İstanbulin
İstanbulin Tarihi 22
İstanbulin Tarihi 20:00

Cihat Aşkın "Orkestra Şefi ve Keman"
Çiğdem Yarkın "Vokal"
Göksun Çavdar "Klarinet"
Sercan Halili "Kemençe"
Serkan Halili "Kanun"
Fahrettin Yarkın- Ferruh Yarkın "Perküsyon"

Aşkın Ensemble

İstanbulin, 19. Yüzyılın yenileşme hareketleri içinde halkın görüntüsünü değiştiren unsurlardan biridir. İstanbulin, yakaları çeneye kadar uzanan ve düğmeyle iliklenen bir tür uzun cekettir. Geçmişin muhafazakârlığı ile geleceğin kararsızlığı arasında sıkışıp kalmış olan kitlelerin ruh halini yansıtmaktadır. Yakup Kadri Karaosmanoğlu, İstanbulin' i bir giysiden çok simge olarak belirler ve İstanbul' un iki önemli devri olduğunu söyler: İstanbulin ve Redingot.  Yakup Kadri, Osmanlıların İstanbulin devrinde oldukça temiz, kibar ve zarif olduklarını söyler. Bir devre adını veren İstanbulin aslında kültürel açıdan bakılacak olursa, halkın yenileşme hareketleri karşısında yenileşmeye açık, dünyevi hayatın her türlü güzelliğini ve neşesini hayata geçirmeye çalışan ama bir o kadar da geleneklerinden kopamayan ve geleneklerinden kopmanın korkusu karşısında manevi değerlerine de sıkı sıkıya sarılmaya çalışan bir ruh haletini yansıtır. İstanbulin, yüzyıllar boyu sadece ticaretin değil kültürlerin de birbirleri ile kaynaştıkları, etkileştikleri ve yeni kültür oluşumlarına neden olan İstanbul kimliğinin 19. yy sonu önemli simgelerindendir.

Cihat Aşkın’ ın, Aşkın Ensemble ile gerçekleştirdiği “İstanbulin” projesi, 19. yüzyılın yenileşme hareketleri içinde halkın görüntüsünü değiştiren unsurlardan biri olan, yakaları çeneye kadar uzanan ve düğmeyle iliklenen bir tür uzun ceket manasındaki “İstanbulin” kelimesine gönderme yapan bir projedir.  Cihat Aşkın “İstanbulin” de, aynı devrin oyun havaları ile onların 20. yüzyıla ait uzantılarını alarak yepyeni bir düzenlemeyle bu geleneği 21. yüzyıla taşımayı amaçlamaktadır.

Aşkın, Tanburi Cemil Bey, Nuri Halil Poyraz, Kemani Sebuh Ağa, Santuri Edhem Efendi, Sadi Işılay gibi saz müziğinin en önemli eserlerini besteleyen ustaların yapıtlarını, modern keman repertuarına aktararak dinleyicinin beğenisine sunmaktadır.

İstanbulin Bilet Fiyatı 75-45-25-15
Etkinliği Sosyal Medyada Paylaş!
Gelecek Etkinlikler
Zaide Quartet
Zaide Quartet
“Klasikten Empresyonizme Unutulmaz Bir Yolculuk”
20:00
23 Aralık
Detaylı Bilgi
İstanbul'da Pazar Konserleri
İstanbul'da Pazar Konserleri
Nalan Altınörs
14:00
24 Aralık
Detaylı Bilgi
Bizim Havalarımız
Bizim Havalarımız
“Neriman ve Nida Tüfekçi’ye Saygı Konseri”
20:00
25 Aralık
Detaylı Bilgi
CRR Senfoni Orkestrası
CRR Senfoni Orkestrası
BİLETLERİMİZ TÜKENMİŞTİR. İLGİNİZE TEŞEKKÜR EDERİZ.
20:00
26 Aralık
Detaylı Bilgi
 Yavuz Bingöl ile Bin Yılın Ozanları
Yavuz Bingöl ile Bin Yılın Ozanları
“Davut Sulari”
20:00
28 Aralık
Detaylı Bilgi