Serap Çiftçi
Serap Çiftçi Tarihi 13
Serap Çiftçi Tarihi 20:00

“Yunus Emre Aşka Yolculuk”

Aşkın aldı benden beni
Bana seni gerek seni
Ben yanarım dünü günü
Bana seni gerek seni ...

Tasavvuf ve insan sevgisini anlatırken "Yaratılmışı hoş gördük yaratandan ötürü " diyebilecek kadar ince bir ruha sahip olan Yunus Emre, deniz değil okyanustur, ilahi aşkın ve Tasavvuf ' un yeryüzüne gelmiş en büyük dervişlerindendir. Selam olsun hak ile yüreği bir aşk yolunda olanlara, selam olsun Allah'ın sevgisini insanın kalbinde yakan ateş olanlara…

Türk tasavvuf edebiyatı sahasında kendine has bir tarzın kurucusu olan Yunus Emre, Ahmed Yesevî ile başlayan tekke şiiri geleneğini özgün bir söyleyişle Anadolu’da yeniden ortaya koymuştur. Yalnız halk ve tekke şiirini değil, divan şiirini de etkileyen Yunus Emre, tasavvufla beslenen dizelerinde insanın kendisiyle, nesnelerle, Allah'la olan ilişkilerini işledi, ölüm, doğum, yaşama bağlılık, İlahi adalet, insan sevgisi gibi konuları ele aldı. Çağının düşünüş biçimini ve kültürünü konuşulan dille, yalın, akıcı bir söyleyişle dile getirdi. Yunus Emre'nin şiirleri, daha söylenip yazıldığı tarihten itibaren ezberlenip okunmaya başlayarak, 14. yüzyıldan itibaren abdallar ve dervişler vasıtasıyla Osmanlı fetihlerine paralel şekilde bütün Anadolu ve Rumeli coğrafyasına yayıldı. Şiirleri aynı zamanda asırlardan beri Anadolu’da ve Rumeli’de faaliyet gösteren tarikatların ortak düşüncesi ve sesi haline gelerek, halk edebiyatının kaynağı oldu.

 

Serap Çiftçi

İzmir ‘de doğan Serap Çiftçi, eğitimine Dokuz Eylül Üniversitesi Devlet Konservatuvarında Prof. Sevda Aydan’ın öğrencisi olarak başlamış 1997 yılında mezun olmuştur. 1998 yılında Cemal Reşit Rey Operasında çeşitli müzikal konserlerde ve operalarda görev alan sanatçı, 1999 yılında Antalya Devlet Opera ve Bale’sine mezzo soprano olarak atanmıştır. Serap Çiftçi, 1999 yılından beri birçok operada solist olarak rol almış ve konserler vermiş, uluslararası birçok festivalde sahne almıştır.

 

Serap Çiftçi Bilet Fiyatı Tam 25 – İndirimli 15
Etkinliği Sosyal Medyada Paylaş!
Gelecek Etkinlikler
Didem & Sinem Balık
Didem & Sinem Balık
“Aşka Dair Şarkılar”
20:00
14 Aralık
Detaylı Bilgi
Kayhan Kalhor Ensemble
Kayhan Kalhor Ensemble
Kayhan Kalhor "Kamança" Navid Afghah "Tombak" Ali Behrami Fard...
20:00
15 Aralık
Detaylı Bilgi
İstanbul’da Pazar Konserleri
İstanbul’da Pazar Konserleri
Işıl Yücesoy
14:00
17 Aralık
Detaylı Bilgi
Novus String Quartet
Novus String Quartet
Bu topluluğun performansı çok sağlam ve dengeli; dört müzisyenin hepsi aynı seviyede yetenekli ve yaptıkları müzik b...
20:00
18 Aralık
Detaylı Bilgi
Can Atilla
Can Atilla
KONSER, SANATÇININ İSTEĞİ ÜZERİNE İPTAL EDİLMİŞTİR.
20:00
19 Aralık
Detaylı Bilgi