''Türkülerin Zarif Melikesi Aysun Gültekin'den Türküler''
 ''Türkülerin Zarif Melikesi Aysun Gültekin'den Türküler'' Tarihi 23
 ''Türkülerin Zarif Melikesi Aysun Gültekin'den Türküler'' Tarihi 20:00

Türk Halk Müziğinin en güçlü seslerinden Aysun Gültekinbu konserde “Huma Kuşu Yükseklerden  Seslenir’’, ‘’Altın Hızma’’, ‘’Gurbet Elde Bir Hal Geldi Başıma’’ gibi kendisiyle özdeşleşen birçok türküyü seslendirecek.

 

Aysun Gültekin

1963 yılında Erzurum’un İspir ilçesine bağlı Çamlıkay’da doğdu. İlk ve orta öğrenimini doğduğu topraklarda tamamladı.  Lise öğrenimini Ağrı Kız Meslek Lisesi’nde tamamladı. Babasının teşviki ile 1981 yılında TRT’nin açmış olduğu radyo sınavlarına girdi ve sınavı kazanarak 1982 yılında TRT Erzurum Radyosu’nda ses sanatçısı olarak göreve başladı. Mehmet Erenler, Ali Ekber Çiçek, Mükkerrem Kemertaş, Turan Engin, Nida Tüfekçi, Neriman Altındağ Tüfekçi, Yücel Paşmakçı, Adnan Ataman, Tuncer İnan gibi ustalarla birlikte çalıştı. İTÜ Konservatuarı Ses Eğitimi Bölümünde uzun havalaların icrası ile ilgili tavır dersleri verdi. 1992 yılında TRT İstanbul Radyosu’na tayin oldu ve 16 Aralık 2011 tarihinde “baba ocağım” dediği TRT’den kendi isteği ile emekli oldu.
Aysun Gültekin, 2008 yılında Türkiye Yazarlar Birliği tarafından Türk Müziği dalında yılın sanatçısı seçildi. Sanatçı, İl İl Türkülerimiz adlı albüm projesinde Erzurum, Elazığ, Urfa, Sivas, Erzincan, Diyarbakır, Amasya, Kocaeli, Kerkük gibi birçok yöreye ait türküleri seslendirdi. Anadolunun değişik yörelerine ve farklı kültürlere ait ninnilerin toplandığı “Anadolu Ninnileri” adlı albüm projesinde yer aldı. Sakarya Fırat, Pars: Narkoterör, Yabancı Damat, Köprü, Kurtlar Vadisi Irak, Kurtlar Vadisi Pusu dizilerinde türküler seslendirdi. Okuduğu her türkünün yöre tavır ve tadını mükemmel şekilde hissettiren, adeta okuduğu türküdeki irfan, idrak ve duygu dünyasını yaşatan sahici duruşu ile türkülerin ülkemizin bütün kesimleri tarafından sevilmesini sağladı. Kurtlar Vadisi dizisinde seslendirdiği “altın hızma” adlı Kerkük türküsü ile efsunkâr sesi geniş kitlelerce çok sevildi. Üslubu ve icra tekniği bakımından geçmiş ile gelecek arasında bir köprü vazifesi gören usta sanatçı, THM’ne ve halk edebiyatına gönül verenlere de model oldu. Onun duruş ve sesinden feyz alan yetenekli gençler onun örnekliği ile bu kültüre hizmet etme yolunu seçti. TRT stüdyolarında gerçekleştirdiği bazı türkü kayıtları da “Bala Sarhoş“ adıyla TRT tarafından albüm olarak yayımlandı.
Sanat yaşamını; “benim sarayım köşküm olmadı, hiç böyle bir özlemim de olmadı, ama ben köşklerin en güzeline, ülkemin insanının gönül köşküne oturmayı başardım. Ben şöhret olmayı değil iz bırakmayı seçtim” diyerek özetleyen Aysun Gültekin, Balkanlardan Orta Asya’ya ait birçok türküyü büyük bir ustalıkla seslendirmesinin yanı sıra uzun havaları yorumlayışındaki başarısı ile de Anadolu toprağının adeta gönül haritasını çizdi. Sesindeki ihtişam ve sanat yaşamındaki başarılı çizgisinin yanı sıra Türk toplumunun değer yargılarınan uygun yaşamı, mütevazı ve içtenlikli kişiliği ile sevenlerinin “türkülerin zarif melikesi” sıfatı yakıştırılan Aysun Gültekin, THM ile ilgili ülke çapında yapılan projelerde ilk akla gelen en önemli sanatçılar arasında yer almaktadır.

 ''Türkülerin Zarif Melikesi Aysun Gültekin'den Türküler'' Bilet Fiyatı 50-35-25-10
Etkinliği Sosyal Medyada Paylaş!
Gelecek Etkinlikler
CRR Senfoni Orkestrası
CRR Senfoni Orkestrası
Cemal Reşit Rey Senfoni Orkestrası (CRRSO), faaliyetlerine “Opera Orkestrası”olarak 1995 yılında ...
20:00
24 Aralık
Detaylı Bilgi
Armağan Durdağ Ensemble
Armağan Durdağ Ensemble
Yeni Bir Dünya için Yeni Müzik "Özgürlüğün Portresi"
20:00
28 Aralık
Detaylı Bilgi