“Azeri Muğam Müziği”
“Azeri Muğam Müziği” Tarihi 29
“Azeri Muğam Müziği” Tarihi 20:00

Alim Qasımov

Alim Qasimov "vokal, tef"
Fargana Qasimova "vokal, tef"
Rafael Asgarov "balaban"
Rauf Islamov "kemançe" 
Zaki Valiyev "tar"
Javidan Nabiyev "naghara"

 

Azeri Muğam Müziği

Azerbaycan müziği, Kafkas Dağlarının güneyi, Karadeniz ve Hazar Denizi arasındaki Transkafkasya bölgesinde yer alan İran ve Orta Asya halklarının süregelen kültürel etkileşimlerini yansıtır. İlk çağlarda farklı İran İmparatorluklarına ait olan bugünkü Azerbaycan toprakları, sonraları doğudan göç etmiş, anadili Türkçe olan topluluklar tarafından sahiplenilmiştir. Bu bağlamda, “Muğam” adıyla bilinen Azerbaycan klâsik müziğinin İran müziğinin etkisiyle gelişip şekillendiği söylenebilir.

Azerbaycan Muğam müziği ve benzer diğer müzikler, bölgesel özelliklerinin yanı sıra diğer Muğam müzikleri ile ortak özellikler taşırlar. Azerbaycan muğamı, “şeşmakâm (altı makâm)” olarak bilinen Orta Asya sanat müziğine mahsus fasılların müzikal şekil ve yapı özelliklerine sahiptir. Ancak icrâ şekli, kullanılan sazlar ve makâmlarla ilgili bazı özellikler bakımından Klâsik İran repertuarının “destgâh”larına da yakınlık gösterir.

Alim Qasımov

Çiftçi bir ailenin çocuğu olarak 1957 yılında dünyaya gelen Alim Qasimov, Muğam geleneğinin en önemli sanatçılarından biri hâline gelmiş ve Azerbaycan müziğinin yaşayan hazînesi olarak ün yapmıştır. Erken yaşlardan beri Muğam geleneğine büyük ilgi duyan Qasimov, 19 yaşındayken kendine müzikle alakalı bir yol çizmeye karar vermiş, Asaf Zeynallı Müzik Okulu (1978-1982) ve Azerbaycan Devlet Kültür ve Güzel Sanatlar Üniversitesi’nde (1982-1989) öğrenimini tamamlayarak ünlü Muğam üstâdı Aghakhan (Ağahan) Abdullayev’in öğrencisi olmuştur.

Qasimov, ilk kez 1988 yılında Semerkand’da katıldığı Uluslararası Geleneksel Müzik Festival ve Sempozyumu’nda aldığı ödül ile adını duyurmuştur. 1988 yılından beri Azerbaycan Muğam müziğini yaymak için dünyanın her yerinde birçok festivale katılmış ve önemli konser salonlarında icrâda bulunmuştur. 1999 yılında, dünya barışına müzikal açıdan verdiği katkılardan dolayı Uluslararası Müzik Konseyi tarafından UNESCO Müzik Ödülüne layık görülen Alim Qasimov, 1995 yılından beri hem öğrencisi hem de kızı olan Fergana Qasimova ile birlikte sahneye çıkmaktadır. Fergana Qasimova, Muğam geleneğinin yaşayan en iyi kadın ses sanatçısı olarak tanınır.

 

“Azeri Muğam Müziği” Bilet Fiyatı 100-75-45-30
Etkinliği Sosyal Medyada Paylaş!