“Müziğin Ustaları”
“Müziğin Ustaları” Tarihi 04
“Müziğin Ustaları” Tarihi 20:00

Tanju Okan’ı Anma Konseri

Solistler: Hakan Aysev, İpek Açar, Öykü Gürman, Yonca Lodi

Bu ay “Müziğin Ustaları” konserinde Türk Müziğinin en güçlü erkek seslerinden Tanju Okan’ı anıyoruz. “Kadınım”, “benim en iyi dostum”, “hasret”, “öyle sarhoş olsam ki” gibi unutulmaz şarkılara ruh veren sanatçının yaşam öyküsünün de barkovizyonla aktarılacağı etkinlikte sahne alacak sanatçılar ise Hakan Aysev, Öykü Gürman, Yonca Lodi ve İpek Açar.

Tanju Okan

Türk ses sanatçısı, müzisyen, sinema oyuncusu. Melankolik tarzı ve güçlü sesiyle, Türk pop müziğinin köşe taşlarından biri haline gelmiş olan sanatçı, her biri hit olan, 10’un üzerinde albüme imza atmıştır.
Tanju Okan, 27 Ağustos 1938'de İzmir'in Tire ilçesinde dünyaya geldi. Babası Mehmet İlhan Okanlı, annesi Bedia Sarıalp Hanım'dır. İlk müzik eğitimini, çok iyi piyano ve keman çalan babasından aldı. Lise ikinci sınıfta müziği okula tercih ederek öğrenim hayatını yarım bırakıp Manisa'ya döndü ve ismini Manisa'nın antik çağdaki adından alan "Magnesia Orkestrası"nı kurdu. Müziğe olan tutkusu nedeniyle İtalya'ya giderek şan eğitimi aldı.1961'deTürkiye'ye döndükten sonra, Ankara'ya yerleşti ve müzikle profesyonel anlamda ilgilenmeye başladı. Bir sonraki yıl, İstanbul'a giderek Müfit Kiper Orkestrası'nda solistlik yapmaya başladı. Bu orkestrayla birlikte, yurtdışında birçok konsere katıldı ve müzik çevrelerine adını duyurdu. Sanatçıyı kitlelerle tanıştıran en önemli olaylardan biri, bu dönemde gerçekleşti. 1964 yılında, dönemin büyük sanatçılarından Erol Büyükburç ve Tülay German eşliğindeki Milli Orkestra'yla, Türkiye'yi Balkan Müzik Festivali'nde temsil etti.

Tanju Okan, 60'lı yıllarda, Milli Orkestra eşliğinde, yeni düzenlemelerle modernize edilerek farklı bir form kazandırılmış türküler seslendirdi; ilk 45liklerinde, özellikle "Kundurama Kum Doldu" plağında, bu formda kaydedilen türkülere yer verdi. İngilizce sözlü bir yabancı şarkı olan "Strangers In The Night"'ı Fikret Şeneş'in Türkçe sözleriyle seslendiren Tanju Okan, Türk pop müzik tarihinde cover version dönemini ilk başlatan müzisyen oldu.

 

 

“Müziğin Ustaları” Bilet Fiyatı Tam 25 – İndirimli 15
Etkinliği Sosyal Medyada Paylaş!
Gelecek Etkinlikler
CRR Caz Orkestrası
CRR Caz Orkestrası
Caz’da Genç Soluklar
20:00
06 Aralık
Detaylı Bilgi
Modo Antiquo Barok Topluluğu
Modo Antiquo Barok Topluluğu
Solist: Nihan Atalay
20:00
07 Aralık
Detaylı Bilgi
Ensemble Olivinn
Ensemble Olivinn
Uzun yıllardır Avrupa’da gerçekleştirdikleri konserler ve projelerle uluslar arası önemli başarılara imz...
20:00
08 Aralık
Detaylı Bilgi
CRR Türk Müziği Topluluğu
CRR Türk Müziği Topluluğu
“Mevlevi Bestekârlar”
20:00
10 Aralık
Detaylı Bilgi
İstanbul'da Pazar Konserleri
İstanbul'da Pazar Konserleri
Tuğrul Şan
14:00
10 Aralık
Detaylı Bilgi