Kuruluşunun 100. Yılında Darülelhan
Kuruluşunun 100. Yılında Darülelhan Tarihi 11
Kuruluşunun 100. Yılında Darülelhan Tarihi 20:00

Yüz yıl önce, 1917’de açılan Darülelhan ülkemizin ilk resmî Türk müziği okuludur. Eğitim, icra ve araştırma faaliyetlerini dönemin zorlu şartları içinde bir arada yürütmeye çalışan kurum, Cumhuriyet’ten sonra daha aktif bir şekilde çalışmalarına devam etmiştir. Bu dönemde eğitim programına Batı müziği de eklenerek yeniden yapılandırılmış, kuruluşundan itibaren bünyesinde oluşturulan bilimsel kurullarla ülkemizin müzik hayatında çok önemli bir rol üstlenmiştir.

Özellikle 20. yüzyılın başında, ulusal kimliği ve kültürü muhafaza etme çabalarının bir yansıması olarak değerlendirilebilecek olan Darülelhan’da halk müziği çalışmaları da yapılmış, Anadolu’ya yapılan seyahatlerde derlenen türküler defterler halinde yayımlanmıştır. Darülelhan’daki icra faaliyetleri, İstanbul halkına verilen konserlerin dışında plak kayıtlarıyla da devam etmiş, Tasnif ve Tespit Heyeti’nin notaya aldığı birçok eser plaklara okunmuştur

Çeşitli müzik konularını işleyen ve kurumdaki faaliyetler hakkında bilgi veren “Darülelhan Mecmuası” 1924-25 yılları arasında yedi sayı yayımlanarak ülkemizin müzikoloji tarihindeki yerini almıştır.

1944’te İstanbul Belediye Konservatuvarı, 1986’da İstanbul Üniversitesi Devlet Konservatuvarı ismini alan kurum, bünyesindeki Türk ve Batı müziği birimleriyle bugün de çalışmalarına devam etmektedir.

Konserin birinci bölümünde Doğan Dikmen yönetimindeki heyet, Darülelhan’ın toplu icralarına atıfta bulunarak kurumun neşrettiği “Darülelhan Külliyatı”ndan klasik bir takım seslendirecektir. İkinci bölümde Münip Utandı, Güzin Değişmez, Çiğdem Yarkın, Atakan Akdaş ve Ezgi Köker ise Darülelhan’da görev yapmış müzisyenlerin eserlerinden ve Darülelhan Külliyatı’ndan örnekler sunacaklardır.

Darülbedayi’den İstanbul Üniversitesi Devlet Konservatuvarı’na uzanan kurumun müzikal yolculuğuna bir saygı olarak düzenlenen konsere davetlisiniz.

Kuruluşunun 100. Yılında Darülelhan Bilet Fiyatı Etkinliğimiz Ücretsizdir.
Etkinliği Sosyal Medyada Paylaş!
Gelecek Etkinlikler
Hülya Süer
Hülya Süer
“Selam Sana Anadolum”
20:00
12 Aralık
Detaylı Bilgi
Serap Çiftçi
Serap Çiftçi
“Yunus Emre Aşka Yolculuk”
20:00
13 Aralık
Detaylı Bilgi
Didem & Sinem Balık
Didem & Sinem Balık
“Aşka Dair Şarkılar”
20:00
14 Aralık
Detaylı Bilgi
Kayhan Kalhor Ensemble
Kayhan Kalhor Ensemble
Kayhan Kalhor "Kamança" Navid Afghah "Tombak" Ali Behrami Fard...
20:00
15 Aralık
Detaylı Bilgi
İstanbul’da Pazar Konserleri
İstanbul’da Pazar Konserleri
Işıl Yücesoy
14:00
17 Aralık
Detaylı Bilgi