“Gurbet ve Göç Türküleri”
“Gurbet ve Göç Türküleri” Tarihi 21
“Gurbet ve Göç Türküleri” Tarihi 20:00

Gurbet ve Göç Türküleri, Türk edebiyatında geniş kapsamda en çok yer alan ve bilinen türkülerdir. Çok eski şiir örneklerinden birinde, çocuklarını ve ailesini bırakan ve çok uzaklara giden gençlerin, yiğitlerin gurbetteki duygularını anlatan türkülerdir bunlar. Bu türkülerde acı ve hasret, sıla ve özlem vardır. Konya’dan Halep’e, Bursa’dan Mısır’a, kadar sürekli olarak gezdiği yerleri ve kendi toprağı olan Çukurova’ya karşı duyduğu özlemi anlatan Karacaoğlan başta olmak üzere bütün halk şairleri, gurbetten söz etmişlerdir.

Gurbet ve Göç türkülerini hayatı boyunca iliklerine kadar yaşamış bir sanatçıdan ezgileri ile dinleyeceğiz. Kubilay Dökmetaş "Türk Halk Müziği olmazsa yaşayamam, güvenmez güvenilmezsem dayanamam, Sivas olmazsa özlemi tanıyamam" diyerek, hayata bakışını özetlemiştir. İşte memleketi Sivas’a olan hasreti, gurbette yaşaması ve göçü bizzat tanıması hasebi ile canından can gitmektedir türküleri okurken.

Kubilay DÖKMETAŞ

3 Temmuz 1956 tarihinde Sivas’ın, Zara ilçesinde doğdu. Öğretmen Okulunu, doğduğu kent olan Sivas’ta okudu ve ardından sekiz yıl sürecek olan öğretmenlik mesleğini, ülkemizin çeşitli bölgelerinde başarıyla sürdürdü. Bu süreç Kubilay Dökmetaş’ın Türkiye’nin farklı yörelerine özgü halk kültürü karakteristiklerini tanıması için paha biçilemez bir deneyim kazanmasını sağladı. Yükseköğreniminin ardından edindiği bu mesleki deneyim, O’nu Sivas Cumhuriyet Üniversitesi Güzel Sanatlar Bölümü Halk Müziği Birim Başkanı sıfatıyla halk müziği topluluğu çalıştırıcılığına taşıdı.

1985 yılında Erzurum Radyosu “Halk Müziği Sanatçısı Sınavı”na katılarak, 22 Nisan 1985 tarihinde bu kadroda görev almaya hak kazandı. “Türk Halk Müziği Sanatçısı” unvanıyla Erzurum Radyosu’nda 1985 yılından itibaren başladığı görevini 90’lı yıllara kadar devam ettirdi. Ayrıca, bu radyodaki sanatçılık görevinin yanı sıra, 1990–1991 yılları arasında “Geçmişten Günümüze Türk Halk Müziği” adıyla bir de belgesel hazırlayıp yarınlara önemli bir kültürel armağan bıraktı. Erzurum Radyosu’ndaki görevini 1992 yılından itibaren TRT Ankara Radyosu’nda sürdürmeye başladı. Bu radyoda aynı zamanda “TRT Repertuar ve İcra Denetleme Kurulu Üyeliği” gibi önemli sorumluluklar üstlendi. Ankara Radyosu’nda “Folklor ve Türkülerimiz” ile “Gramofondan Mikrofona” adlı açıklamalı iki radyo programı gerçekleştirdi. Radyodaki başarılı kariyerinin yanına televizyon yapımcılığını da ekleyerek, TRT Ankara Televizyonu’nda “Dost Dost Diye”, “Allı Turnam”, “Bu Toprağın Sesi”, “Yörelerimiz Türkülerimiz”, “Memleket Havaları” programlarını hazırladı ve sundu. Yine aynı kurumda yayınlanan “Muzaffer Sarısözen Belgeseli”, “Celal Güzelses Belgeseli” ve “Hacer Buluş Belgeseli” gibi çeşitli kültür belgesellerinde de katkıları bulundu. Pek çok türkü, uzun hava ve ezgiyi derleyip notalamak suretiyle TRT Türk Halk Müziği Repertuvarına kazandırdı.

Yıllarını halk kültürüne ve halk müziğine vermiş olan Kubilay Dökmetaş, bütün bu birikimlerini 2016 yılının başlarından itibaren “Esvaplı Türküler” ve “Saklı Türküler” adıyla hazırladığı kültürel programlar hazırlayarak, sundu. Sanatçı, kültürel bir hazine olan saklı kalmış halk müziği ürünlerini; adeta toprağın altında saklı kalan cevherleri günışığına kavuştururcasına ya da Anadolu insanının el emeği, göz nuru üretimlerini sakladığı sandıklardan gün yüzüne çıkarırcasına; “Saklı Türküler” adını verdiği program aracılığıyla halkıyla, sanatseverler ile paylaşıyor günümüzde. Sanatçı yurt dışında başta Almanya olmak üzere İsviçre, Danimarka, Hollanda, Fransa, Avusturya, Belçika gibi Avrupa ülkelerinde; Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti, Azerbaycan, Türkmenistan, Kazakistan gibi Türk dünyası coğrafyalarında çok sayıda konser vermiştir. Yurt içinde ve yurt dışında sayısı onun üzerinde derneğin onur üyeliği ile MESAM ve Fikri Haklar Mahkemesi’nde Daimi Bilirkişi görevlerini de sürdürmekte olan Kubilay Dökmetaş, halen TRT Müzik Dairesi Başkanlığı Türk Halk Müziği ve Oyunları Müdürü sıfatıyla bu görevini başarıyla sürdürmektedir.

 

“Gurbet ve Göç Türküleri” Bilet Fiyatı Tam 25 - İndirimli 15
Etkinliği Sosyal Medyada Paylaş!
İlgili Etkinlikler
“Gurbet ve Göç Türküleri”
Gelecek Etkinlikler
Dost'a Doğru
Dost'a Doğru
İlâhiler, Türküler, Nefesler Coşkun Karademir
20:00
22 Kasım
Detaylı Bilgi
Bizim Havalarımız
Bizim Havalarımız
Kerkük Halk Dansları Topluluğu
20:00
23 Kasım
Detaylı Bilgi
“Ustaların Sesi”
“Ustaların Sesi”
Hilal Özdemir & Recep Kaymak & Soner Özbilen
20:00
25 Kasım
Detaylı Bilgi
'Kökleri Anadolu'dan Yükselen Çınar'
'Kökleri Anadolu'dan Yükselen Çınar'
Ahmet Adnan Saygun 110 Yaşında
20:00
27 Kasım
Detaylı Bilgi
“Asian Voices”
“Asian Voices”
“Asian Voices” yeni nesil 3 Özbek tenordan oluşuyor.
20:00
28 Kasım
Detaylı Bilgi