CRR Türk Müziği Topluluğu
CRR Türk Müziği Topluluğu Tarihi 10
CRR Türk Müziği Topluluğu Tarihi 20:00

“Mevlevi Bestekârlar”
Şef: R. Hakan Talu

Türk müziği üzerine yazılan tarih ve nazariyat kitaplarına baktığımızda bir çok bestekârın İstanbul’da yaşadığını ve Mevlevi olduklarını görürüz. Bu tabi ki başta İstanbul’da beş adet mevlevihane ( Galata, Yenikapı, Kasımpaşa, Beşiktaş / Bahariye ve Üsküdar) kurulmasından kaynaklanmaktadır.

Buhurizâde Mustafa Itrî, Hammamizâde İsmail Dede, Abdülbaki Nasır Dede ve  Zekâi Dede gibi Türk müziğinin zirve isimlerin de içlerinde bulunduğu bu bestekârlar İstanbul mevlevihanelerine gitmişler, lokmasından yemiş, suyundan içmişler, sohbetlere katılmışlar, Sema’ya çıkmışlar ve tabi ki eserlerinin büyük bir çoğunluğunu da oradan aldıkları manevi duygular ile bestelemişlerdir.

Aslında sadece İstanbul’da değil bütün Osmanlı coğrafyasında kurulmuş olan yüz elliden fazla mevlevihane içinde durum aynı olmuştur. Mevlevihanelerde Mesnevi, Sema, tasavvuf yanında edebiyat, müzik ve güzel sanatların diğer dallarının da eğitimi verilmiştir. 

Bilindiği gibi her yıl Aralık ayında başta Türkiye’de olmak üzere dünyanın bir çok şehrindeki üniversitelerde, konser salonlarında veya farklı mekânlarda Hz. Mevlâna anısına toplantılar, seminerler, konferanslar ve Sema törenleri yapılmaktadır.

CRR Türk Müziği Topluluğu Aralık ayı konserini Hz. Mevlâna anısına “Mevlevi Bestekârlar” başlığı ile yapmaktadır. Bu konserde topluluk tarafından klâsik ve yakın dönem Mevlevi bestekârların dini ve din dışı formlarda bestelemiş oldukları eserlerden oluşan bir repertuar seslendirilecektir.

CRR Türk Müziği Topluluğu Bilet Fiyatı Tam 25 – İndirimli 15
Etkinliği Sosyal Medyada Paylaş!
Gelecek Etkinlikler
İstanbul'da Pazar Konserleri
İstanbul'da Pazar Konserleri
Tuğrul Şan
14:00
10 Aralık
Detaylı Bilgi
Kuruluşunun 100. Yılında Darülelhan
Kuruluşunun 100. Yılında Darülelhan
Kuruluşunun 100. Yılında Darülelhan Konseri
20:00
11 Aralık
Detaylı Bilgi
Hülya Süer
Hülya Süer
“Selam Sana Anadolum”
20:00
12 Aralık
Detaylı Bilgi
Serap Çiftçi
Serap Çiftçi
“Yunus Emre Aşka Yolculuk”
20:00
13 Aralık
Detaylı Bilgi
Didem & Sinem Balık
Didem & Sinem Balık
“Aşka Dair Şarkılar”
20:00
14 Aralık
Detaylı Bilgi