“Nağmekâr”
“Nağmekâr” Tarihi 20
“Nağmekâr” Tarihi 20:00

İslamiyetin kabulünden sonra Türklerin, Arap kültürü ve medeniyeti ile olan iletişimi müzik formlarında da bir etkileşimi beraberinde getirmiştir. Doğu müziğine has komalı sesler, her iki kültürün milletinin gönlünde aynı hissiyatla titremiş, müzikal cümlelerindeki nağmelerde her iki gönül de aynı duygularla bir bedende olunduğunu göstermiştir.

Küreselleşen dünyamızda coğrafi olarak batı ile doğu arasında bir köprü niteliği taşıyan Türkiye’miz aynı zamanda medeniyetler arasında da bir köprü olma özelliği göstermiştir. Ülkemizde 20.yüzyılda yaşamış büyük bestekâr “Saadettin Kaynak”, eserlerinde hem batı müziği nağmeleri hem de doğu müziği nağmelerini barındırmış, 76 değişik makamda ve birçok formda dillere pelesenk olan eserler üretmiştir.

Arap müziğinin nêo klasik besteleri ve ses sanatkârı sıfatıyla tanınmış en ünlü ismi hiç şüphesiz “Mahomed Abdel Wahhap”tır. Çoğunlukla kendi yazdığı şiirleri besteleyen ve bu şarkılarını virtüöz derecesinde hâkim olduğu uduyla çalıp söyleyen M. Abdel Wahhap dünya müzik tarihine bir birinden güzel ve kıymetli müzik eserleri miras bırakmıştır.

Yüksek sanatlarıyla bâki kalan bu kubbede bizlere ve geleceğe hoş nidâlar bırakan bu sanatkârları ve eserlerini bir araya getiren “Nağmekâr”, bu vasfıyla bir ilk olma niteliği taşımaktadır.

Klasik Türk Müziği ve Dini Müzik formlarında birçok çalışmaya imza atmış aynı zamanda bir din görevlisi olan Hafız Bestekâr “Halil Necipoğlu” “Nağmekâr”’ın sesi olacak ve ona “Baki Kemancı” şefliğinde her biri usta sazendelerden oluşan geniş bir orkestra eşlik edecek.

“Nağmekâr” Bilet Fiyatı Tam 25 - İndirimli 15
Etkinliği Sosyal Medyada Paylaş!
Gelecek Etkinlikler
“Gurbet ve Göç Türküleri”
“Gurbet ve Göç Türküleri”
Kubilay Dökmetaş
20:00
21 Kasım
Detaylı Bilgi
Dost'a Doğru
Dost'a Doğru
İlâhiler, Türküler, Nefesler Coşkun Karademir
20:00
22 Kasım
Detaylı Bilgi
Bizim Havalarımız
Bizim Havalarımız
Kerkük Halk Dansları Topluluğu
20:00
23 Kasım
Detaylı Bilgi
“Ustaların Sesi”
“Ustaların Sesi”
Hilal Özdemir & Recep Kaymak & Soner Özbilen
20:00
25 Kasım
Detaylı Bilgi
'Kökleri Anadolu'dan Yükselen Çınar'
'Kökleri Anadolu'dan Yükselen Çınar'
Ahmet Adnan Saygun 110 Yaşında
20:00
27 Kasım
Detaylı Bilgi