian’dan oluşan The Secret Trio, Ortadoğu kökenli bir...
20:00
18 Kasım
Detaylı Bilgi
İstanbul'da Pazar Konserleri
İstanbul'da Pazar Konserleri
Ahmet Özhan
14:00
19 Kasım
Detaylı Bilgi
“Nağmekâr”
“Nağmekâr”
Halil Necipoğlu
20:00
20 Kasım
Detaylı Bilgi