CRR Caz Orkestrası
CRR Caz Orkestrası  Tarihi 21
CRR Caz Orkestrası  Tarihi 20:00

Şef: Nail YAVUZOĞLU

Solist: Elif ÇAĞLAR

 

CRR CAZ ORKESTRASI

Türk müzisyen ve kompozitörlerinin caz ve orkestra müziği içinde yerlerini alabilmeleri, dünya müziğine, geleneksel müziğimize ve kültürel birikimlerimize çağdaş, akademik ve araştırmacı bir gözle bakabilmekle mümkün olabileceği inancıyla CRR Bigband adıyla 2007 yılında yola çıkan orkestra, geçtiğimiz sekiz yıl içinde 100’ü aşkın yeni eseri Türk Caz Müziği repertuvarına kazandırmıştır. Bu eserler Tonal, Modal (Makamsal) yapıda ve anonim olarak bilinen türkülerimizin orkestra düzenlemeleri şeklindedir. Eserlerin büyük bir kısmı, asırlardır tek sesli olan müziğimize, çağdaşlaşma süreci içindeki çok sesli yaklaşıma yeni birer örnektir. 2013 yılında Bigband’e ilave edilen yaylı çalgılar grubuyla CRR Caz Orkestrası adını alan ve büyüyen orkestra, enstrümantal müziğin yanında vokal müziği de repertuvarına katarak, her biri enstrümanında virtüöz olan orkestra elemanları ile, ulusal ve uluslararası solistleri, sanatseverlerle buluşturmayı hedeflemektedir.

 

DR. NAİL YAVUZOĞLU

2.1.1960 senesinde İstanbulda doğdu. Türk Musikisi Devlet Konservatuvarını 1983 yılında bitirdi. 1984 yılında konservatuvarda göreve başladı. 1988 yılında İ.T.Ü. Sosyal Bilimler Enstitüsü Musiki Sanat Dalında yüksek lisans programını, 1995 yılında ise İ.Ü.Sosyal Bilimler Enstitüsü İletişim Fakültesi Radyo Televizyon Bilim Dalı Doktora programını bitirdi. 2004 yılında İTÜ Türk Musikisi Devlet Konservatuvarı Müzik Teknolojileri Bölümü Ses Kayıtları Anabilim Dalını Kurmuştur. 2007 yılından beri CRR Caz Orkestrasının müzik direktörlüğü ve şefliğini yapan Yavuzoğlu farklı projelerde piyano, flüt ve bas gitar çalmaktadır. İ.T.Ü. Türk Musikisi Devlet Konservatuarı Kompozisyon Bölümünde Yüksek Solfej, Armoni, Enstrümantasyon- Orkestrasyon, Kontrpuan-Füg, TürkMüziğinde Polifoni, Modern Armoni, İleri Müzik Teorisi, Ses Sistemleri, İ.T.Ü. Sosyal Bilimler Enstitüsü Yüksek lisans Programında Polifonide Yöntemler, Film Müziği, Karşılaştırmalı Müzik Teorileri, Doktora programında ; Modern yazım teknikleri, İ.Ü. Sosyal Bilimler Enstitüsü Yüksek lisans Programında; Müzik Tarihi, Özel Maltepe üniversitesi İletişim Fakültesinde; Müzik Tarihi, Radyoda Müzik Programcılığı, İletişim ve Müzik, dersleri vermiş ve vermektedir. İ.T.Ü. Sosyal Bilimler Enstitüsü Yüksek lisans ve Sanatta yeterlik programlarında çoksayıda teze danışmanlık yapmıştır.

 

ELİF ÇAĞLAR

1980 doğumlu Elif Çağlar, İstanbul Bilgi Üniversitesi Müzik Bölümünde, caz kompozisyonu eğitimi aldı. "Roxy Müzik Günleri" birincisi grubu "Bagdat Avenue" ile "1-10" isimli bir albüm çıkardı. 2006'da, caz performansı üzerine lisans üstü eğitim almak için gittiği ve yaşayan efsane Sheila Jordan'ın öğrencisi olduğu New York, Queens College bünyesindeki "The Aaron Copland School of Music"ten ödülle mezun olan ilk Türk oldu. New York'ta 55 Bar, Nublu, The Knitting Factory gibi birçok kulüpte konser verdi. Uluslararası İstanbul Caz Festivali, 22. Akbank Caz Festivali, 2012 Bratislava Caz Günleri, 3. Priştine Caz Festivali, 2012 One Love Festivali, CUNY Big Band Festivali, 2013 Lüksemburg Autumn Leaves Caz Festivali, 24. Blues Festivali gibi birçok prestijli festivalde sahne aldı. Geniş kitlelerce beğeni toplayan, "NU-DC Records" etiketli "M-U-S-I-C" isimli albümü, Türkiye müzik tarihinde bir kadın caz vokalistinin tüm söz, müzik ve aranjmanlarını yazdığı, ilk İngilizce albümdür. 2013 Kasım'da "Blues ile Birlikte Hayata" albümüne, Chicago'lu ünlü blues ustaları Jimmy Burns ve Katherine Davis ile birlikte konuk oldu ve proje için özel olarak "Bluestanbul" adlı parçayı yazdı. 11. Radyo Boğaziçi Müzik Ödüllerinde "En İyi Caz Müzik Sanatçısı" ödülünü alan Çağlar, 2. albüm çalışmaları devam ederken, kendisine ait olan 2 Türkçe şarkının bulunduğu "Hafif Batı Müziği" isimli bir single hazırladı. Dünyaca ünlü caz müzisyenleri Aaron Parks, Harish Raghavan ve Eric Harland'ın da yer aldıkları albümü "Misfit", Mayıs 2015'te çıktı.

CRR Caz Orkestrası  Bilet Fiyatı 90-70-40-20
Etkinliği Sosyal Medyada Paylaş!
Gelecek Etkinlikler
Dany Brillant ‘’Yeni Yıl Konseri’’
Dany Brillant ‘’Yeni Yıl Konseri’’
BİLETLERİMİZ TÜKENMİŞTİR. İLGİNİZE TEŞEKKÜR EDERİZ.
20:00
22 Aralık
Detaylı Bilgi
 ''Türkülerin Zarif Melikesi Aysun Gültekin'den Türküler''
''Türkülerin Zarif Melikesi Aysun...
Türk Halk Müziğinin en güçlü seslerinden Aysun Gültekinbu konserde “Huma Kuşu Yükseklerden Seslenir’’, ‘’A...
20:00
23 Aralık
Detaylı Bilgi
CRR Senfoni Orkestrası
CRR Senfoni Orkestrası
Cemal Reşit Rey Senfoni Orkestrası (CRRSO), faaliyetlerine “Opera Orkestrası”olarak 1995 yılında ...
20:00
24 Aralık
Detaylı Bilgi
Armağan Durdağ Ensemble
Armağan Durdağ Ensemble
Yeni Bir Dünya için Yeni Müzik "Özgürlüğün Portresi"
20:00
28 Aralık
Detaylı Bilgi