Dünyanın Kemanları
Dünyanın Kemanları Tarihi 16
Dünyanın Kemanları Tarihi 20:00

Francesca Dego & Francesca Leonardi & Kiev Virtuosi Oda Orkestrası

Uluslararası sahnelerin en çok aranan genç virtüözlerinden Francesca Dego ve  Francesca Leonardi, Avrupa’nın parlayan oda orkestraları arasında yer alan Kiev Virtuosi ile ilk kez İstanbul’da, Dünyanın Kemanları Festivali kapsamında ilk kez İBB CRR Konser Salonu’nda müzikseverlerle buluşuyor.


Francesca Dego
Uluslararası sahnelerin en çok aranan genç kemancılarından biri olma yolunda ilerleyen Deutsche Grammophon sanatçısıdır; çıkış albümü olan Paganini’nin 24 Kapris’ini ex-Ricci Guarneri del Gesù kemanı ile çalmıştır ve büyük övgüler almıştır. Beethoven’ın Keman Sonat’larının hepsini kaydetmiştir ve son kısmının kaydı Ekim 2015’te yayımlanmıştır. Dünyanın önde gelen orkestralarıyla sahne almaktadır ve son zamanlarda öne çıkan performansları Monte-Carlo Filarmoni, Oviedo Filarmoni, Ermenistan Filarmoni, Tataristan Devlet Senfoni, Tiflis Filarmoni, Ukranya Ulusal Senfoni, Fresno Filarmoni, Reno Oda Orkestrası, Santa Barbara Senfoni, Kuzey Çek Filarmoni, Wuhan Filarmoni, Tayland Filarmoni ve Liban Filarmoni gibi orkestralarla olmuştur. Francesca sayısız ulusal ve uluslararası yarışmaları kazanmıştır ve 2008 senesinde 1961’den beri Cenova’da yapılan meşhur Paganini Yarışması’nı kazanan ilk İtalyan kadın olması sebebiyle yoğun bir ilgi toplamıştır. Ayrıca finale kalan en genç müzisyen olması sebebi ile ‘’Enrico Costa’’ ödülüne layık görülmüştür.Sanatçı, prestijli konser salonlarında ve festivallerde pek çok başarılı performansa imza atmıştır. Bunlar arasında Londra’daki Wigmore Hall, Buenos Aires’deki Teatro Colón, Moskova Çaykovski Devlet Konservatuvarı’nın Great Hall salonu ve St Petersburg Filarmoni, Lisbon’daki Teatro Sao Carlos, Şanghay’daki Doğu Sanat Merkezi ve Pekin’deki Ulusal Gösteri Sanatları Merkezi, Roma’daki Parco della Musica Oditoryum’u, Reims’daki “Les Flâneries Musicales” festivali ve Antibes’deki ‘’Generation Virtuoses’’ festivali, Lübnan’daki Al Bustan festivali ve Peru’da Sociedad Filarmonica de Lima yer almaktadır.

Francesca Leonardi
Ünlü kemancı Salvatore Accardo der ki; ‘’ Francesca Leonardi tam anlamıyla muhteşem bir piyanisttir. Saf ve etkileyici müziksel yeteneğini kusursuz bir teknikle birleştirir.’’Francesca Leonardi, Deutsche Grammophon ile kayıt yapan ilk İtalyan kadın müzisyendir; hatta on iki yıllık düzenli keman partneri Francesca Dego ile Beethoven’ın keman sonatlarının kaydını yeni tamamlamıştır. Genç yaşından itibaren, ulusal ve uluslararası yarışmalarda kazandığı 14 ödülle ün kazanmıştır. İlk solist olarak sahneye çıkışını 16 yaşında Rosetum Orkestrası ile Mozart Konçerto K 415’i sergileyerek yapmıştır ve o zamandan beri sayısız İtalyan ve yabancı orkestrayla solist olarak çalmaya devam etmektedir. 2007’de Mayıs ayında ‘’Classica Viva’’ Musicial Editions adlı oluşum Leonardi’nin Debussy’den ‘’Second Book of Preludes’’ ve Chopin’den Andante Spianato e Grande Polonaise bestelerinden oluşan ilk solo CDlerini yayımlamıştır. Oda müziği oluşumlarında aktif olarak yer almaktadır ve düzenli olarak çalgıcılar, şarkıcılar ve oda gruplarıyla performanslar sergilemektedir. 2011’den beri düzenli olarak tanınmış İngiliz piyanisti Nigel Clayton ile birlikte duo çalışmaları yapmaktadır.Erken yaştan itibaren öğretmeye karşı hevesli ve tutkuludur ve şu an İtalya’daki ‘’Ghendini’’ Konservatuarı’nda Oda Müziği öğretmenidir.

Kiev Virtuosi Oda Orkestrası
Kiev Virtuosi müzisyenleri en iyi oda muzisyenlerinden ve dünya çapında Paris’ten Japonya’ya; Londra’dan San Fransisco’ya; Güney Amerika ve Avustralya’da sahne almış profesyonel solistlerden oluşmaktadır.

Yoğun oda orkestra aktivitelerine ek olarak; Kiev Virtuosi aynı zamanda özel projeler için çağırılan bir senfonik orkestradır. 2016 yazında Kiev Virtuosi oda orkestrası ve Kiev Virtuosi senfoni orkestrası birlikte Azerbeycan’daki Gabala Müzik Festivali’nde yer almıştır ve İtalya, Fransa, İspanya ve İsviçre’de performanslar sergilemiştir. Önemli solistlerle Kiev’deki Franco Tiyatrosu’nda senfonik konserler vermişlerdir ve bu, izleyiciler ve eleştirmenler tarafından övgülerle karşılanmıştır. Kiev Virtuosi dünya çapında konserler vermektedir.

Program 
A. Vivaldi - Sonbahar
F. Mendelssohn - Keman, piyano ve yaylı sazlar için konçerto 
P.I Tchaikovsky - Souvenir de Florence

Dünyanın Kemanları Bilet Fiyatı 75-45-25-15
Etkinliği Sosyal Medyada Paylaş!
Gelecek Etkinlikler
Dünyanın Kemanları
Dünyanın Kemanları
Ortadoğu müziği denince akla Türk müziğinin de mensubu olduğu ‘Makam Müziği’ ailesi gelir. Makamlar her ülkeye ...
17 Kasım
Detaylı Bilgi
The Secret Trio
The Secret Trio
İsmail Lumanovski, Tamer Pınarbaşı ve Ara Dinkjian’dan oluşan The Secret Trio, Ortadoğu kökenli bir...
20:00
18 Kasım
Detaylı Bilgi
İstanbul'da Pazar Konserleri
İstanbul'da Pazar Konserleri
Ahmet Özhan
14:00
19 Kasım
Detaylı Bilgi
“Nağmekâr”
“Nağmekâr”
Halil Necipoğlu
20:00
20 Kasım
Detaylı Bilgi
“Gurbet ve Göç Türküleri”
“Gurbet ve Göç Türküleri”
Kubilay Dökmetaş
20:00
21 Kasım
Detaylı Bilgi