Can Atilla
Can Atilla Tarihi 19
Can Atilla Tarihi 20:00

KONSER ,SANATÇININ İSTEĞİ ÜZERİNE İPTAL EDİLMİŞTİR.

 

Şems-i Tebrizi

Şems-i Tebrizi 1185 yılında Tebrîz’de doğdu.
İsmi, Mevlânâ Muhammed bin Ali olup, Tebrîzlidir. “Şemseddîn yani “dinin güneşi” lakabıyla meşhûrdur.
Tebrizli Ebubekir Sellaf'ın mürididir. Ününü duyduğu bütün meşhur şeyhlerden feyz almaya çalışmış ve bu sebeple diyar diyar dolaşmıştır. Tebriz'de tarikat pirleri ve hakikat arifleri ona "Kamil-i Tebrizi" adını vermişlerdir.

Alçakgönüllülükte örnek bir kişilikti. Bildiklerini ve öğretilerini sakınmaz paylaşmak ve yeni şeyler öğrenmek için çok fazla yer gezerdi. Kendisine bir şey ikram etseler veya bir şey istediğinde getirseler, onlara karşılığında mutlaka bir şey verirdi. Ayrıca bu iyiliği yapanlara teveccüh ve duâ ederdi. Onun duâsına kavuşanların kalp gözleri açılır, keşif sahibi olurlardı.

Şems-i Tebrizi, seyahat ettiği yerlerde, uğradığı memleketlerde iyi bir dost bulunması için duâ ederdi. Israrla yaptığı bu duâların neticesi olarak rüyâsında; “Konya’da bulunan Celâleddîn-i Rûmî’ye gidip onun yetişmesinde yardımcı olması” bildirildi. Şems-i Tebrizi, Allahü Teâlâya şükür ederek; “böyle dosta canım feda olsun” dedi.

Şems, Mevlana Celâleddîn-i Rûmî ile 3 yıl süren beraberliği neticesinde onun hayatında yeni ufukların açılmasına vesile olmuştur. İkisinin hayatında bundan sonra yeni bir dönem başlar; iki sevgili, iki dost baş başa vererek mistik sohbetlerine başlarlar. Allah, Kainat, dinler, insan sevgisi ve tabiat konularının teşkil ettiği tartışma, konuşma ve dertleşmelerle geçen bu zaman kimi kayıtlara göre kırk gün kimi kayıtlara göre ise üç ay sürmüştür.

Şems-i Tebrîzî 1248 yılında yine doğduğu yer olan İran’ın Hoy şehrinde 63 yaşında vefat etmiştir.

Bu özel konserde, tasavvuf dünyasının ikonik şahsiyetlerinden Mevlana ve Şems-i Tebrizi’nin bilinmeyen hayatlarına Can Atilla’nın benzersiz müziği ile bir kez daha dokunacaksınız.

Can Atilla

1969’da Ankara'da doğdu. Ankara Devlet Konservatuarı’na girdi. 1990 yılında Keman Bölümünden lisans mezuniyeti aldı. 1992 yılında "Bilinçaltı" adlı ilk albümü yayınlandı. 1996’da POeM Studio’yu kurdu. 2005 yılında Üçlemenin İlk Albümü "Cariyeler ve Geceler" albümü yayınlandı. 2006’da Üçlemenin İkinci Albümü "1453 - Sultanlar Aşkına" albümü yayınlandı. 2007 yılında Üçlemenin Son Albümü "Aşk-ı Hürrem" albümü yayınlandı. 2009 yılında TBMM 90.Yıl Resmi Müziğini Besteledi. Suna Kan'ın solist olarak yer aldığı bu eseri, kendi yönetimindeki Cumhurbaşkanlığı Senfoni Orkestrası ve Devlet Operası Korosu, Devlet Bakanlığı Çoksesli Korosu ve TRT Çoksesli Korosu tarafından seslendirildi. Sanatçı 2016’da "Can-ı Yunus", 57. Alay Senfonisi albümlerini ve 2017 yılında Şems-i Rumi albümünü yayınladı.

 

Can Atilla Bilet Fiyatı Tam 25 – İndirimli 15
Etkinliği Sosyal Medyada Paylaş!
Gelecek Etkinlikler
Emel Taşçıoğlu
Emel Taşçıoğlu
“Anadolu’dan Bir Nefes”
20:00
21 Aralık
Detaylı Bilgi
İstanbulin
İstanbulin
Cihat Aşkın
20:00
22 Aralık
Detaylı Bilgi
Zaide Quartet
Zaide Quartet
“Klasikten Empresyonizme Unutulmaz Bir Yolculuk”
20:00
23 Aralık
Detaylı Bilgi
İstanbul'da Pazar Konserleri
İstanbul'da Pazar Konserleri
Nalan Altınörs
14:00
24 Aralık
Detaylı Bilgi
Bizim Havalarımız
Bizim Havalarımız
“Neriman ve Nida Tüfekçi’ye Saygı Konseri”
20:00
25 Aralık
Detaylı Bilgi